Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OPERAČNÍ VÝKON V ESTETICKÉ CHIRURGII MUSÍ MÍT SVÉ REÁLNÉ OPODSTATNĚNÍ



MUDr. Věra Šatánková se plastické chirurgii věnuje od začátku své lékařské kariéry. Působila ve státních i soukromých klinikách v České republice a v průběhu své praxe stážovala na řadě zahraničních pracovišť ve Spojených státech amerických, Německu a Nizozemí. Je členkou významných českých i zahraničních odborných společností se zaměřením na plastickou, estetickou a popáleninovou medicínu. Publikovala 11 vědeckých prací na různá témata oboru plastické chirurgie, věnovala se také výzkumu prsních implantátů a jejich vlivu na prsní tkáně. Působí jako odborná asistentka v oboru plastické chirurgie a svůj obor opakovaně propaguje v médiích. Úpravy prsou (augmentace - zvětšení prsou, modelace prsou, redukce - gigantomastie), face-lift obličeje, korekce horních a dolních víček a jiné zákroky provádí paní doktorka od roku 2018 na pražské klinice Canadian Medical. 


Estetická chirurgie na rozdíl od ostatních chirurgických oborů neléčí jenom tělo, ale také ve velké míře psychiku.

Ne nadarmo se o plastické chirurgii mluví též jako o psychochirurgii.

Kdy a proč se pro ni rozhodnout?

Mohou mít prsní implantáty i ženy, které dosud nekojily?

Co všechno je nutné s klientem před operací konzultovat?


Klientkám nejen opravím deformaci těla nebo odstraním projev stárnutí, ale především zvednu sebevědomí, dodám jí více jistoty v sebe samu. A člověk, který je spokojený sám se sebou, s tím, jak vypadá, bývá také šťastný," vysvětluje MUDr. Věra Šatánková a doplňuje: „V tomto směru za svůj největší úspěch pokládám to, že pomocí úpravy prsů se mi podařilo vyléčit i jednu mentální anorektičku. Jak víme, mentální anorexie vzniká na základě nespokojenosti s tím, jak vidíme vlastní tělo. A když se nám podařilo nedostatky odstranit, klientka získala sebevědomí a začalo se jí dařit v osobním i v pracovním životě. A na poruchu příjmu potravy zapomněla. A i kdyby to měla být jen jedna žena, stálo to za to."

Jaký požadavek v souvislosti s poprsím nejčastěji řešíte?

VŠ: V ordinaci nejčastěji slyším: mám prsa příliš malá, příliš velká, příliš povislá, příliš ošklivá. Mnoho žen není spokojeno s tím, co má. A často jsou jejich pocity oprávněné.

Mladé ženy se často obávají, aby jim implantát nezamezil v budoucnu kojit jejich dítě...

VŠ: Implantát je uložen pod prsní žlázou nebo pod žlázou a svalem, nenarušuje tedy činnost žlázy, její funkci ani produkci mléka mlékovody. Pokud žena není se svými prsy spokojena, není žádný důvod, aby zákrok odkládala.

Paní doktorka doporučuje, aby ženy nechodily pouze na jednu konzultaci. „Vyslechněte si více odborníků a pak si vyberete toho, který vám takzvaně sedne nejlépe. Vždy požadujte, aby vám ukázali výsledky chirurgovy práce a všímejte si, zda je vám věnována dostatečná péče. To, že si před konzultací sama vyberete odborníky, ke kterým půjdete, je samozřejmostí," zdůrazňuje. Osobně má nejraději, když jsou klientky doporučeny ženami, které již odoperovala. „Přicházejí již s jistotou ve výsledek a mají velmi podrobné znalosti o celé operaci i pooperačním stavu.

Zvětšení prsou obvykle vyžaduje pouze jednodenní hospitalizaci, u náročnějších operací to jsou dny dva.

Co operaci předchází?

VŠ: Před samotnou operací žena absolvuje sonografické nebo i mamografické vyšetření a také obvyklá předoperační vyšetření, aby lékaři důkladně poznali její zdravotní stav, a především mohli předejít komplikacím. Velmi důležitá a nenahraditelná je konzultace s plastickým chirurgem, která by měla být velmi zevrubná. Určitě nestačí 10-15 minut. Je nutné probrat nejen to, jak bude zákrok probíhat, ale i kam se má implantát umístit. Každý tvar prsu vyžaduje jiný přístup, abychom se v budoucnu vyhnuli nevhodnému tvaru či jiným komplikacím.

Jaké implantáty zvolit?

: Pravidelně sleduji trendy ve vývoji implantátů. Podílela jsem se i na rozsáhlém výzkumu ohledně implantátů a jejích vlivu na organismus ve Spojených státech amerických. Takže klientkám mohu dát velmi profesionální a fundovaný náhled na implantáty a řešení jejich estetických problémů s prsy. Nejpoužívanějším materiálem pro implantáty je silikon. Zatím se nenašel tělem lépe snášený materiál. V minulosti se používaly implantáty z jiných materiálů, což bylo spojeno s mnoha komplikacemi: prso mohlo být tvrdé, objevovaly se deformace až nekrózy kůže. Naproti tomu silikon je podstatně měkčí a zaručuje i výrazně lepší pohmatové vlastnosti.

Avšak ani sebedokonalejší materiál nezaručí, že nemůže dojít ke komplikacím...

VŠ: V každém případě by žena neměla podcenit pravidelné kontroly u svého lékaře. Pokud se vyskytne nějaký problém a je řešen včas, má velmi dobrou prognózu. Ženy jsou dnes podstatně lépe vyšetřovány po operaci než v minulosti, a tak se na drobné komplikace obvykle přijde včas.

Kdy operovat nelze?

VŠ: Pokud má klientka nereálné požadavky, jako například nesmyslně obrovská prsa, která nekorespondují s možnostmi jejího hrudníku nebo by to nebylo zdravotně bezpečné, pak klientku odmítnu. Operační výkon v estetické chirurgii musí mít své reálné opodstatnění. Nebudu operovat za každou cenu. Musím být přesvědčena, že klientce zákrok prospěje. U prsů se také řídím pravidlem 18 let, kdy má prso již dokončený vývoj. Mladší klientky neoperuji.

Rozhovor vedla Mgr. Eva Horková

O Canadian Medical: Canadian Medical je členem dynamicky se rozvíjejícího zdravotnického holdingu EUC. Skupina působí na celém území České republiky s cílem vytvořit ucelenou síť vysoce kvalitních zdravotnických zařízení. Více na www.canadian.cz

Designed by Freepik

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie