Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KYSELINA HYALURONOVÁ V LÉČBĚ KOMPLIKOVANÝCH RAN



Kyselina hyaluronová je látka, která je v současné době velmi oblíbená napříč farmaceutickým i kosmetickým odvětvím. Stále častěji se s ní můžeme setkat i v doplňcích stravy se zaměřením na kloubní problémy nebo výživu pleti.

Jedná se o látku tělu zcela vlastní, která se průmyslově vyrábí s využitím specifických bakterií a sofistikovaných fermentačních procesů. Spektrum vlastností kyseliny hyaluronové je velmi široké a její uplatnění vychází z její přirozené funkce v lidském těle. Vyplňuje například oční sklivec, je důležitou součástí synoviální tekutiny v kloubech, vysoké množství kyseliny hyaluronové obsahují i sliznice a kůže. Mezi její základní fyzikální vlastnosti patří vysoká afinita k vodě. S oblibou se proto využívá jako „mazivo" a hydratační látka (oční kapky, kloubní injekce, kosmetika).

Poněkud opomíjená je její vysoká biologická aktivita, která se odvíjí od velikosti použité molekuly. Například v hojení ran jde o látku, která se přirozeně podílí na celé kaskádě regeneračních procesů. V počáteční fázi aktivně řídí průběh zánětlivé reakce, v pozdějších fázích podporuje viabilitu a migraci kožních buněk, napomáhá vaskularizaci nově se tvořící tkáně a ovlivňuje tvorbu a ukládání kolagenu, čímž ovlivňuje vzhled výsledné jizvy. Kyselina hyaluronová je látkou, která vyplňuje v kožní tkáni mezibuněčný prostor a ovlivňuje jeho strukturu. Její role v procesu hojení je proto zcela zásadní. 

Na výzkum biologických vlastností kyseliny hyaluronové a potenciálu jejího využití ve farmacii se zaměřuje česká biotechnologická společnost Contipro. V laboratořích této firmy přišly na svět dva produkty podporující a urychlující hojení komplikovaných ran založené na aktivních biologických vlastnostech kyseliny hyaluronové. Další produkty jsou ve fázi výzkumu a vývoje. 

Produkty Sorelex a Hyiodine využívají synergického efektu kyseliny hyaluronové v kombinaci s antiseptickou složkou a řeší ránu komplexně. Chronické rány typu bércových nebo diabetických vředů jsou v naprosté většině osídleny velkým množstvím bakterií, a pokud má dojít k jejich zahojení, je třeba se zaměřit nejen na stimulaci hojicích procesů, ale i na důkladné vyčištění rány.

Produkty Hyiodine a Sorelex jsou zdravotnické prostředky třídy III, volně prodejné v lékárnách. V případě vypsání poukazu od ošetřujícího lékaře jsou hrazeny ve výši 100 % ze zdravotního pojištění.

Článek je firemním sdělením společnosti Contipro a.s.


Redakční tip:

Na e-learningovém portálu Educomm můžete zhlédnout a vystudovat přednášku „Komplexní terapie ulcerací na bérci" s lektorem MUDr. Janem Stryjou, Ph.D., autorem více než 30 souhrnných a originálních prací, řady přednášek a workshopů na téma léčba nehojících se ran, trofických ulcerací a cévních onemocnění dolních končetin.

 

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie