Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



SLUNEČNÍ VITAMIN BEZ SLUNCE?



V říjnu bývá v naší zemi něco přes 100 hodin slunečního svitu, nejdéle se radují ze sluníčka na jižní Moravě. V listopadu pak počet hodin, kdy nás poctí hvězda Slunce svými paprsky, klesá zhruba o polovinu.1 Doba trvání slunečního svitu se na území ČR pohybuje od 1300 hodin do 1800 hodin za rok. 2

Není to mnoho, když si uvědomíme, že důležitý vitamin D je produkován v kůži po vystavení ultrafialovému záření (cca 90 %) a jen malá část (cca 10 %) pochází ze stravy. Většinu vitaminu D tedy „nasbíráme" v letních měsících, ovšem i zde jsou velká omezení. Nejčastěji jde o ochranu kůže kosmetickými prostředky s UV filtrem pro zmírnění možného rizika vzniku rakoviny kůže. Svoji clonu nastavuje potřebnému záření i ozónová vrstva nebo znečištěné ovzduší. To, že chráníme svoji kůži před sluníčkem, chválí dermatologové a kosmetičky, ale co dělat, když jedna z nejdůležitějších forem vitaminu D - cholekalciferol (vitamin D3) vzniká v kůži právě po dopadu záření o vlnové délce 290 - 320 nm, což je UVB záření? Pokud je ale slunce nízko (ráno, večer), jeho paprsky dopadají k Zemi pod menším úhlem a UVB záření se odrazí od ozónové vrstvy. Téměř ke kůži neproniká, proto nezajistí téměř žádný vitamin D. 


V období od dubna do října je při běžném pohybu venku dávka ozáření pro tvorbu vitaminu D v kůži dostatečná.

V ostatních měsících roku musí organismus čerpat vitamin D ze zásob v játrech nebo ho dodávat s potravou.

Listopad zahajuje na severní polokouli období čtyři až pět měsíců, kdy hladina vitaminu D u obyvatel začne rapidně klesat. A to je důvod, proč by si lidé měli příjem vitaminu D zvlášť v zimních měsících hlídat.

 


Pravdou je, že vitamin D si umí naše tělo ukládat do zásoby (až na několik měsíců), ale výsledky národních i světových studií z posledních let se shodují v tom, že populace trpí výrazným deficitem tohoto důležitého vitaminu, který se v organismu účastní celé řady nezbytných biochemických pochodů a má na něj komplexní vliv. Jeho deficit se projevuje celým spektrem poruch a nemocí: počínaje notoricky známou (a pediatry dnes kontrolovanou) křivicí u dětí a osteoporózou u seniorů, přes poruchy duševního vývoje, po metabolické a autoimunitní nemoci.


Klasické označení vitamin D zahrnuje hlavně dvě formy kalciferolů:

D2: ergokalciferol - rostlinného původu, získává se například z kvasinek nebo hub, prekurzorem mu je ergosterol.

D3: cholekalciferol - původ v živočišných zdrojích, získává se hlavně z rybího tuku (losos, treska, makrela), z jater a vaječného žloutku a z expozice UVB záření.


Neaktivní a aktivní formy

Vitamin D je chemicky spíš steroidní hormon, a i rozsah jeho působení tomu odpovídá.

Má dvě základní neaktivní formy: vitamin D2 (ergokalciferol) z rostlinných zdrojů a vitamin D3 (cholekalciferol) ze živočišných zdrojů. Cholekalciferol je až 4x účinnější než ergokalciferol (biologický účinek 1 µg D3 odpovídá účinku 4 µg D2).

Hydroxylací obou prekurzorů pak v játrech vzniká první aktivní forma vitaminu D - kalcidiol (25 OH kalciferol).  Kalcidiol má vliv na vstřebávání vápníku ze střeva i na metabolismus kostní tkáně. Hladina kalcidiolu v krvi je laboratorním nálezem případného nedostatku vitaminu D v organismu (ref. hodnoty 75 - 125 nmol/l). Za výrazný nedostatek vitaminu D je považována plazmatická koncentrace kalcidiolu do 50 nmol/l. V tukové tkáni a svalech se kalcidiol ukládá do rezervy.

Z kalcidiolu vzniká v ledvinách přidáním další hydroxylové skupiny vysoce aktivní forma vitaminu D - kalcitriol (1,25 OH kalciferol). Tato forma působí jako hormon krevní cestou, nebo lokálně prostřednictvím buněk imunitního systému, pokožky či placenty a ovlivňuje buňky v jejich blízkém okolí= parakrinní působení. Kalcitriol kontroluje více než 200 genů včetně těch, které jsou odpovědné za regulaci buněčné proliferace, diferenciace, apoptózy a angiogeneze.

 

Potřebujeme ho celý život

Výsledky studie SZÚ z loňského roku (Ruprich a kol., 2017) potvrzují, že méně než 1 % Čechů ve věku 18-90 má dostatek vitaminu D z běžné stravy. To představuje negativní vliv na zdraví zejména přes podzim a zimu, kdy je nedostatek UV záření. Vitamin D je nezbytný celý život a s chronickým onemocněním a s věkem jeho význam ještě roste. Vitamin D hraje důležitou roli v prevenci různých chronických onemocnění, včetně infekcí. U starších osob snižuje riziko pádů, ztrátu rovnováhy a síly, zlomenin, mobility a předčasné smrti.3 Na otázku, zda mají české děti dostatečný přísun vitaminu D, měla odpovědět studie SZÚ z roku 2016 v rámci Systému monitorování zdravotního stavu obyvatel České republiky.4 Mezi sledované ukazatele v krevním séru byl zařazen i vitamin D. Hladina vitaminu D byla zjišťována pomocí jeho metabolitu 25(OH)D, který zohledňuje jak vitamin D vytvořený v kůži, tak i přijatý potravou a potravinovými doplňky. Doplňující dotazníkové šetření bylo zaměřeno především na stravovací zvyklosti a konzumaci potravinových doplňků, na informace o délce pobytu na slunci a sociodemografické charakteristiky. Výsledky u dětí ve věku 5 a 9 let ukázaly dostatečné zásobení vitaminem D jen u přibližně třetiny dětí z celkového počtu 419 sledovaných. Potvrdily výraznou souvislost mezi dávkou slunečního záření a plochou povrchu těla vystaveného slunci. Významně vyšší hladiny 25(OH)D v séru měly děti užívající potravinové doplňky s vitaminem D. 

Kdy doplnit vitamin D a v jaké dávce?

  • Je-li ho nízký přísun v potravě, například u osob, které jedí málo ryb
  • Při nedostatku slunečního záření (během zimních měsíců, u osob s omezeným pobytem na slunci)
  • Osobám s tmavou pletí (fototyp III a vyšší)
  • U nemocí spojených s poruchami vstřebávání živin (například u celiakie)
  • U osob s nadváhou
  • Při jeho zvýšené potřebě: v těhotenství, při kojení, v menopauze, při užívání některých léků (antiepileptika, hypnotika, bisfosfonáty aj.) a ve stáří
  • U dětí a mládeže
  • U obyvatel v oblastech s častou inverzí a smogem

Účinky vitaminu D:

přispívá k normální funkci imunitního systému: nízké hladiny kalcidiolu jsou spojovány s některými typy autoimunitních onemocnění, jako je například roztroušená skleróza, revmatoidní artritida nebo zánětlivá onemocnění střev (Crohnova choroba, ulcerózní kolitida).

pomáhá zachovat zdravé kosti a zuby: ovlivňuje hladinu fosforu v krvi a jeho využití spolu s vápníkem při mineralizaci kostí. Je nezbytný pro správný růst a vývoj kostí a jejich hojení po zlomeninách. U dětí má jeho nedostatek vliv na opožděné prořezávání zubů, poruchy zubní skloviny, častější výskyt zubních kazů.

pomáhá vstřebat a využít vápník: vitamin D zvyšuje vstřebávání vápníku ze střeva a stimuluje osteoblasty k produkci kolagenu typu I a syntéze osteokalcinu-nekolagenní bílkovině vyskytující se v kostech a zubovině.

přispívá ke správné činnosti svalů: vitamin D pomáhá snižovat riziko pádu spojené s tělesnou nestabilitou a svalovou slabostí. Nedostatek vede ke snížení svalové síly a zhoršení koordinace a rovnováhy.  Pád je rizikem zlomenin kostí u mužů a žen starších 60 let.

podporuje normální dělení buněk: protinádorové působení je realizováno na několika úrovních: brzdí dělení nádorových buněk a současně zvyšuje jejich citlivost k nařízenému zániku.

podporuje výkonné funkce mozku: nedostatek vitaminu D je jednou z příčin zhoršení paměti a výkonných funkcí mozku, které souvisejí s rozvojem Alzheimerovy choroby a stařecké demence. Může být také příčinou poruch poznávacích schopností mozku i některých psychiatrických poruch.

Chramst

1 prumerne-mesicni-doby-slunecniho-svitu-ve-vybranych-lokalitach-cr, tzb-info.cz, 2 zdroj chmu.cz, 3 http://szu.cz/tema/bezpecnost-potravin/mene-nez-1-osob-ma-dostatek-vitaminu-d-z-obvykle-ceske4 http://szu.cz/tema/zivotni-prostredi/vitamin-d-u-deti?highlightWords=vitamin

Ilustrační foto: Background image created by Freepik


firemní prezentace


 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie