Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PŘIPRAVTE SE NA SYCHRAVÉ POČASÍ



Je tu podzim a s ním i sychravé počasí. Jak připravit svůj organismus na náročné období? Užitečné rady přináší Česká asociace pro speciální potraviny.

V podzimním období řadu z nás skolí chřipka či jiná onemocnění kvůli oslabené imunitě. Je důležité se na tento čas, který je pro náš organismus zátěží, dostatečně připravit. Jakých zásad se držet, na dostatek jakých vitaminů se soustředit a na co nezapomenout? Podzimních onemocnění se můžeme lehce vyvarovat, pokud budeme o své tělo dostatečně pečovat.

Na podzim trpí i naše pokožka. Abychom ji ochránili před chladným počasím, neměli bychom samozřejmě zapomínat na hydratační krémy. Vaše kůže také ocení dostatek zinku a vitaminy A, B2, B3, B6, B7, C, D a E. Zkusit můžete i potravinové doplňky určené přímo pro výživu kůže. Zabráníte tím zbytečnému popraskání a vysušování pokožky. 

Na změnu počasí se můžete připravit i postupným otužováním, které vašemu tělu pomůže v několika ohledech. Zkuste si ráno dát rychlou studenou sprchu a vaše tělo se skvěle otuží. Mnohem rychleji si zvyknete na studené počasí a váš organismus bude posílený i vůči nemocem. Párkrát do měsíce můžete navíc navštívit saunu. Změna teplot i odplavení oxidantů z vašeho těla vás udrží čilými po celý podzim.

Lidské tělo potřebuje také dostatečný pohyb. Hýbejte se i na podzim. Nejenže budete výkonnější, ale čerstvý vzduch má blahodárný vliv na náš organismus. Pokud nestíháte například chodit běhat nebo vám počasí příliš nepřeje, vyměňte jízdu autem za kolo či podzimní procházku. 

Imunitní systém potřebuje dostatečný přísun antioxidantů, především vitaminů E a C. Nezapomeňte konzumovat alespoň 500 g sezonní čerstvé zeleniny a ovoce denně, které vám přísun vitaminů a antioxidantů pokryjí. Skvěle vám v tomto ohledu poslouží například citrony, cibule, česnek či kysané zelí. Také výtažky z hlívy ústřičné, které můžete najít v některých doplňcích stravy, jsou výborným pomocníkem v chladném období.

V neposlední řadě byste také neměli zapomínat na kvalitní odpočinek a spánek, který vaše tělo posílí ze všeho nejvíce.

Česká asociace pro speciální potraviny (ČASP) je zájmovým sdružením právnických osob, založeným v roce 2000. Asociace reprezentuje společné zájmy svých členů - výrobců a distributorů doplňků stravy, a to jak na národní, tak i na mezinárodní úrovni. Jejím hlavním cílem je aktivně se podílet na utváření přiměřeného a vyváženého legislativního rámce pro produkty podporující zdraví. Zároveň se všichni členové asociace zavazují dodržovat vlastní etický kodex pro prodej a marketing, který jde nad rámec platné legislativy v ČR. ČASP nyní zastupuje 19 firem, které představují podstatnou část trhu s doplňky stravy.

Zdroj: Double-U PR 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie