Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



ROZHOVOR S IVANOU LÁNOVOU



PharmDr. Ivana Lánová je vedoucím lékárníkem mladoboleslavské lékárny BENU U Stadionu, které je věrná přes 20 let. A věrnost se vyplácí nejen u vztahů partnerských, ale i profesních.

Příkladem je právě Ivana Lánová a její pacienti. Za dvacet jedna let, kdy působí ve stejné lékárně, zná nejen tváře, jména a „bolístky" stálých klientů, ale i jejich životní příběhy. Práci za tárou bere jako poslání pomáhat jiným. Profesní život jí naplňuje také přednášková činnost, jak pro studenty, tak i pro své kolegy. Společností BENU byla nominována do odborné poroty studentské vědecké konference Cena děkana na Farmaceutické fakultě VFU Brno. Na VOŠ v Ústí nad Labem působí jako externí vyučující předmětu lékárenství. Spolupracuje s vysokými a vyššími odbornými školami, kde pravidelně pro studenty pořádá semináře a přednášky.

V soutěži Lékárník roku získala letos ocenění za Celoživotní přínos v oboru farmacie.

Paní doktorko, v dubnu jste získala ocenění Lékárníka roku v kategorii Celoživotní přínos v oboru farmacie. Co pro Vás tato pocta znamená?

Pro mě je toto ocenění opravdu poctou, které si nesmírně vážím. Svou práci mám, i po tolika letech, co ji dělám, pořád moc ráda. A když za ni ještě dostanete ocenění ... Je to pro mne dvojnásobná radost. Když byla soutěž Lékárník roku vyhlášena a volal mi pan ředitel, že jsem ho hned napadla a že by mě rád na cenu nominoval, už to samo o sobě bylo pro mě oceněním. Potěšilo mě, že někdo, a přímo pan ředitel ví, co dělám, registruje moji lékárenskou i mimo lékárenskou práci a váží si jí. Každodenním oceněním jsou pro mě ale též moji spokojení pacienti a klienti naší lékárny.

Působíte přes 20 let v jedné lékárně. Neberou Vás klienti jako „domácího" nebo „osobního" lékárníka? Pociťujete tento fakt jako výhodu nebo na Vás naopak kladou pacienti větší nároky?

Opravdu, po tolika letech jsem se stala hodně pacientům jejich osobním lékárníkem. Mnoho klientů naší lékárny znám jménem a dnes neznám jen je, ale také jejich životní příběhy a bolístky, rodinné příslušníky a domácí mazlíčky. Pro mě je tato skutečnost velkou výhodou. Máme stálou klientelu, která se k nám vrací a s důvěrou se obrací nejen na mě, ale i na mé kolegyně, které jsou také u pacientů velmi oblíbené. Z toho, že se k nám klienti vracejí, lze soudit, že svou práci děláme dobře a pochvalou je pro nás spokojená a loajální klientela, která k nám chodí kvůli poskytovaným službám a nikoli kvůli slevám.

Své ocenění jste získala nejen za dobře odvedenou a svědomitou práci za tárou, ale i za rozvoj vzdělávání svých kolegů a také edukaci pacientů. Která z těchto edukačních činností Vás nejvíce naplňuje?

Edukační činnost velmi dobře doplňuje a také obohacuje moji práci za tárou. Možná i proto se u mě po tolika letech nedostavil syndrom vyhoření. Tím, že připravuji edukační materiály, jsem nucena pracovat i na sobě a neustále se vzdělávat. Velmi ráda připravuji edukační materiály pro pacienty, protože ne vždy se stihne při expedici všechno říci a také ne vše, co řeknu, si pacienti zapamatují. Pomocí edukačních brožurek se pacient může k informacím kdykoli vrátit.

Nemohu říci, která z edukačních činností mě více naplňuje. Je to pokaždé něco jiného. Pro své kolegy, odborníky musím materiály zpracovávat jinak, mohu používat odborné a cizí výrazy, kterým rozumí. V případě pacientů se musím vžít do role laika, aby mi rozuměl a informace správně pochopil. 

Věnujete se i pedagogické činnosti. V čem jsou mladí farmaceuti jiní, než jste byla Vy a Vaše generace?

Když jsem byla malá, velmi ráda jsem si hrála na školu a také jsem jednu dobu na základní škole chtěla být učitelkou. Později, když se objevily přírodní vědy, jako biologie a chemie, byla moje volba profese i vzhledem k tomu, že ráda pomáhám, jasná. Teď se mi tedy můj dětský sen splnil a jsem ráda, že mohu své zkušenosti předávat dál.

Často slýchávám, že je dnešní mládež horší, než jsme byli my. Ale já si to nemyslím. Asi mám velké štěstí na studenty. Na VOŠ v Ústí nad Labem učím studenty denního i kombinovaného studia a musím říci, že jsou všichni bezvadní. Studují přece obor, který si sami vybrali pro svou budoucí krásnou profesi. Na své Alma mater, Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové mám cyklus seminářů a odměnou je pro mě plná posluchárna a na konci semináře i potlesk. 

Jak si „čistíte" hlavu od pracovních starostí a jak relaxujete?

Někdy o sobě v legraci říkám, že jsem vskutku renesanční člověk. Také se zabývám, nebo bych se chtěla zabývat různými obory lidského vědění. Zajímá mne spousta věcí, které bych chtěla dělat a umět. Ráda řídím auto a bavilo by mě, zkusit si jet opravdu rychlým vozem, abych nebyla limitována povolenou rychlostí. Ráda cestuji, nejraději mám společné rodinné dovolené na zaoceánských lodích, kdy mohu během jedné plavby navštívit více zajímavých míst. Baví mě tancování, konkrétně jsem chodila na výuku salsy, doma si zacvičím pilates. Chtěla bych třeba umět kreslit. Ráda čtu severské detektivky, vyšívám, dívám se na staré české filmy, skládám puzzle (největší mám složené z 5000 kusů, ale už je nemám kam věšet). Také bych se chtěla vrátit ke hře na klavír a naučit se lépe anglicky. Ráda peču a vařím (všechno včetně nudlí a knedlíků musí být domácí) a vždy mě potěší, když to, co připravím, chutná.

Ještě jednou gratulujeme k ocenění a děkujeme za rozhovor.

Chramst

Fota: lekarnikroku.zdravi.euro.cz/finaliste/, soukromý archiv I.L.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie