Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



STARDANCE POTŘETÍ ZATANČILA PRO PARAPLE A VYBRALA REKORDNÍ ČÁSTKU



Pavla Tomicová jako rockerka mezi dvěma muži, dojatá porotkyně Tatiana Drexler a první choreografie se třemi invalidními vozíky - tak se předvedli tanečníci během benefičního večera StarDance, který se již potřetí propojil s Centrem Paraple. Díky DMS a dárcům se podařilo vybrat přes 15 milionů korun, tedy o tři miliony více než loni. Za inovativní koncept benefičních speciálů, který propojuje oblíbené pořady s konkrétními charitativními projekty, jako je třeba StarDance, získala Česká televize cenu Fóra dárců.

Myšlenka charitativních večerů v rámci soutěže StarDance vzešla od České televize a stala se inspirací i pro ostatní vysílatele pořadů z licence Strictly Come Dancing. I letos pět tanečních párů, které zůstaly v soutěži, doplnilo pět vozíčkářů s poraněním míchy.

Novinkou letošního roku byl výběr hudby, který obstarali přímo tanečníci z Centra Paraple i druh tance, který byl ponechán jako free style. Pátým porotcem se opět stal prezident Centra Paraple Zdeněk Svěrák.

„České televizi děkuji, že je s námi úplně od samotného zrodu, a to Centrum Paraple v příštím roce oslaví již pětadvacet let! StarDance je jedním z nejsledovanějších pořadů České televize, a nejen velký finanční příspěvek od veřejnosti a sponzorů je dokladem solidárního cítění české společnosti, které se jen penězi vyjádřit nedá. Zaplať pánbůh, že takové benefiční večery, jako je tento, existují. Protože naše rozhašená společnost si dnes místy nerozumí, ale sejdeme se alespoň v tom, že lidem, kteří jsou na tom hůř než my, je třeba pomoci."

Pomocí DMS zpráv a darů se podařilo vybrat 15 milionů 19 tisíc korun. Česká televize šek slavnostně předala v budově Centra Paraple, v rámci mezinárodního dne dárcovství Giving Tuesday, k němuž se Centrum Paraple připojilo již podruhé.

„Částka je opravdu rekordní a nejen ona, ale i počet DMS, které jsme letos obdrželi. Jsme rádi, že čím víc jsou odvážnější tanečníci, které s účastí ve StarDance oslovujeme i ti, co vytvářejí choreografie, tím odvážnější jsou i dárci, kteří nám přispívají. A odvaze my jsme nakloněni," doplňuje ředitel Centra Paraple David Lukeš.

Peníze vybrané na StarDance se využijí na provoz Centra Paraple v Malešicích a pomohou tak hlavně těm, kteří se ze dne na den ocitli na invalidním vozíku.


CENTRUM PARAPLE je obecně prospěšná společnost, založená v roce 1994 Zdeňkem Svěrákem a občanským sdružením Svaz paraplegiků (dnes Česká asociace paraplegiků).

Obecně prospěšná společnost Centrum Paraple je sociálně rehabilitační a poradenské centrum, které pomáhá lidem s poškozením míchy vrátit se zpět do plného života.

Centrum Paraple může díky podpoře veřejnosti pomáhat lidem na vozíku a jejich rodinám zvládnout těžkou životní situaci.

Svými službami motivujeme a podporujeme klienty v úsilí o samostatnost a společenské a pracovní uplatnění.

Hlavními službami jsou sociální rehabilitace a odborné poradenství.

Každý rok v důsledku úrazu nebo onemocnění dojde k poškození míchy a k ochrnutí u asi 250 lidí.

Téměř 1/3 z nich se stane novými klienty Centra Paraple.

Ročně využívá pomoc Centra asi 1400 lidí z celé republiky.


 

Honza Dolínek
manažer fundraisingu a public relations Centrum Paraple, www.paraple.cz

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie