Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



OBEZITA JE NEMOC



To už chápeme snad všichni. Lékaři tvrdí, že je to epidemie našeho století, závažný celospolečenský problém a základ rozvoje mnoha nemocí, často smrtelně nebezpečných. A mnohdy je to důsledek nadbytku, v němž žijeme.

Jako mladí jsme nesnášeli řeči starších, vážených, moudrých paní a pánů, kteří nás kritizovali za všechno možné i nemožné. Dnes se ale mnozí starší z nás neubrání kritice životního stylu některých dětí a pubescentů, a tím i názoru na skutečnost, proč je tolik obézních dětí a dospívajících. Odpověď není složitá - málo pohybu, nadbytek nesprávné stravy, sezení s počítačem a mobilem. (Snad největší šok jsem zažila na úzké lesní cestě, kde jsme potkali dívku na koni; nedívala na cestu, ale do mobilu.) Často vidíme velmi baculaté čtrnáctky, patnáctky s colou, pytlíkem brambůrků a cigaretou. Jak budou vypadat, pokud se nevzpamatují, za 20, 30 let?

Obezita se objevuje i u dětí

Co na to odborníci? Obyvatelé naší malé republiky patři k nejobéznějším vůbec, dokonce i počet obézních dětí a dospívajících se za čtvrtstoletí zdvojnásobil. A bohužel i u nich se objevují první známky metabolického syndromu, tedy poruch metabolismu cukrů a tuků, a už i hypertenze.

Obezita v dospělosti

Podle prof. Martina Haluzíka, DrSc., předsedy České obezitologické společnosti, má normální hmotnost pouhá polovina dospělé populace. Asi čtvrtina žen a jen o něco málo méně mužů je obézních, přibližně čtvrtina z nás má nadváhu.


Opakování:

Obezita několikanásobně zvyšuje riziko srdečního infarktu,

cévní mozkové příhody, diabetu 2 typu a mnoha dalších závažných onemocnění, 

například postižení kloubů.

Ukazuje se, že obézní častěji onemocní nádory tlustého střeva,

ledvin, jater a krve.

I snížení hmotnosti o 5 až 10 procent zmenší riziko kardiovaskulárních onemocnění

včetně obávané a stále častěji se vyskytující fibrilace.


Řešením je prevence

V současnosti se v Evropě na léčbu obezity a přidružených onemocnění vynakládá více než 70 miliard eur," tvrdí prof. Haluzík.

Obezitologie by měla být svébytný a samostatný medicínský obor, který se léčbou a hlavně prevencí tohoto onemocnění systematicky zabývá."

Pravidelné vzdělávání školních dětí v tématech zdravé výživy by mělo být jako první, stejně důležitý je včasný záchyt nadváhy už v ordinacích praktických dětských lékařů a poté i vytvoření systému péče o obézní děti, a nakonec i o jejich rodiče. Dnes bohužel stále ještě mnozí nechápou rozdíl mezi výživovým poradcem, což může být prakticky kdokoli, a nutričním specialistou s vysokoškolským vzděláním v oboru. 


Co potřebujeme:

Aktivní politiku státu ve vztahu k preferenci zdravých potravin,

zapojení odborníků - lékařů a odborníků na kvalitu potravin. 


Bariatrie v léčbě obezity

Konzervativní (to znamená režimová, dietní) léčba obezity údajně do 5 let u 95 procent pacientů selže, bariatrická chirurgie je dlouhodobě úspěšná u poloviny pacientů, pětině zlepší zdravotní stav, má výrazně kladný efekt i na diabetes. Odborníci tento typ operace doporučují obézním diabetikům 2. typu s BMI nad 40.

V České republice se tato operace provádí v osmi pracovištích, dalších pět tento program zavádí. Ve světě jsou operace tohoto typu daleko běžnější než u nás. V České republice se uskutečnilo 1681 těchto operací za rok, v Německu 10 tisíc, ve Francii více než 53 tisíc, ve velikostně porovnatelném Rakousku nebo Nizozemí je to asi 10 tisíc operací ročně.

Dříve se prováděly bandáže žaludku, v současné době se dává přednost jiným typům operačních zákroků, jako je například odstranění určité oblasti žaludku nebo speciální by-pass s napojením do střeva.

Operace hradí pojišťovny

Zajímavost na konec: u nás jsou bariatrické operace plně hrazené pojišťovnami, zatímco nové a poměrně drahé speciální injekčním přípravky (některé jsou vhodné pro diabetiky), například Saxenda nebo Ozempic, pojišťovna neproplatí.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie