Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PŘIPRAVTE SVÉ NOŽKY NA LÉTO!



Máme k nim často až macešský přístup. Jejich problémy ignorujeme. Nevěnujeme jim takovou pozornost, jakou si zaslouží. Přitom nás celý život posouvají tam, kde právě chceme či máme být. Řeč je o našich nohách, kterých si začneme všímat až tehdy, když je máme ukázat světu - v teplých měsících, kdy je obouváme do otevřených sandálků, žabek, nebo je necháváme naboso.

Výsledky průzkumu agentury Ipsos* ukazují zkušenost Čechů s mykózami v jarním a letním období

Kožní či nehtovou mykózu Češi podceňují, přitom se jedná o onemocnění velmi nepříjemné - zánětlivé, svědící a někdy i bolestivé. Jak ukázal průzkum agentury Ipsos* iniciovaný značkou Exoderil, příznaky typickými pro mykotické onemocnění během sledovaného půl roku (březen-srpen 2018) trpělo 43 % české populace.

Polovina respondentů však své problémy za mykózu neoznačila. Následkem tak může být pozdní zahájení léčby. Až tři čtvrtiny postižených s léčbou přestanou, jakmile odezní příznaky. Jenže to neznamená, že mykózu skutečně vyléčili. Včasné zahájení, ale stejně tak úplné dokončení léčby je zásadní. Dle výzkumu Ipsos totiž celých 72 % postižených léčbu ukončí v momentě, kdy projevy vymizí, a to není správné, neboť v té době nemusí být mykóza řádně doléčena.* Abychom předešli jejímu návratu, je třeba v ošetření pokračovat nejméně 2 týdny po vymizení příznaků.

Ideálním prostředím pro vznik kožní mykózy jsou vlhčí místa jako například kožní záhyby či prostor mezi prsty na nohou. Objevit se ale může i na jiných místech na těle, a to bez ohledu na to, jak přísně dbáte na hygienu. Motivace s problémem něco dělat přichází často až ve chvíli, kdy začne dotyčného výrazněji obtěžovat. Těžko ale začít s léčbou včas, když nevíme, s jakým onemocněním máme co do činění.  

Průzkum Ipsos odhalil, že řada Čechů své potíže, které jsou typickými příznaky kožní a nehtové mykózy, za toto onemocnění primárně neoznačí. Ale i ti, kteří vědí, že za jejich problémy mykóza stojí, nezahájí léčbu ihned, ale až za několik dní až týdnů. Obvykle za tři týdny po výskytu prvních projevů. Hlavním důvodem pro zahájení léčby mykózy kůže je svědění v místě postižení (38 % respondentů).* 

Mezi další varovné signály patří začervenání kůže, její odlupování nebo tvorba šupin. Nehtovou mykózu mohou předznamenávat i změny barvy a struktury nehtu. Pokud povrch nehtu ztratil lesk, mění barvu, štěpí se, láme a jsou viditelné deformity, je nejvyšší čas začít jednat. Kromě začervenání a svědění, nad kterými leckdo mávne rukou, mohou mezi projevy kožní mykózy patřit také puchýřky nebo drobné vřídky.


Téměř každý druhý Čech během sledovaného šestiměsíčního období trpěl příznaky typickými pro mykózu. 


V lékárně poradí

Mezi původce kožních a nehtových mykóz se řadí houby, které velmi často komplikuje bakteriální a kvasinková infekce. Pokud se objeví příznaky, které by mohly značit kožní nebo nehtovou mykózu, a vy si nejste jistí, odpověď může dát dermatolog. K tomu ovšem může být těžké se rychle dostat. V takové situaci je dobré zajít se poradit do lékárny a řešit situaci přípravky dostupnými ve volném prodeji. Je vhodné volit takové, které působí nejen proti plísním, ale zároveň mají antibakteriální a protizánětlivý účinek. Řada volně prodejných léků navíc dokáže plísně pouze potlačovat (mají účinek fungistatický), ale v důsledku je neničí. Je proto lepší hledat ty, které původce plísní i hubí (mají i účinek fungicidní), a tím zabránit opětovnému návratu infekce. Mezi látky ničící původce plísní patří například naftifin, lokální fungicidní allylaminové antimykotikum, které vykazuje účinnost a bezpečnost v léčbě povrchových dermatomykóz.1

Začněte včas

Mnoho lidí si až v létě díky otevřeným botám uvědomí, že je něco v nepořádku. Není divu, nikdo nechce po koupališti chodit s nevzhlednými nehty a nezdravě vypadající kůží. Nehledě na to, že se v tu chvíli sám stává šiřitelem kožních a nehtových mykóz. Právě ty mohou za těmito na první pohled pouze estetickými problémy stát. Podívejte se na svou kůži a nehty už nyní a zakročte, čím dříve, tím lépe. 


Pokud mykóza zasáhne více než 25 % nehtu, lokální léčba volně prodejnými léčivými přípravky už nemusí být úspěšná

a bývá třeba nasadit náročnější léčbu.**


 

*Zdroj dat: Výzkumná agentura Ipsos, Léčba mykóz, závěrečná zpráva září 2018, reprezentativní průzkum, vzorek je reprezentativní podle hlavních sociodemografických charakteristik (pohlaví, věk, vzdělání, kraj, velikost místa bydliště), ČR populace 18-65, vzorek pro rekrutační část tvořilo 3 150 respondentů, vzorek pro hlavní sběr dat tvořilo 833 respondentů, realizace sběru dat 15. 8. 2018 - 5. 9. 2018, respondenti byli dotazováni na poslední půlrok, tzn. na období cca březen-srpen 2018.
**Jedličková A, Mašata J, Skořepová M. Lokální mykózy. Praha, Jessenius Maxdorf, 2008. In Litvík, M. Lokální a systémová léčba onychomykóz - doporučení pro praxi. Remedia. Praha: 2009. http://www.remedia.cz/Clanky/Farmakoterapie/Lokalni-a-systemova-lecba-onychomykoz-doporuceni-pro-praxi/6-L-xj.magarticle.aspx.
1. Kuklova M, Dermatol. praxi 2015; 9(2): 73-76, dostupné z https://www.dermatologiepropraxi.cz/pdfs/der/2015/02/07.pdf

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie