Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MONITORING DIABETU V LÉKÁRNÁCH



V ČR žije zhruba 250 tisíc neléčených diabetiků. Včasná diagnóza je přitom pro úspěšnost léčby zásadní. Orientační screeningový test mohou pacienti podstoupit také v lékárně.

V dubnu si tradičně připomínáme Světový den monitoringu diabetu. Tímto civilizačním onemocněním trpí v České republice bezmála milion pacientů. Odborníci navíc předpokládají, že zhruba u čtvrt milionu lidí cukrovka není léčena, protože o ní neví. Vzhledem k tomu, že pro úspěšnou léčbu je včasná diagnóza zcela zásadní a lékárny jsou pro veřejnost nejdostupnějším zdravotnickým zařízením, orientační screeningový test a odborné poradenství k odhalení diabetu poskytují pacientům také proškolení lékárníci. Česká lékárnická komora (ČLnK) od roku 2016 začala vytvářet po celé ČR síť lékáren poskytujících odborné poradenství a konzultace. V současnosti mohou pacienti podstoupit screening diabetu v 79 certifikovaných lékárnách po celé České republice.

Současný nezdravý způsob života je příčinou mnoha vážných chorob. Jednou z nich je diabetes mellitus, který se projevuje zvýšenou hladinou cukru v krvi. Cukrovku má v České republice více než 995 tisíc pacientů a počet diabetiků bohužel dlouhodobě roste.

„Oborníci odhadují, že zde žije asi čtvrt milionu lidí s neléčenou cukrovkou. Právě to představuje obrovské riziko, při jejím rozvoji dochází k nevratnému poškození očí, cév, ledvin a dalších orgánů. Pro efektivní léčbu, která výrazně prodlouží život, je zásadní včasná diagnóza. Proto se do preventivních programů zapojují také lékárny, které mohou cukrovku u nic netušících pacientů napomoci včas odhalit a doporučit je k lékaři k dalšímu vyšetření," říká k důležitosti screeningu diabetu PharmDr. Lubomír Chudoba, prezident České lékárnické komory.

Tuto aktivitu kvitují také lékaři: „V časném záchytu diabetu máme stále rezervy. Nezastupitelnou roli v ní hrají praktičtí lékaři, ale každá další forma, která pomůže odhalit nediagnostikované pacienty je vítaná. Proto považuji projekt, do něhož jsou zapojeny farmaceuti a lékárny za velmi přínosný," uvádí prof. MUDr. Terezie Pelikánová, DrSc. z Centra diabetologie IKEM v Praze.

Test v lékárně odhalí možné riziko cukrovky během pár minut

Výrazně rozšířenější formou je diabetes 2. typu. Ten je diagnostikován u více než 90 % pacientů, přestože je do značné míry možné mu předcházet zdravým životním stylem. Pro úspěšnou léčbu je zcela zásadní včasné odhalení případného onemocnění. Jen díky němu lze předejít vážným komplikacím. Základním vyšetřením je screening diabetu, na který se specializují také některé české lékárny.

 „Lékárny jsou pro veřejnost nejdostupnějším zdravotnickým zařízením. Při méně závažných zdravotních obtížích sem míří až polovina z nás. Česká lékárnická komora vidí velký smysl v zapojení lékárníků do preventivních aktivit, jako je právě screening diabetu. Můžeme tak přispět k včasnému zahájení léčby cukrovky," vysvětluje viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D.


Cílovou skupinou screeningu jsou především pacienti ve věku 35-65

s rizikovými faktory v anamnéze,

mezi něž patří zejména srdečně-cévní onemocnění, výskyt cukrovky v rodině, nadváha či obezita.


Síť specializovaných lékáren se každoročně rozrůstá

Čeští lékárníci pomáhají se včasným odhalením cukrovky díky garantovanému kurzu ČLnK třetím rokem. V jeho rámci je každoročně proškoleno zhruba 100 lékárníků, kteří si osvojují nejen teoretické znalosti, ale podstupují také praktický nácvik s edukačními sestrami. V 79 certifikovaných lékárnách provádí proškolení farmaceuti orientační test, který může odhalit možné riziko cukrovky.

„Ve spolupráci s Centrem diabetologie IKEM pořádá Česká lékárnická komora garantovaný kurz s názvem Screening diabetu a péče o diabetické pacienty. Síť akreditovaných lékáren se podílí na záchytu pacientů s dosud nezjištěným diabetem, a pokud výsledek odhalí podezření na toto onemocnění, lékárník pacienta odešle k lékaři," vysvětluje důležitou roli lékárníků PharmDr. Iva Prokopová, Ph.D. z Oddělení klinické farmacie IKEM.

Projekt tak přispívá ke zlepšení záchytu dosud nediagnostikovaných pacientů a díky včasnému zahájení léčby ke snížení výskytu následných komplikací. Tím lékárníci přispívají k naplnění vize Národního diabetologického programu 2012-2022 zaměřeného na prevenci epidemie diabetu. 


Seznam lékáren poskytujících službu Screening diabetu a péče o diabetické pacienty je možné nalézt na webových stránkách ČLnK

nebo ve vyhledávači ZDE či v aplikaci Lékárny v ČR.

Praktické rady a další informace o tomto civilizačním onemocnění naleznete také na pacientském webu www.lekarnickekapky.cz.


Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie