Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PEMBROLIZUMAB V PRVNÍ LINII LÉČBY KARCINOMU PLIC



Převrat v pneumoonkologii: indikovaní pacienti s metastatickou plicní rakovinou nemusí procházet nejprve chemoterapií. SÚKL poprvé v historii schválil imunoonkologický lék pro nemocné s nemalobuněčným karcinomem plic v první linii léčby. Novinářům tento významný pokrok v léčbě onkologických pacientů představily v rámci 10. pražského mezioborového onkologického kolokvia, které se konalo 23. - 25. 1. 2019, předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D. a předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA.

SÚKL schválil léčivý přípravek Keytruda (pembrolizumab) do první linie léčby u nemalobuněčného karcinomu plic (NSCLC), od března 2019 bude hrazen z veřejného zdravotního pojištění.

Poprvé v české historii nemusí pacienti s metastatickou formou rakoviny plic před nasazením imunoterapie podstupovat chemoterapii, po jejímž selhání se řada pacientů k následné imunoonkologické léčbě již nedostane.

Imunoterapie je jedním z největších objevů v onkologii

„Imunoonkologická léčba dokáže prodloužit život člověka o celé roky, navíc ve velmi dobré kvalitě. Díky příznivému bezpečnostnímu profilu ji pacienti dobře tolerují, což umožňuje dlouhodobější podávání," popisuje předsedkyně České pneumologické a ftizeologické společnosti ČLS JEP prof. MUDr. Martina Vašáková, Ph.D.

U indikovaných pacientů je imunoterapie nejefektivnější, pokud se nasadí co nejdříve po stanovení diagnózy, tedy v první linii. Doposud však mohli pacienti imunoonkologickou léčbu dostat až po selhání chemoterapie. Nyní ale SÚKL poprvé schválil léčbu karcinomu plic imunoonkologickým lékem už pro první linii, a my ji tak můžeme indikovaným pacientům poskytnout v čase, kdy z ní budou nejvíce profitovat," říká předsedkyně České onkologické společnosti ČLS JEP doc. MUDr. Jana Prausová, Ph.D., MBA, a doplňuje: „Vnímáme to jako velký průlom na poli pneumoonkologie, který je výsledkem pozitivního jednání mezi držiteli rozhodnutí, plátci zdravotní péče a Státním ústavem pro kontrolu léčiv za podpory odborných společností a který přinese pacientům to, co potřebují."

Pembrolizumab je humanizovaná monoklonální protilátka patřící mezi tzv. checkpoint inhibitory. Navázáním se na protein PD‑1 blokuje jeho interakci s ligandy PD‑L1 a PD‑L2, a tím zabraňuje potlačení imunitní reakce organismu proti nádoru. Pembrolizumab dle klinických studií prodlužuje přežití pacientů s NSCLC o 15,8 měsíců (medián).

Na rakovinu plic zemře ročně v České republice 5 400 lidí. Patří jí tak smutné prvenství mezi všemi nádory vůbec - přichází se na ni totiž v drtivé většině případů pozdě, ve stadiích, kdy ji nelze vyléčit. „Přibližně 85 % těch, kteří přijdou k lékaři, již nebojuje o plné vyléčení, ale o prodloužení života," dodává prof. Vašáková.

Pembrolizumab má schválenou indikaci a úhradu ze zdravotního pojištění také pro léčbu maligního melanomu. U dalších nádorů, např. u uroteliálního karcinomu či skvamózních nádorů hlavy a krku, je schválen pro použití v ČR, u mnoha dalších onkologických diagnóz je ve fázi klinického výzkumu.

O přípravku Keytruda v léčbě NSCLC

Přípravek Keytruda je v monoterapii indikován v první linii k léčbě metastazujícího NSCLC u dospělých pacientů, jejichž nádory exprimují PD-L1, se skóre nádorového podílu (tumour proportion score - TPS) ≥ 50 % bez pozitivních nádorových mutací EGFR nebo ALK. Přípravek Keytruda v kombinaci s chemoterapií pemetrexedem a platinou je indikován v první linii k léčbě metastazujícího neskvamózního NSCLC u dospělých, jejichž nádory nevykazují pozitivní mutace EGFR nebo ALK. Přípravek Keytruda je v monoterapii indikován k léčbě lokálně pokročilého nebo metastazujícího NSCLC u dospělých pacientů, jejichž nádory exprimují PD-L1 s TPS ≥ 1 % a kteří již byli léčeni nejméně jedním chemoterapeutickým režimem. Pacienti s pozitivními nádorovými mutacemi EGFR nebo ALK musí být také předtím, než dostanou přípravek Keytruda, léčeni cílenou terapií.

Podle profesorky Vašákové ročně přibyde v ČR asi 7000 nových případů bronchogenního karcinomu plic, dříve zapovězená imunoterapie jim dává nové naděje. Imunoonkologická léčba by mohla být podle odhadů vhodná zhruba pro 1000 ze 7000 nových pacientů.

Zdroj: Tisková konference Imunoterapie v 1. linii NSCLC - v monoterapii, nebo jinak?, 10.pražské mezioborové onkologické kolokvium, 25. 1. 2019

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie