Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



První volba lékárníka 2018



V posledním letošním ohlédnutí za nezávislým průzkumem portálu educomm.cz První volba lékárníka 2018 nám zbývá připomenout hodnocení v šesti kategoriích: KLOUBY, MENOPAUZA, OSTEOPORÓZA, PAMĚŤ, POPÁLENINY a OMRZLINY A PORUCHY EREKCE.

V nezávislém průzkumu První volba lékárníka, který probíhal v lednu a únoru na vzdělávacím e-learningovém portálu educomm.cz a do kterého se zapojilo 579 zaměstnanců českých lékáren, uváděli účastníci v 62 kategoriích z volně prodejných léčivých přípravků, doplňků stravy, kosmetických produktů či potraviny pro zvláštní lékařské účely ten, který je pro ně z vlastních zkušeností produktem první volby. Kterému důvěřují a mohou ho doporučit pacientům pro tzv. samoléčbu. V prosinci přinášíme dílčí výsledky kategorií, které mohou zahrnovat jak sezonní produkty, tak i ty, pro které si často chodí lidé do lékárny, aby jimi obdarovali na Vánoce své blízké. 

I do lékáren chodí Ježíšek

Z průzkumu společnosti STEM/ MARK, kterého se zúčastnilo téměř 500 osob, v roce 2015 vyplynulo, že nejčastěji jsou výrobky z lékáren obdarováváni senioři (71 %), tedy babičky a dědové. Nejčastěji lidé vynaloží na nákup dárků „pro zdraví" z lékárny částku v rozmezí 201-500 Kč (33 %) či 501-1000 Kč (40 %). Více dárky z lékárny volí ženy. Důvodem je víra v kvalitu přípravku, ale i to, že si výrobci připravují na vánoční trh limitované edice s příbaly, ozdobným balením, nebo s navýšením počtu tablet.

Stále ženou

Termín pro ženské klimakterium označuje kratší či delší období v životě, kdy pomalu dochází k postupnému snižování produkce a hladiny ženského pohlavního hormonu estrogenu, klesá funkce vaječníků a nastalé změny mají vliv na celý organismus. Končí reprodukční schopnost, menstruace je nepravidelná, až postupně ustává. Délka a nástup klimakteria je silně individuální (nejčastěji nastupuje mezi 45. - 55. rokem věku), stejně jako soubor příznaků. V důsledku kolísání hladiny hormonů se nejčastěji objevují potíže: bolest hlavy, pocení a „návaly" horka, bušení srdce, nespavost, zvýšená únava, podrážděnost a psychické potíže. Kromě toho se projevuje suchost sliznic, která může zapříčinit potíže s pokožkou, očima nebo nepříjemné změny v intimním životě. Metabolický klimakterický syndrom se pak projevuje zvýšeným rizikem vzniku osteoporózy, infarktu myokardu nebo mozkové příhody. Velkou roli v tom, jak žena tento „přechod" z plodného do neplodného období života prožije, hraje genetika, celkový životní styl včetně stravy a zodpovědnost, s jakou ke svému zdraví po celý život přistupovala.

Termická poranění

Tato poranění vznikají působením tepla či chladu na povrch těla. Hloubka popálení se rozděluje do 4 stupňů podle změn postihujících epitel, ale liší se i délkou hojení a následných (trvalých) změn na kůži. Omrzliny jsou následek lokálního působení nízké teploty. Vznikají při teplotě pod 0 °C a jejich vznik uspíší spolupůsobení větru, těsného oděvu a vlhka. Vlivem nízké teploty dochází k poruše mikrocirkulace a vzniku trombóz, dojde k poruše permeability cév a vznikne gangréna.

Rozlišujeme podobně jako u popálenin do několika stupňů:

1 stupeň: místní zčervenání

2 stupeň: tvorba puchýřů

3 stupeň: vznik nekróz a gangrén

Léčba omrzlin se odvíjí od stupně postižení. Léčba prvního stupně probíhá aktivním pohybem a pozvolným prohříváním postižené části. Druhý a třetí stupeň omrzlin vyžaduje stejnou léčbu jako léčba popálenin.

Zdroj: prosestry.cz

Zdroj: První volba lékárníka z portálu educomm.cz

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie