Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OCHRANA KŮŽE – TRENDY, NOVINKY, NÁPADY



Na zahrádku, do parku, do lesa v současných dnech můžeme - a většinou je krásné slunečné počasí. Ale i když je třeba mírně zataženo, dermatologové i tehdy doporučují chránit svou pleť před zářením. Důvodem je nejen riziko nádorových onemocnění, z nichž nás nejvíc straší melanom, ale i prosté stárnutí kůže, které se týká každého z nás. Nejde jen o letní dovolené, ale o všechny aktivity, při nichž jsme venku na slunci - ať je to práce na zahradě, sport, ale i běžná procházka nebo pěší cesta do práce a zpět.

Jak na to moderně

Odborníci doporučují ochranu nejen před vlivy UVB a UVA zářením, ale i před infračerveným, a také před vysokoenergetickým (HEVIS) viditelným světlem. Takže nejmodernější opalovací přípravky obsahují i látky ochraňující DNA v buňkách a složky, které zabraňují vzniku fotoagingu, tedy stárnutí kůže „díky" záření různého typu.

Zeptejte se lékaře nebo v lékárně

Dermatologové nebo lékárníci vám poradí. Přípravky, o kterých mluvíme, musejí obsahovat tzv. patentovanou molekulu. Některé speciální zdravotnické výrobky tohoto typu obsahují složky, které zabraňují vzniku nonmelanomové rakoviny kůže a další obsahující i složky, které zmírňují v poslední době často se objevující sluneční alergii. 

Děti chraňme co nejvíc

Péče o dětskou pleť na slunci je v přípravcích obzvlášť pečlivě kontrolovaná přísnými normami. Většinou obsahují nechemické filtry a poskytují fyzikální ochranu pomocí mikropigmentů.

Prim. MUDr. Petra Trojanová, Ph.D., praktická lékařka a dermatoveneroložka z Lékařského centra zdraví a estetické péče v Brně k ochraně dětí říká: „Nezapomínejme na to, že v mládí, tedy do asi 18 let věku, získáme celých 50 procent dávky slunečního záření. Na basaliomy a jiné typy nádorů si mnohdy zaděláme už v dětství, pokud nemáme osvícené rodiče, kteří nás vystavovali sluníčku jen šetrně."

Třepat, štěrchat...

Protřepat, nemíchat, chtělo by se říci s agentem 007. K dispozici jsou totiž i takové přípravky, které je před použitím nutné protřepat.

I sportovcům v lékárně poradí. Nejen atletům, cyklistům a všem venku, ale i plavcům a potápěčům, pro které jsou dostupné speciální formule. Pro potápěče gely, pro cyklisty přípravky, které nestečou (do očí).

Trochu chemie a fyziky

MUDr. Trojanová vysvětluje: „Každá firma má svou cestu, vyrábí přípravky s chemickými nebo fyzikálními blokátory. Ty první - absorbenty - pronikají do kůže, při neopatrném postupu při aplikaci štípají do očí a v posledních letech se od výroby některých z nich ustupuje. Fyzikální blokátory - reflektory - už nejsou hutné bílé, jako tomu bylo dřív. Jsou dobře roztíratelné, nevstřebávají se do kůže a sluneční paprsky se od nich odrážejí."


Několik rad, které se vyplatí dodržovat:

+ Malé děti namažte už v pokoji, nejlépe půlhodinu před odchodem ven, používejte nechemické přípravky, výhodné jsou i protisluneční oblečky (se značkou UPF).

+ Muži se neradi čímkoli natírají, pořiďte jim sprej.

+ Ženy by měly pamatovat na heslo - před dovolenou žádný peeling.

+ Pokud trpíte hyperpigmentací, zajděte do lékárny a poraďte se. Aplikaci přípravku po 10 minutách opakujte a nezapomínejte na speciality s číslem 50 v tuhém pudru.

+ Přípravky v bílém obalu obsahují fyzikální, nikoli chemické filtry.


Toto víte

Předpokládáme, že rady typu nebýt na slunci od 11 do 15 hodin, nepromenádovat se stále v plavkách, ale chránit se třeba pomocí parea nebo šátku by byly oním příslovečným nošením dříví do lesa...

Ale přece jen jedno doporučení na závěr: inhalace mořského vzduchu spojená s procházkou po prázdné pláži je ideální mezi šestou a sedmou ráno. Budeme všichni doufat, že se nám to letos podaří...

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie