Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



PÁLÍ VÁS SYNDROM SUCHÉHO OKA?



V době moderních technologií, které se staly nedílnou součástí našeho pracovního i osobního života, se stále více lidí potýká s očními problémy. Nejde jen o refrakční vady očí, ale hlavně o problémy s poruchou omývání očního povrchu, tzv. syndromu suchého oka, který populaci trápí ve vyšší míře v důsledku dlouhodobého sledování monitorů, displejů, televize, ale potíže zhoršuje i pobyt v klimatizovaných místnostech či automobilech. Syndrom suchého oka může vzniknout i jako reakce na nošení kontaktních čoček, laserové operace očí apod. Tento diskomfort oka postihuje velmi často ženy v období menopauzy, kdy patří mezi projevy celkového vysychání sliznic souvisejícího s úbytkem pohlavních hormonů. Potíže se ale mohou objevit v každém věku (výjimku tvoří malé děti) a u obou pohlaví, a to převážně v důsledku vnějších podmínek: prašné, suché a zakouřené prostředí, vítr, pobyt v klimatizovaných prostorách, ale i stres. Určitý vliv na poruchu tvorby, toku a složení slzného filmu mohou mít také některé dlouhodobě užívané léky nebo onemocnění (cukrovka, alergie, autoimunitní nemoci aj.). 


Suchost očí se projeví,

když dojde ke snížení produkce slz nebo k nesprávnému složení slzného filmu.


Slzný film je tenká ochrana povrchu oka. Tvoří ho voda a elektrolyty, mucin, imunoglobuliny, lysozym, lactoferin, růstové faktory, lipidy a další složky. Tyto látky se organizují do vnitřní vrstvy mucinózní tloušťky asi 0,2 µm, střední vrstvy vodní s tloušťkou okolo 10 µm a zevní vrstvy lipidové tloušťky asi 0,1 µm. Vnitřní vrstva snižuje povrchové napětí a způsobuje změnu vodu odpuzujícího (hydrofobního) povrchu buněk na vodu přitahující (hydrofilní). Střední vrstva vodní obsahuje nízkomolekulární substance. Její hlavní funkcí je omývání oka a zvlhčování (lubrikace) očního povrchu. Zevní tuková (lipidová) vrstva obsahuje volné mastné kyseliny, volný cholesterol, triglyceridy, sterolové estery polarizované a nepolarizované lipidy. Zvyšuje povrchové napětí slzného filmu a snižuje tak jeho rychlé odpařování.1

Pokud dojde k poruše jedné, dvou nebo i všech tří složek slzného filmu, dojde k pocitu nepohody: suchost, pocit písku v očích, pálení, únava nebo zhoršené vidění měnící se během dne. Oko bývá lehce zarudlé, někdy světloplaché. Zvláště kuriózní je slzení při těžším syndromu suchého oka. Zhoršené vidění měnící se během dne je také logické. Slzný film je první refrakční rozhraní oka. Mezi vzduchem a vodou slz se světelné paprsky lámou nejvíce. Kolísá-li během dne tloušťka slzného filmu, mění se tím logicky i refrakční mohutnost oka. Potíže jsou obvykle dlouhodobé (chronické).1

Syndrom suchého oka je dnes poměrně častý problém, se kterým pacienti přicházejí do ordinací očních lékařů a do lékáren. O tom, že často řeší dotazy klientů s výrazným pocitem diskomfortu očí (řezání, pálení) právě zaměstnanci lékáren, svědčí fakt, že v kategorii SUCHÉ OČI loňského průzkumu První volba lékárníka odpovědělo 530 respondentů (64 % lékárníků a 36 % farmaceutických asistentů).


V kategorii "Suché oči" zvítězil v loňském průzkumu První volba lékárníka 2018

zdravotnický prostředek Hyal-Drop multi oční kapky2


Téměř 22 % respondentů volilo účinnou pomoc pro suché oči s vysokou koncentrací hyaluronátu sodného, který se v oku přirozeně vyskytuje (je obsažen v kostře sklivce, komorové vodě, ve vrstvě buněk rohovky i ve spojivce). 


Kyselina hyaluronová je přirozená a tělu vlastní látka,

která velmi dobře ulpívá na očním povrchu a vytváří rovnoměrný, stabilní a dlouho trvající zvlhčující film.


1 mojelekarna.cz/poradna/oci/suche-oko.html, Z výsledků průzkumu e-learningového portálu Educomm.cz, leden-únor 2018

Ilustrační foto:freepik.com/free-photos-vectors/background 


firemní prezentace

Hyal-Drop® multi: účinná pomoc pro podrážděné oči díky nejvyšší koncentraci hyaluronátu, který se v očích přirozeně vyskytuje.

Zdravotnický prostředek Hyal-Drop® multi neobsahuje žádné konzervační látky, které jsou toxické pro rohovku.

Díky inovativnímu pumpičkovému mechanismu oční kapky vydrží sterilní po dobu 6 měsíců od otevření.

  • Vytváří ochranný film oka
  • Snižuje tření mezi očním víčkem arohovkou
  • Zvlhčuje rohovku a regenerují ji
  • Vhodný pro velmi citlivé oči i nositele kontaktních čoček

Designed by Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie