Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OCHRANU PACIENTA PŘI VÝDEJI LÉKŮ ZAJISTÍ POUZE VYSOKOŠKOLSKY VZDĚLANÝ LÉKÁRNÍK



Česká republika má komplikovaný systém úhrad za léky a nepřehledný Zákon o léčivech. Díky tomu je systém netransparentní a vede k šedé ekonomice. Jak ukazují zahraniční zkušenosti, ochranu pacienta při výdeji léků zajistí pouze vysokoškolsky vzdělaný lékárník.

V květnu proběhl v pražském IKEMu II. Celonárodní sněm lékárníků, který inicioval spolek Vaši lékárníci CZ spolu s Grémiem majitelů lékáren. Hlavními tématy byla potřeba reformy lékárenství, kdy je ve veřejném zájmu ochrany pacienta zachování této služby a přechod k úhradám za léky ze zdravotního pojištění z prodeje léků směrem k poskytování odborných služeb pacientovi.

V Německu je síť lékáren regulována, a především bonusy a množstevní slevy zůstávají na rozdíl od České republiky v pojišťovnách. V případě výdeje online léků na recept jsou v Německu jasně nastavená pravidla.

"Abychom jako lékárníci ochránili pacienta a zajistili mu odbornou péči musí fungovat online vydávání léků na recept v pouze vysoce regulovaném prostředí. Musíte mít pevné ceny, dodávky za stejné ceny léků jako v kamenné lékárně, kdy majitelem lékárny musí být pouze lékárník. V Německu můžete jako lékárník vlastnit pouze čtyři lékárny, což je důležité, neboť nevznikne monopol, který si bude neřízeně určovat ceny", uvedl Martin Didunyk, lékárník a provozovatel veřejných lékáren v Německu.

"V České republice obchodníci rádi hovoří sice o liberalizaci trhu, nicméně ceny léků ze zdravotního pojištění přeci vždy budou regulovanou komoditou, je to takový protimluv", dále uvedl. 

O nutnosti reformy českého lékárenství hovořili ve svých přednáškách odborníci z domácí scény farmacie. V porovnání s evropským lékárenstvím Česká republika patří svým systémem úhrad k nejméně přehledným. NKÚ dlouhodobě poukazuje, že na ceny léčiv má vliv i sjednaná výše finančních bonusů, která jen posiluje danou netransparentnost při reálném obchodním a platebním styku ve zdravotnictví a de facto se jedná o skryté financování mimo oficiální systém cenotvorby léčiv. V cenotvorbě však má naprosto zásadní roli.

"Dlouhodobě usilujeme o jednoduché a transparentní nastavení cen za léky. Stejné ceny, stejné doplatky. Farmaceut chránící zdraví pacienta ohodnocený za výkon, nikoliv za maximální prodej léků pacientovi. České lékárenství potřebuje rychlou a jednoduchou reformu. Posílení role lékárníka podporují všichni členové komory. Není možné, aby naší práci ovlivňovali businessové zájmy a diktovaly nám jaké léky a doporučení pacientům máme dávat. Je v zájmu pacientů, aby byla zachováno toto svobodné povolání", prezentoval na sněmu lékárníků David Gregor, kandidát na prezidenta České lékárnické komory.

"V rámci tzv. Dohodovacího řízení s pojišťovnami jsme vznesli jasný požadavek, aby pojišťovny pravidelně zveřejňovaly výdaje za léky z veřejného pojištění a samy uplatňovaly bonusy a slevy dle množství proplacených léčiv, jako to je v západní Evropě. Požadujeme navýšení do výkonu lékárníka, kdy tato opatření povedou k zachování lékárenské péče i na venkově a nebudou likvidovány malé lékárny, které jsou likvidovány šedou ekonomikou. Nechceme tedy ze státního rozpočtu, chceme finanční prostředky, které mizí v daňových rájích", dlouhodobě vysvětluje Marek Hampel, koordinátor segmentu a prezident Grémia majitelů lékáren.


Redakční tip:

Za poslední dva roky ubylo 200 lékáren a 600 dalších bojuje o svoji existenci.

Kde chybí lékárny?

Podívejte se na Zpravodajství TV Prima z úterý 25. 6. 2019

Sledujete reportáž v čase 4:06 - 8:54  Zpravodajství

https://prima.iprima.cz/zpravodajstvi/25062019-0


Kompletní tiskovou zprávu o II. Celonárodním sněmu lékárníků včetně stanoviska k emergentnímu systému dodávek léků si můžete pročíst na stránkách spolku Vaši Lékárníci CZ.

Designed by Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie