Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PORADNA ALERGOLOGA



Alergie nás trápí celoročně. Jak jsou na tom Češi v porovnání se světem? Co se děje s pylovými zrny po jejich dopadu na sliznici člověka? Odpovídá alergolog MUDr. Petr Salzman, EUC Klinika Ostrava.

Kolik alergiků aktuálně v české populaci žije? 

Předpokládá se, že zastoupení alergiků ve středoevropském prostředí je přibližně 20-30 %, některé údaje hovoří až o 35 %, což je tedy číslo nebývale vysoké.

To je vysoké procento. Proč to tak je a proč to kdysi nebylo?

Přesná příčina známá není. Obecně se má za to, že se jedná o souhrn více faktorů - faktory genetické, vrozené, samozřejmě vliv vnějšího prostředí, opakované infekce dýchacích cest přispívají potom k následnému rozvoji alergií.

Co se vlastně děje s pylovými zrny po jejich dopadu na sliznici člověka?

Pyl sám od sebe u zdravých lidí nevadí. Problémem jsou pacienti, kteří si vytvořili protilátky třídy E proti tomuto pylu - hovoříme o senzibilizovaných. A pokud se takto senzibilizovaný pacient setká s pylovým zrnem - „svým" pylovým zrnem, tyto protilátky třídy E reagují s určitými strukturami toho pylového zrna, které se označí jako alergenní epitopy. To pak spouští kaskádu reakcí v organismu, jejímž výsledkem je uvolnění působků z buněk imunitního systému a rozvíjí se určitý typ zánětu. A ty potíže jsou vlastně projevem toho zánětu.

Nejčastější potíží pylových alergií je rýma, říká se tomu senná rýma, horší stupně potom jsou jaké? Slzení očí...?

Slzení očí patří vlastně i do klinického obrazu tzv. senné rýmy. Jedná se o postižení horních dýchacích cest čili dutiny nosní, vedlejších nosních dutin, očních spojivek. Určitě nejzávažnějším onemocněním tohoto alergického pochodu je zánět průdušek neboli průduškové astma.

Většinou, když jde o lehčí formu, tak lékař, alergolog, předepíše nosní kapky. A když je ta forma trošku těžší, tak přistoupí k léčbě celotělové, tedy k užívání léků. Nezatěžují léky užívané vnitřně organismus víc?

Ono ne vždy platí, že místně působící léky jsou určené pro lehčí formy. V některých případech je to i naopak, protože ty lokálně aplikované léky působí především v místě aplikace, což v řadě případů s sebou přináší naopak větší účinek. Je pravda, že místně působící léky jsou v řadě případů bezpečnější než celkově podávaná léčiva.

Můžeme vůbec nějak pylovým alergiím zabránit?

V případě snahy o zabránění neboli prevence alergie, musíme rozlišit prevenci primární, to znamená takovou, která má zabránit vůbec vzniku tohoto onemocnění. Protože přesná příčina vzniku alergie není známá, tak i tato primární prevence je poměrně obtížná; prozatím nebyly jednoznačně potvrzeny postupy, které by měly takovýto ochranný charakter. Naproti tomu prevence sekundární, to jest taková, která by vlastně měla zabránit zhoršování již existujícího onemocnění, tak ta představuje u alergických chorob vlastně jeden z významných pilířů léčby. Jedná se vlastně o soubor opatření s cílem snížit kontakt s tím vyvolávajícím alergenem. V případě pylových alergenů doporučujeme omezit pobyt v prostředí, kde je zvýšená koncentrace těchto alergenů, v případě po příchodu z přírody opláchnout obličej nebo se převléci, osprchovat, aby se ten nalétaný pyl spláchnul. Efektivní je i používání protipylových sítí do oken, které brání tomu, aby v průběhu dne při větrání pyl pronikal do vnitřního prostředí bytu. Pokud tyto sítě nainstalovány nejsou, tak se doporučuje větrat nárazově, aby ta expozice vnitřku budov pylovým zrnům byla co nejmenší.

Doporučujete svým pacientům, aby jeli k jižním mořím?

Určitě ano. Naši pacienti s alergiemi na naše pyly většinou pobyt u moře chválí, protože se dostanou z prostředí, kde se pyly vyskytují, do prostředí bez těch „jejich" pylů. I po návratu do České republiky se příznaky buď vůbec neobjeví, anebo jsou mnohem mírnější.

Je alergie onemocnění, které je vyléčitelné?

Skutečně jako řada jiných chronických onemocnění, alergie se nedají považovat za choroby vyléčitelné ve smyslu, že pacient přijde jednoho dne a my mu sdělíme: „Měl jste alergii a už nikdy ji mít nebudete." Rádi bychom, ale nejsme zatím schopni žádným způsobem dosáhnout doživotních výsledků. I v případě velmi účinných léčebných postupů, které mohou pacienta problémů zbavit, je riziko, že v průběhu dalšího života se tyto potíže mohou vrátit. Čili z tohoto pohledu nelze léčbu alergií označit za definitivní.

Rozhovor vedla Mgr. Eva Hokrová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie