Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PÉČE PRO CITLIVKY



Život bez citlivých zubů

Zvýšenou citlivostí a bolestivými reakcemi zubů na některé potraviny nebo na tepelné podněty či na dotyk trpí více než polovina dospělé populace. Většina trpí citlivostí jen občas, a tak je často tento problém podceňován, přestože může vést k závažnějším problémům. Jaké jsou příčiny citlivých zubů a co v takovém případě dělat?

Co je hypersenzitivita dentinu?

Citlivost zubů (dentinová hypersenzitivita) se projevuje jako krátká, ostrá a přechodná bolest v zubech v důsledku nějakého vnějšího podnětu. Bolest je pouhou reakcí na podnět a nesouvisí s žádným jiným zubním defektem nebo patologickým stavem.

Typické příznaky:

  • Citlivost na teplotu při konzumaci horkých nebo studených pokrmů a nápojů
  • Bolest při kontaktu se studeným vzduchem, například při běhu vzimě
  • Bolest při konzumaci slazených nebo kyselých nápojů a jídel
  • Bolest při každodenní ústní hygieně, například při čištění zubů kartáčkem

Jaké mohou být důsledky citlivých zubů?

Většina lidí trpících zvýšenou citlivostí zubů se vyhýbá spouštěčům bolesti a raději se vzdají svých oblíbených pokrmů a nápojů, jako je například zmrzlina nebo sladkosti, protože je jejich konzumace spojena s nepříjemnými pocity. Citlivost zubů však může vést k mnohem závažnějším problémům. Bolest spojená s čištěním zubů vede k podvědomému zanedbávání ústní hygieny a nedostatečnému odstraňování zubního plaku v citlivých oblastech. Důsledkem může být zánět dásní, počínající ústup dásně a odhalování krčku zubu, což opět zvyšuje citlivost a bolestivost zubů. Odhalený dentin neboli zubovina (další tkáň zubu pod sklovinou případně pod cementem povrchu kořene) je navíc náchylnější k tvorbě zubního kazu. Pokud není citlivost vyřešena, nastupuje situace bludného kruhu bolesti a jejích důsledků. (obr. 1)

Také některé zákroky v ordinaci zubního lékaře mohou být spojeny se zvýšenou citlivostí.

Z výzkumu, který proběhl v roce 2013 v Anglii vyplývá, že 29% dotazovaných dospělých považuje citlivost zubů jako největší problém spojený s návštěvou svého zubního lékaře. To může zvyšovat stres a úzkost spojenou se zubním ošetřením a citlivost a bolestivost přetrvávající po ošetření v ordinaci může mít negativní vliv na spolupráci pacienta při důsledné domácí péči o ústní dutinu.

Jaké jsou příčiny hypersenzitivity dentinu?

Citlivost zubů je způsobena odhalením dentinu, velmi často v oblasti zubních krčků. Zubní krček tvoří hranici mezi korunkou a kořenem, za normálních podmínek je chráněný sklovinou a dásní. Pokud dojde ke ztrátě skloviny nebo ústupu dásně, dentin se odhalí, a tím vznikne prostřednictvím dentinových kanálků přímé spojení mezi ústní dutinou a zubní dření. Vnější podněty pak mohou být přenášeny do dřeně a výsledkem je nepříjemná bolest.

Ztráta zubní skloviny bývá způsobena:

mechanickou abrazí - používání tvrdých zubních kartáčků, nesprávná technika čištění zubů (horizontální čištění), skřípání zuby (bruxismus) nebo zatínání zubů, přetěžování zubu v důsledku špatného postavení v zubním oblouku

chemickou erozí, tzn. působením kyselin - konzumace kyselých potravin a nápojů, problémy se žaludeční kyselinou (reflux, poruchy příjmu potravy, nevolnost v těhotenství)

Hlavní důvody ústupu dásně jsou:

  • nesprávná technika čištění zubů
  • zánět dásní neboli gingivitida, případně parodontitida
  • přetěžování zubů
  • patologický tah slizničních řas a úponů
  • poranění dásně

Jak mohou pomoci odborníci při citlivých zubech?

  • zjistí, zda se jedná o hypersensitivitu nebo o nějaký závažnější problém
  • vysvětlí správnou techniku čištění zubů a doporučí vhodné prostředky ústní hygieny
  • ošetří odhalený dentin laserem nebo uzavřou dentinové tubuly jinak, např. pomocí laku, fotokompozitní výplně, bondem nebo gingiválním štěpem
  • provedou ordinační fluoridaci vysokofluoridovým preparátem

Co mám dělat, mám-li citlivé zuby?

  • Obnažené zubní krčky i bolest zubů vyžadují důkladné a účinné čištění. Správnou metodu a vhodné pomůcky vám doporučí dentální hygienistka. Obecně bývá doporučován měkký zubní kartáček. Při čištění zubů na kartáček příliš netlačte.
  • Pro snížení citlivosti zubů a odstranění bolesti používejte speciální zubní pastu. V potlačení příčiny bolesti na vnější podněty obecně pomáhají přípravky, které díky svému složení vytvářejí na povrchu dentinu ochrannou vrstvu, uzavírají dentinové tubuly a chrání tak zub před nepříjemnými podněty. Existují i jiné zubní pasty, které se zaměřují pouze na potlačení bolesti, tedy na narušení přenosu nervového vzruchu, většinou s obsahem draselných solí.
  • Předcházejte zubnímu kazu s přípravky s obsahem fluoridů. Chrup s odhalenými zubními krčky vyžaduje zvýšenou péči. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat prevenci zubního kazu, protože odhalený dentin je měkčí a poréznější než sklovina, proto se působením kyselin rychleji rozpouští a je k vzniku zubního kazu více náchylný. Ten se zde navíc šíří mnohem rychleji než ve sklovině. Je proto vhodné volit přípravky v podobě past a ústních vod s fluoridy, které remineralizují zubní tkáně a zvyšují jejich odolnost vůči důsledkům působení bakterií zubního kazu. Vhodným pomocníkem jsou i vysokofluoridové léčivé gely.
  • Choďte na pravidelné preventivní prohlídky a na dentální hygienu.

 

Ilustrační fota: People image created by Freepik, Red image created by Freepik


Zapojte se s Magazínem do soutěže, ve které můžete otestovat na vlastní kůži účinky zubní péče elmex!

elmex = Pro okamžitou úlevu od bolesti citlivých zubů a trvalou prevenci!

 

Chcete se zapojit do naší soutěže o domácí testování péče pro citlivé zuby elmex? Odpovězte správně na otázku na magazin@hcom.cz do konce října. Sedm vylosovaných ji získá v podobě pasty elmex Repair&Prevent, ústní vody a kartáčku, aby mohli úlevu od potíží s citlivými zuby okusit „Na vlastní ústa"!

POZOR: Jedinou podmínkou účasti v soutěži je ochota spolupracovat na vyhodnocení kvality produktu dle zaslaných parametrů v prosincovém vydání Magazínu!

Soutěžní otázka:

Vnější podněty jsou přenášené do dřeně skrze:

a) dáseň

b) dentinové kanálky

c) jazyk

d) zubní sklovinu

Více na www.elmex.cz

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie