Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



RESET IMUNITY NA JAŘE



Nezná ji jen málokdo. Mnozí z nás se koncem zimy a v předjaří sice radují z prvních slunečních paprsků, ale zároveň jsou smutní, unavení - téměř bez energie.

Můžeme mít i potíže s horší imunitou a metabolismem. Je to tím, že v zimě přece jen omezujeme pohybovou aktivitu (případný týden na horách, pokud si jej dopřejeme, je jen malou záplatou pro méně nebo víc oslabený organismus). Možná jste se během zimy potýkali s respiračními chorobami, možná jste zapomněli na očkování proti chřipce. A dopřávali si. Málo zdravé a více nezdravé stravy. 

Jak nastartovat tělo, abychom si jaro užili v pohodě?

Pohyb a výživa je základ 

Omezte zimní zakutání se u televize s teplou dekou a čajem, vyrazte na delší procházku, o víkendu delší než ve všední den. Když při ní bude svítit sluníčko, doplníte si sníženou hladinu vitaminu D.

A samozřejmě víc vitaminů. Čerstvá zelenina je v každém supermarketu, organismus v tomto období potřebuje vitaminy, minerály a vlákninu. Ale nejen to, společně se zeleninou a ovocem jsou nutné i kvalitní živočišné bílkoviny.

Zázračné déčko

Vhodným zdrojem je mléko, máslo, sýry a další mléčné výrobky. Připomeňme si, že jsou ideální potravinou díky obsahu bílkovin, tuků, minerálů, vitaminů, stopových prvků a dalších složek. V mléčném tuku je obsažen právě vitamin D:

Tento vitamin je odpovědný za regulaci přibližně devíti stovek genů, některé z nich jsou přímo zapojeny do řízení imunity," tvrdí prof. RNDr. Jan Krejsek, přední český imunolog a alergolog. „Vitamin D posiluje obranu proti patogenním mikrobům a zlepšuje imunitu."

I přes různé (obvykle laické) internetové diskuse o (ne)kvalitě mléka, o alergiích a intoleranci mléčné bílkoviny - mimochodem, těmito problémy trpí jen velmi malé procento lidí - je skutečností, že mléko obsahuje jedinečnou kombinaci mikronutrientů, celkem 14 minerálních látek. Vápník obsažený v mléce dokáže organismus nejlépe využít, dalšími důležitými látkami jsou vitaminy A, D, E, K, F a skupina vitaminů B.

Dostatek vápníku, jehož vstřebatelnost se bohužel snižuje věkem se všemi negativními důsledky (například osteoporóza), si zajistíme i konzumací sardinek i s kostičkami, mandlí a ořechů. Někteří odpůrci mléka kontrují názorem, že vápník obsahuje i některá zelenina. Výživová odbornice PhDr. Karolína Hlavatá, Ph.D., k tomu dodává:

Abychom získali 300 mg vápníku, musíme buď vypít hrnek mléka, anebo sníst téměř kilogram kapusty. Doporučenou denní dávku vápníku hravě dosáhneme například 150 gramy polotučného jogurtu, 250 ml kefíru 50 g sýra a 20 g ořechů.


Zajímavost o jogurtu:

Traduje se,

že začátkem minulého století si imunolog Ilja Mečnikov

všiml možné spojitosti konzumace jogurtu s dlouhověkostí

u populace Balkánu a Kavkazu.


Imunita bydlí ve střevech

Potrava má zásadní vliv na ekosystém střevní sliznice - fyziologickou mikrobiotu. Tu pozitivně ovlivňují určité typy složitých cukrů - prebiotik. Tyto látky sice naše tělo neumí trávit, ale jsou důležité pro střevní mikroflóru, protože ji stimulují a ovlivňují imunitní systém. Jsou obsaženy v zelenině, v luštěninách, v celozrnné mouce, v česneku a cibuli, v otrubách a v banánech.

Kromě prebiotik ještě probiotika

Probiotika jsou organismu prospěšné bakterie, které se vyskytují ve kvalitních kysaných mléčných výrobcích. Neuděláte chybu, když si dáte ke svačině nebo snídani denně dobrý jogurt.


Reset organismu na jaře:


+přepnutí na jarní metabolismus

 

+podpora fyziologie trávení

 

+podpora střevní mikrobioty

 

+podpora slizniční a systémové imunity

 


Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie