Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OČKOVÁNÍ PŘI CESTÁCH DO ZAHRANIČÍ



Kromě rutinního očkování musí cestovatel do vybraných destinací absolvovat očkování povinná a dle vlastního rozhodnutí může absolvovat očkování doporučená.

Očkování při cestách do zahraničí provádějí specializovaná pracoviště - střediska očkování a cestovní medicíny. V očkovacím středisku je každému zájemci vypracován individuální očkovací plán na základě odhadu rizika získání přenosného onemocnění, které konkrétní osoba při své cestě podstoupí.

Při stanovení očkovacího plánu se posuzuje navštívená oblast, cestovní program, délka cesty a pobytu, současný zdravotní stav cestovatele, jeho chronické potíže aj.

Každý, kdo cestuje, by měl mít v pořádku očkování, která jsou v ČR prováděna v rámci pravidelného očkování včetně platného a úplného očkování proti tetanu. U osob cestujících do endemických oblastí se doporučuje přeočkování proti přenosné dětské obrně a záškrtu. Vzhledem k výskytu černého kašle v ČR i v zahraničí nebo záškrtu (nejen v zemích EU) je vhodné alespoň jednou v dospělosti současně s přeočkováním proti tetanu provést přeočkování proti černému kašli a záškrtu.

Po případném doplnění pravidelného očkování se plánuje a provádí nejprve očkování povinné (pokud je vyžadováno do země, kam turista směřuje), a potom doporučená očkování.

Povinné očkování je v současné době očkování proti žluté zimnici při cestách do některých zemí Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Seznamy těchto zemí jsou pravidelně aktualizovány WHO, očkování je vyžadováno i při tranzitu v oblasti s výskytem žluté zimnice! Také proti meningokokové meningitidě (A, C, Y, W) při cestách do Saudské Arábie.

Nejčastěji doporučovaná jsou očkování proti: virové hepatitidě A, virové hepatitidě B, břišnímu tyfu, meningokokové meningitidě, vzteklině, přenosné dětské obrně (poliomyelitidě), japonské encefalitidě, choleře a onemocnění enterotoxigenním E.coli aj.

Prevence a očkování proti cestovnímu průjmu

Základní prevencí je dodržování hygienických návyků. Nepít kontaminovanou vodu (včetně ledu v nápojích) a věnovat pozornost potravinám. Očkování proti cestovnímu průjmu je možné vakcínou ve formě dvou dávek nápoje a chrání před nejčastějšími cestovatelskými průjmy způsobenými bakterií ETEC enterotoxigenní E.coli po dobu 3-6 měsíců. Vakcína je účinná proti choleře.

Zdroje: SZÚ, ockovani-zahranici.cz

Designed by Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie