Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PROBLÉM, KTERÝ ŘADA ČEŠEK ZAŽÍVÁ OPAKOVANĚ, PŘESTO NEZNÁ JEHO PŘÍČINU.



Infekce močových cest není pro většinu z nás cizím pojmem. Osm z deseti žen uvádí, že alespoň jednou v životě trpěly infekcí močových cest, 73 % z nich trápí dokonce opakovaně. Není to záležitost na jedno odpoledne a asi je to poslední, na co by zaměstnaná žena chtěla myslet. Podle posledního průzkumu řada Češek příčinu infekcí močových cest nezná. Kdo s nimi měl někdy čest, toho nepřekvapí rada: dojít se po milování vymočit. Na vině jsou tu totiž bakterie, které se z konečníku mohou poměrně snadno dostat do močové trubice - a problém je na světě. Dejte stopku těmto potížím a nenechte si už více kazit náladu ani poslední sluneční paprsky babího léta.

V průzkumu agentury IPSOS uvedlo správnou příčinu problému - BAKTERIE - pouze 10 % dotazovaných. Překvapivých 47 % žen vidí jako hlavní příčinu prochladnutí, což je mýtus, který si neseme z dětství. Doma nám přece vždy opakovali: „Nesedej na studenou zem, vždyť nastydneš." Takhle to ale nefunguje. Příznaky infekce močových cest jsou palčivá bolest při močení, bolesti v podbřišku a časté nutkání k močení. Tyto problémy častěji trápí ženy než muže, což je pochopitelné. Muži totiž mají konečník a močovou trubici dále od sebe než ženy. Močová trubice žen je také kratší, a bakterie tak mohou snadněji doputovat až do močového měchýře. 


Ženská močová trubice odvádí moč z močového měchýře a je dlouhá 3-4 cm.

Močová trubice muže je současně vývodnou cestou močovou a pohlavní a je dlouhá 20-22 cm.


 

Bakterie jako přítel na špatném místě

Hlavní příčinou infekce močových cest jsou bakterie. V tomto případě bakterie Escherichia coli, která v 90 % případů způsobuje infekci močových cest. Běžně se nachází v našem zažívacím traktu a v okolí konečníku, kde by mělo být i její místo. Dohlíží zde na to, aby se ve střevech nepřemnožily bakterie, které jsou našemu zdraví naopak nebezpečné. Pokud se ale dostane do močového ústrojí, znamená to problém.

Sex jako velké riziko infekce močových cest

Bakterie z konečníku se k močovému ústrojí dostanou snadno, třeba jen při špatném otírání, ale častěji je to právě při sexu. Infekce močových cest se často opakují, proto je nesmírně důležitá nejen jejich přesná diagnostika a léčba, ale i důkladná prevence. Protože kdo se chce takhle dobrovolně trápit zas a znovu? Rada první: Když už znáte příčinu, naučte se po milování navštívit toaletu a odplavit případné bakterie z míst, kde nejsou vítané. Podcenit prevenci se nevyplácí a kolikrát stačí několik drobností, které pomohou infekci předejít.

Zákonitě bychom měli pamatovat i na pravidelný pitný režim a stejně důležitá je také intimní hygiena. Vhodnou podporou se rozumí i užívání doplňků stravy s obsahem složek rostlinného původu.

Zdroj dat: Ipsos, Women Intimate Health, U&A, Final report, February 2014

Ilustrační foto: People image created by Freepik


firemní prezentace

ŠETRNÁ PREVENCE I ŘEŠENÍ AKUTNÍCH POTÍŽÍ

V rámci dlouhodobé podpory zdraví močových cest a močového měchýře, i když už nás infekce močových cest trápí, je vhodný Urinal®. Obsahuje totiž unikátní kombinaci extraktu ze zlatobýlu obecného a vitaminu D, která je navíc obohacena o kvalitní extrakt z kanadských brusinek. Zlatobýl je vhodný pro podporu zdraví močového ústrojí a vitamin D v množství, které naše tělo potřebuje na celý den, pro podporu správné funkce imunitního systému.

Urinal® je možné užívat současně při léčbě antibiotiky.

Pokud přijdou akutní potíže, sáhněte po Urinal Akut®, který přinese rychlou podporu při akutních potížích. Ideální je ho užívat v kombinaci s Urinal® Express pH, který přináší úlevu od nepříjemných pocitů jako je pálení a řezání při močení během prvních 48 hodin potíží. 

Více informací na www.urinal.cz

Podívejte se na video ukázku z praxe ZDE



Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie