Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



RIZIKOVÉ FAKTORY KOSMETICKÉ PÉČE O OČNÍ PARTIE



Egyptská královna Kleopatra se bez zvýraznění očí neobešla a svému lidu přirozenou tvář nikdy neukazovala. Líčení je tedy staré jako lidstvo samo a dekorativní kosmetika patří mezi zkrášlovací doplňky téměř každé ženy. Pravdou ale je, že nevhodné produkty nebo procedury mohou být pro oči rizikové. A proto je potřeba vyhýbat se všem faktorům, které by náš zrak mohly ohrozit.

Dávno tomu, kdy byla vrcholem zvýrazněných očí řasenka nebo tužka. V posledních letech získaly na popularitě takové zkrášlovací procedury, jako je prodlužování, laminace, trvalá anebo barvení řas. Důvodem, proč jsou tyto metody tolik v kurzu, může být fakt, že díky nim ženy získávají pocit upraveného vzhledu po celý den, a to i hned po probuzení, časová úspora a kratší doba strávená ráno u zrcadla, anebo prakticky nulová péče.  V případě, že se řadíte do „staré školy" a místo řas umělých raději sáhnete po klasických produktech, je třeba minimálně sledovat datum expirace. A nejen to... 

Oči jako mrkací panenka nemusí být pro každého 

Výrazné oči a řasy jsou snem asi všech žen. Ne každé ale byly dány do vínku, a tak se nabízí dvě možnosti: na řasy nanést několik vrstev řasenky a doufat, že vydrží v perfektním stavu po celý den, anebo podlehnout trendu umělých řas a jiných metod. Jako velmi problematické se v tomto případě jeví lepidlo, které pro oči představuje riziko. To může způsobit alergii v oblasti víček, zarudnutí, otoky, vznik nehezkých šupinek nebo pálení očí.

„Pokud tato procedura oči dráždí, je zcela nutné ji vysadit," říká MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum v Brně a dodává: Má-li žena jemné řasy, neudrží ty umělé, lámou se a většinou je potom efekt úplně opačný. Nalepené řasy také z dlouhodobého hlediska vlastní řasy oslabují."

Dříve populární barvení řas před letní sezonou zase může způsobovat bolestivé poškození povrchu rohovky - tzv. erozi a oční záněty.

Co se týká tetování obočí, to je z očního hlediska zcela bezpečné. Oproti tomu tetování očních linek je bolestivá záležitost a může oko dráždit, protože se na okraj nanáší anestetické masti. I v tomto případě může dojít k dlouhodobým očním potížím. 

O dekorativní kosmetiku se nedělte a sledujte datum spotřeby 

Pleť, zejména ta v okolí očí, je velmi citlivá, a tak jí nesvědčí agresivní parfemované kosmetické přípravky. Krémy, séra a ostatní pečující přípravky také volíme s ohledem na svůj věk. Jiné používáme ve 30, 40 nebo 50 letech.

„Pokud ale zjistíme, že nám kosmetika vadí a dráždí kůži kolem očí nebo oko, např. krém nebo řasenka, přestaneme ji používat. Není třeba připomínat, že méně je někdy více. Měli bychom vybírat jen kvalitní kosmetiku a nepůjčovat si ji s kamarádkami ani v rodině. V případě, že dojde k nepříjemnému podráždění, které neustupuje, je potřeba ihned navštívit lékaře," radí MUDr. Kalandrová.

Častým problémem, který může vést např. k zánětu spojivek, ječným zrnům a očnímu podráždění, je ignorace data spotřeby. Je třeba řídit se obrázkem kelímku s číslem (např. 6M nebo 12M), označující počet měsíců trvanlivosti od momentu otevření. Prošlé řasenky, oční stíny nebo linky mohou být pro oči nebezpečné. Důvodem bývají přemnožené bakterie, které způsobují zánět. Pokud už se v oku infekce projevila, je vhodné tyto produkty zcela přestat používat a dát očím odpočinek.  

Na důkladném odlíčení záleží

Ulehnout večer do postele s neodlíčenou pletí pokožce vůbec neprospívá. Ucpávají se póry, pokožka nemůže dýchat, regenerovat a předčasně stárne. Oči a oční okolí navíc dráždí neodlíčená řasenka, oční linky nebo zbytky stínů. Ráno po probuzení je pleť unavená, mdlá a nezdravě vypadající, a to i v případě, že na ni nanesete novou vrstvu líčidel.

Očnímu okolí je potřeba věnovat zvláštní pozornost. Pleť v této části obličeje je velmi citlivá a tenká, a proto je třeba používat speciální přípravky, které jsou k této oblasti šetrné a oči nedráždí.

Odličování by se nemělo v žádném případě „odfláknout" a je vhodné věnovat mu dostatek času. Hlavně, když vás například čeká vyšetření u očního lékaře, anebo korekce zraku laserovou operací. Důvod vysvětluje MUDr. Kalandrová: „Při prvním odlíčení zůstane spousta kosmetiky u kořínků řas. Vidíme to pod mikroskopem, při pohledu do zrcadla to není patrné. Tyto zbytky barev se mohou dostat při operaci do rohovky a v lepším případě tam zůstat jako barevná skvrnka (tetováž), v horším případě způsobit zánět a další komplikace. Před operací je třeba se týden nejen nelíčit, ale každý večer si hlavně řasy pečlivě očistit, jako bychom byly nalíčené. V den operace je vhodné nepoužít kolem očí krém."

o S kosmetikou neexperimentujte, pleti dopřejte, co jí vyhovuje.
o Sledujte data spotřeby.
o Žádnou kosmetiku nepůjčujte.
o Dobře zvažte, zda jsou nutné umělé řasy nebo laminace.
o Důkladně se odličujte,ráno i večer.
o V průběhu dne se snažte nesahat si na obličej ani do očí. 

Je-li oko podrážděné, nechejte ho odpočinout, vypláchněte borovou vodou nebo prokapejte umělými slzami.

Zdroj: Focus Agency, s.r.o.

Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie