Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PŘIPRAVTE SVÉ NOŽKY NA LÉTO



Léto se nám pomalu blíží a s ním i hezké počasí, na které se většina z nás po dlouhé zimě těší. Proto bychom již nyní měli myslet na zdraví a vzhled našich nohou a mít je připravené do sandálek. Právě jedním ze zdravotních rizik, které nohy, a především nehty často postihují, jsou plísňové infekce a vzhledem k tomu, že její léčba je dlouhodobá a trvá několik týdnů či dokonce měsíců, je právě nyní ten pravý čas se na toto téma zaměřit.

Co je plíseň nehtů a kde se vyskytuje?

Plísňová infekce nehtů (onychomykóza) je progresivní onemocnění způsobené dermatofyty, které se usazují mezi nehty a bez správné a včasné léčby sama nezmizí. Infekce obvykle začíná na konci nehtu, který se zbarví nažloutle, hnědě nebo zeleně. Plíseň roste pod nehtem nebo do něj vrůstá, což způsobí, že nehet se ztlušťuje a láme. Někdy se nehet částečně nebo zcela oddělí, což může být bolestivé. V některých případech může nehet dokonce z prstu na noze nebo na ruce zcela odpadnout.

Nehty - nejčastěji nehty na nohou - jsou infikovány plísní kvůli nadměrné vlhkosti, teplu, pocení nebo případně v důsledku nedostatečné hygieny. Normálně bývá nehet pro průnik plísně příliš silný. Poškozené nehty se však mohou snadno infikovat. Pro vývoj a šíření plísně představují vhodné podmínky příliš těsné boty a/nebo potící se nohy. Plísňové infekce jsou velmi nakažlivé a mohou se přenést na další osoby (například ve veřejných sprchách). Je také možná samokontaminace: infekce se může šířit z jednoho nehtu na druhý. Některé osoby (diabetici, pacienti užívající kortikosteroidy, pacienti s oslabeným imunitním systémem) jsou k plísňovým infekcím náchylnější. Je důležité léčit plísňovou infekci nehtů co nejdříve: čím je infikovaná plocha menší, tím rychleji se infekce vyléčí. Včasným ošetřením je také možno předejít tomu, aby se infekce rozšířila i na další nehty.

Důležitá je prevence

Vhodnou prevencí před onychomykózou je častá hygiena a nošení hygienické obuvi ve veřejných bazénech, wellness prostorách, saunách, ale i hotelových pokojích a koupelnách. Také je důležitá pravidelná výměna ponožek ze správného materiálu i dostatečné vysušení nohou ručníkem po koupeli. V létě je pak vhodné chodit co nejvíc v otevřené obuvi. 

Jak zatočit s nehtovou plísní?

Pokud se příznaky plísně objeví, je velmi důležité začít s včasným a účinným ošetřením, které by mělo být postavené na 3 základních faktorech. Důležité pro účinné ošetření je mechanismus účinku produktu, rychlá a efektivní penetrace do místa problému a způsob použití, které je pro koncového zákazníka velmi důležité a mělo by být, co nejjednodušší a neohrožovat denní rutinu. A právě na všechny tyto faktory se zaměřuje nové složení a technologie přípravku Excilor®, který je nyní novinkou na trhu.

Excilor® - nová generace ošetření plísňových infekcí

Přípravek Excilor® je zdravotnický prostředek a funguje tak, že upravuje hodnotu pH uvnitř nehtu, čímž pro plíseň vytváří nepříznivé prostředí a zamezuje tak dalšímu růstu plísně a pokračujícímu poškozování nehtu. Jeho složení je zároveň obohacené o glycerol, nehtové lipidy a biotin k podpoře péče o nehty během jejich ošetření. Pomáhá tedy znovu vybudovat poškozenou nehtovou strukturu, čímž zlepšuje kosmetický vzhled nehtu a poskytuje pevnější bariéru proti další plísňové invazi.

Díky své unikátní technologii TransActiveTM založené na optimalizaci hydratace, lépe a rychleji penetruje do nehtu a na rozdíl od klasických antimykotik, které mají velké molekuly, malá molekula přípravku Excilor® snadněji proniká do nehtu a působí tak ihned v místě problému.

Excilor® je k dispozici ve dvou formách dle potřeb různých uživatelů - Excilor® pero a Excilor® roztok. Excilor® roztok je doporučován pro vážnější stavy onychomykózy a lépe se doporučuje díky své aplikaci ženám a Excilor® pero pro preciznější nanášení se lépe doporučuje mužům.

Použití pera i roztoku je velmi snadné a stačí k tomu 1 minuta denně. Nehet je před použitím důležité očistit a pak pomocí aplikátoru potřít celý nehet, spodek nehtu a jeho okraje. Na infikovanou plochu je potřeba nanášet přípravek dvakrát denně (jednou ráno a jednou večer), a aby mohl přípravek do nehtu proniknout, je potřeba ho nechat zaschnout po dobu 30- 40 sekund. Nehet není potřeba pilovat a dle klinických studií jsou výsledky viditelné již po 2 týdnech používání produktu.

Článek je firemní prezentací


Inzerce


Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie