Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



POVINNÉ TESTOVÁNÍ A MOŽNOSTI DETEKCE 3 TYPY TESTŮ



Ministerstvo zdravotnictví nařídilo postupem podle § 69 odst. 1 písm. i) a odst. 2 zákona č. 258/2000 Sb. a podle § 2 odst. 2 písm. m) zákona č. 94/2021 Sb. k ochraně obyvatelstva před dalším rozšířením onemocnění COVID-19 způsobené novým koronavirem SARS-CoV-2 povinné testování zaměstnanců u firem s 250 a více osobami. Nejpozději do 12. 3. 2021 musí zaměstnavatel umožnit svým zaměstnancům osobní přítomnost na pracovišti zaměstnavatele pouze za předpokladu, že zaměstnanec podstoupil v posledních 7 dnech RT-PCR test na přítomnost viru SARS-CoV-2, POC antigenní test na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 nebo na pracovišti zaměstnavatele preventivní test na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2 prostřednictvím testu poskytnutého mu zaměstnavatelem a jeho výsledek je negativní. Zaměstnavatelé jsou povinni zajistit od 3. března 2021 pro zaměstnance POC antigenní testy na přítomnost antigenu viru SARS-CoV-2 prováděné poskytovatelem zdravotních služeb nebo testy na stanovení přítomnosti antigenu viru SARS-CoV-2, které lze použít laickou osobou, a to s frekvencí alespoň jedenkrát za týden. 


Jaké máme nyní k dispozici testy pro samotestování?

Seznam povolených testů pro samovyšetření
vydalo Ministerstvo zdravotnictví na konci února

ZDE


I v plánovaném (prozatím odloženém) návratu dětí do škol hraje rovněž antigenní testování dětí důležitou roli. Podmínkou prezenční výuky má být pravidelné testování žáků, které však podle expertů není pro děti vhodné. Zlatým standardem je totiž molekulární test RT-PCR. K tomuto tématu se vyjádřila doc. RNDr. PhDr. Ing. Jana Jaklová Dytrtová, Ph.D. z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Vláda rozhodla o nákupu celkem 3,6 milionu kusů antigenních testů od čínské firmy Lepu Medical Technology. Ovšem jak upozorňuje Jana Jaklová Dytrtová, pro děti je antigenní testování takzvanými rapid testy méně vhodné, zvláště pokud mají tyto testy nižší citlivost.

Podle vědecké studieje citlivost rapid antigenních testů od Lepu Medical Technology u dospělých pouze něco přes padesát procent, u dětí dokonce jen pětadvacet procent. Rapid testy jsou ideální pro jedince s příznaky nákazy. Pro ty, kteří je nemají, což by pravděpodobně ve velké míře byli právě školáci, je lepší metoda RT-PCR.

Jak fungují základní tři druhy v současnosti používaných testů? A který vzniká ve Fyzikálním ústavu AV ČR?

1. Antigenní testy

Detekují proteiny, které se v těle nakaženého objeví při probíhající infekci. Jedná se o proteiny viru SARS-CoV-2, konkrétně tzv. obalový a membránový protein.

„Kvalitní antigenní test provedený v laboratoři odhalí infekci i u bezpříznakových jedinců. Druhou variantou je antigenní rapid test, který však má ze svého principu citlivost omezenou," říká Jana Jaklová Dytrtová.

V případě rapid testů, které poskytnou výsledek do třiceti minut, může nemalé procento infikovaných jedinců projít jako falešně negativní. Tito lidé pak mohou virus šířit do svého okolí v domnění, že jsou zdrávi. Odběr se provádí nejčastěji výtěrem z nosohltanu.

„Způsob odběru velmi ovlivní výsledek. U této metody už je k dispozici poměrně velká škála vzorkování - sliny, stěry, kloktání. Některé by údajně mohl provádět i laik. Jenže ten někdy podcení preciznost dodržení vzorkovacího protokolu," upozorňuje Jana Jaklová Dytrtová.

2. Molekulární testy (RT-PCR a RT-LAMP) 

Test detekuje genetický materiál (RNA) viru SARS-CoV-2. Také se provádí nejčastěji výtěrem z nosohltanu nebo hltanu, popřípadě ze slin či kloktáním. Výsledek je přesný díky tomu, že vlastnímu stanovení předchází dostatečné namnožení RNA. Díky tomu lze ve vzorku teoreticky odhalit i jedinou molekulu RNA. To je výhoda zejména v případě nekvalitního odběru laikem či pro včasnou diagnostiku onemocnění. Nevýhodou je vyšší cena než u antigenních rapid testů, protože analýzu provádí odborný personál na nákladném přístrojovém vybavení. Výsledek je znám nejpozději do 48 hodin. Nejrozšířenějším testem v této kategorii je RT-PCR, který odborníci pokládají za zlatý standard pro diagnostiku SARS-CoV-2. Dále se používá RT-LAMP, jenž je ve srovnání s RT-PCR o něco méně přesný. Zato není tak náročný na laboratorní vybavení, což z něj činí rychlejší a levnější variantu.  

Jana Jaklová Dytrtová navrhuje způsob, jak snížit cenu RT-PCR testů. Podle ní jde využít takzvaný pooling, kdy se několik odebraných vzorků smíchá do jednoho. Tento způsob se používá například v Izraeli. Pokud je výsledek negativní, jsou negativní i všechny ostatní vzorky. V případě pozitivního je třeba jednotlivé vzorky znovu otestovat a zjistit, který je konkrétně nakažený.

„Takto hromadně, jako jeden vzorek, by se mohli testovat žáci jedné třídy. Negativní výsledek = všichni chodí do školy dál. Pozitivní výsledek = všichni jdou do karantény," doporučuje vědkyně.

3. Testy na protilátky

Z krve se zjistí koncentrace molekul imunoglobulinu, které vyprodukovala imunitní reakce organismu. Na začátku nemoci v těle protilátky chybí. Jsou tedy vhodné pro lidi, kteří před více než týdnem měli příznaky virózy a chtějí si ověřit, zda neprodělali covid-19, případně pro ty, kdo vědí, že touto nemocí prošli, a chtějí si otestovat množství protilátek.

Existují rychlotesty, které si může vyhodnotit i laik z kapilární krve. Lepší vypovídací hodnotu mají citlivější testy používané v certifikovaných laboratořích. K tomu je ale třeba odběr žilní krve.

„Rychlotest z kapilární krve nemusí zachytit menší množství protilátek, které laboratorní test dokáže identifikovat. Obecně se stanovují protilátky IgM, které se vytvoří tři až sedm dní po propuknutí nemoci, a IgG, které vzniknou až později. Ty jsou dlouhodobým indikátorem prodělání nemoci," doplňuje Jana Jaklová Dytrtová.

Rychlotest COVID-19 od švýcarské společnosti Lomina A.G. detekuje protilátky pomocí koloidního zlata, je řádně registrovaný v Registru zdravotnických prostředků SÚKL a jako první na trhu byl schválený pro domácí použití. Síť lékáren BENU a e-shop benu.cz má nyní v nabídce balení 5 ks testů za 1 250 Kč.

Provedení testu je intuitivní, velmi jednoduché a výsledek je znám do pěti minut. Součástí balení je podrobný návod včetně obrázků. Pomocí lancety a plastového kapátka provede testovaný odběr 2-3 kapek krve, které vloží do zkumavky s předpřipravenou směsí. Po promíchání druhým kapátkem odebere 2 kapky směsi a nakape je do vyznačeného místa na testovacím pásku. Za několik minut se ukáže výsledek.

„Vše potřebné k provedení testu je součástí balení, stačí postupovat podle návodu," informuje PharmDr. Ivana Lánová, odborná konzultantka BENU lékáren.

4. Testování pomocí biočipu

Fyzikální ústav AV ČR vyvíjí test, který nejenže umí s vysokou přesností detekovat virus SARS-CoV-2 ze slin, dokáže i určit, jak vysoké je množství viru ve vzorku. Tým výzkumníků v čele s RNDr. Hanou Lísalovou, Ph.D. na projektu pracuje od samého počátku pandemie.

„Velmi zjednodušeně si ho můžeme představit jako automat na kávu s kelímky, který funguje obráceně. Kávový automat kelímky s tekutinou vydává, kdežto náš robot je bude přijímat. Člověk k němu přijde, vypláchne si ústní dutinu určitým množstvím roztoku a kelímek vrátí do automatu, systém tekutinu odebere, vzorek pošle do útrob stroje k biočipu, který ho zanalyzuje, a robot podle výsledku signalizuje zelenou - tedy vše je v pořádku, anebo červenou - pozor, zde je vysoké riziko pozitivního nálezu," říká Hana Lísalová. Prototyp přístroje se v současné době vyvíjí.

 

-red-

Zdroje: Divize vnějších vztahů SSČ AV ČR, vláda.cz, tiskové oddělení Benu Česká republika s.r.o., Fyzikální ústav AV ČR

Literatura:
1. Saeed, U., Uppal, SR, Piracha, ZZ a kol. Hodnocení rychlých diagnostických souprav na bázi antigenu SARS-CoV-2 v Pákistánu: formulace národní testovací strategie COVID-19. Virol J 18, 34 (2021). https://doi.org/10.1186/s12985-021-01505-3

 

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie