Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PET DIAGNOSTIKA JE PŘESNÁ A ŠETRNÁ



První pacient u nás byl touto metodou vyšetřen v pražské Nemocnici Na Homolce (NNH). PET diagnostika je v ČR využívána stále víc, absolvovaly ji už statisíce pacientů, konkrétně jen v NNH jich bylo více než 100 tisíc.

Tento způsob stanovení diagnózy je k lidskému organismu velmi šetrný; nízké dávky radiofarmak se podávají nitrožilně injekcemi. Tyto přípravky ovšem mají různě dlouhé, přesněji řečeno různě krátké poločasy rozpadu, a tak je příprava a doprava do vzdálenějších center značně náročná. Potvrzuje to i Martin Mátl, výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem: „Výroba a vývoj radiofarmak není jednoduchá. Například léčivý přípravek s poločasem rozpadu 110 minut vyžaduje perfektně zvládnuté know-how i logistiku."

Moderní šetrné vyšetření

Pozitivní emisní tomografie patří ve vyspělých zemích k základním metodám nejen onkologické diagnostiky. Je to - laicky a zjednodušeně - velmi šetrný průzkum lidského těla látkou označenou radioaktivním atomem a jeho následného „skenování" speciální kamerou. Hybridní zobrazení PET/CT umožňuje v rámci jediného vyšetření získat informace o funkcích zobrazované části těla, spojuje pozitronovou emisní tomografii (PET) a výpočetní tomografii (CT). Obě metody se doplňují a umožňují zpřesňovat diagnózu.

Nejčastěji používaným radiofarmakem je fluorodeoxyglukóza (FDG). Téměř všestranná použitelnost této látky má jistou nevýhodu, a to nižší specifičnost zobrazení; zvýšený metabolismus glukózy mohou vykazovat nejen oblasti, v nichž probíhá růst tumoru, ale i zánětlivé nebo hojivé procesy. Některé orgány navíc mají přirozeně zvýšenou metabolickou aktivitu. Proto se intenzivně vyvíjejí specifičtější radiofarmaka a jejich kombinace, díky nimž lze monitorovat mnoho dějů probíhajících v organismu - metabolismus, buněčné dělení, transport a spotřebu aminokyselin, zásobování tkání kyslíkem, transport neurotransmiterů, receptory v nervových buňkách a mnoho dalšího.


Pozitronová emisní tomografie (PET) je zobrazovací metoda, která se v klinické praxi používá od poloviny 90. let minulého století. Detekuje záření provázející anihilaci pozitronu vzniklého při rozpadu některých radionuklidů.

Klinicky se nejvíce využívá 2-[ 18F]fluoro-2- deoxy-D-glukóza (FDG), která vstupuje do buněk shodnými mechanizmy jako glukóza, dále se nemetabolizuje a hromadí se v buňkách. Umožňuje funkční vyšetření metabolismu nádorových buněk, má vyšší senzitivitu než běžně používaná počítačová tomografie (CT) a magnetická rezonance (MRI). Tyto metody zobrazují poměry anatomické.

Výhodou PET je i možnost celotělového zobrazení při jednom vyšetření.



 

Radiofarmaka a jejich praktické využití

V onkologii se zjišťuje přítomnost ložiska nádoru a jeho rozsah, posuzuje se jeho biologická povaha, po léčení se hodnotí účinnost léčby a při kontrolách případný návrat nádorového onemocnění.

V neurologii se zkoumá ta část mozku, která je zodpovědná za epileptické záchvaty. Zjišťuje se i možnost existence různých nádorových nebo degenerativních onemocnění mozku.

PET radiofarmaka pomáhají i při lokalizaci zánětlivých ložisek, například při horečkách.

Doc. MUDr. Otakar Bělohlávek, CSc., primář PET centra NNH, k tomu dodává:

Nejčastějším důvodem tohoto typu vyšetření je diagnostika onkologických onemocnění, zejména přítomnost metastáz, dále mapování zánětlivých ložisek v těle, které bývají příčinou nevysvětlitelných horeček a infekčních komplikací. Neurochirurgům pomáháme i v předoperační fázi určit a upřesnit ložisko, z něhož vycházejí epileptické záchvaty, nebo zpřesnit postup léčby při bolestech páteře. Novinkou je diagnostika Alzheimerovy choroby."

Jak jsme na tom

Dnes máme v ČR dvě PET/MR kamery a 15 PET/CT kamer, například ve VFN v Praze, ve fakultních nemocnicích v Ostravě a v Plzni, v Masarykově onkologickém ústavu v Brně nebo v jihlavské nemocnici. V posledních letech probíhá intenzivní výzkum a vývoj nových radiofarmak. V české republice zastává v tomto oboru významné místo pracoviště v Řeži. Vyvíjejí tu přípravky, které jsou i ve světě ve stadiu pilotního výzkumu, například pro diagnostiku a výhledově i terapii nádorových onemocnění.

Obr.: Pohled do nitra cyklotronu se laikovi naskytne jen výjimečně

 

Z nedávné historie

V 80. letech minulého století vyvinuli metodu pro výrobu speciálních radiofarmak-radionuklidů z cyklotronové produkce - nádorů měkkých tkání a také pro srdeční diagnostiku. V 90. letech bylo už možné dovážet radiofarmaceutické preparáty konkurující jejich výrobkům, a tak bylo nutné přestavět stávající prostory i pro další využití v podmínkách aseptické výroby. Před rokem 2000 bylo vybudováno PET centrum Praha v areálu NNH, které má dvě nezávislé části - výrobní a lékařsko-diagnostickou.

Mgr. Jana Hrabáková

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie