Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEPŘEPALTE START



I když do nového roku lidé vstupují plni entuziasmu, plánů a vizí na zlepšení téměř všech parametrů svého spokojeného žití, je to (možná právě proto) velmi „zátěžové" období. Náctiletým se blíží pololetí, probíhá stále zkouškové období, plánují se pracovní úkoly a cíle na celý rok. Lidé si berou předsevzetí a vrhají se do zkoušek pevné vůle, ve kterých si ověří její sílu, a ukáže se jim i okolnímu světu, jakou mají ve svých odhodláních výdrž - psychickou i fyzickou.

Chtěl jsem intenzivně sportovat, ale...

Důkazem toho, že s novým rokem lidé chtějí „jít do sebe", jsou plná fitcentra. Netrénovaný jedinec tu však může narazit na problém, který by ho od dalšího cvičení mohl odradit: svalovou únavu a křeče. Při fyzické námaze by měl proto začít doplňovat minerály, zejména hořčík. Únava svalů po fyzické námaze  je asi nejčastější příčina bolestí a křečí určitých svalových skupin. Je typická zejména pro netrénované jedince, kteří nadměrně cvičili či fyzicky pracovali. Bolesti a křeče na podkladě zatížení svalů jsou neškodné a při pravidelném užívání hořčíku se stav upraví. Průměrná denní potřeba hořčíku se pohybuje od 300 do 360 mg, vyšší spotřebu mají těhotné a kojící ženy, ale také ti, kteří jsou vystaveni velké fyzické zátěži (sportovci) či dlouhodobé psychické zátěži. Uvolňuje totiž svalové napětí a podporuje správnou činnost nervů: Hořčík přispívá k normální činnosti nervové soustavy a svalů. Hořčík působí relaxačně na svaly, pomáhá tak předcházet křečím. Měl by proto být nepostradatelnou složkou stravy sportovců a fyzicky pracujících lidí. Regulátorem množství hořčíku v těle jsou ledviny, které vylučují nepotřebný Mg do moče. Dále Mg odchází stolicí a kůží, kde jeho ztráty pocením závisí na míře fyzické zátěže a velikosti povrchu těla. Pro zásoby hořčíku v těle mohou být ztráty pocením význačné právě u jedinců, kteří nejsou zvyklí na fyzickou práci a sport a tyto činnosti vykonávají pouze nárazově.


První pomoc u křečí při cvičení:

  • Přerušte cvičení, odpočiňte si.
  • Sval jemně promasírujte a zahřejte (zabalte do ručníku, přiložte nahřátý obklad).
  • Stažený sval zkuste opatrně pasivně protáhnout (bez použití většího násilí, nesmí působit bolest).
  • Doplňte tekutiny a minerály - podejte minerálku, iontový nápoj, v nouzi slanou vodu (lžička soli na jeden litr vody). Hořčík dokáže podporovat správný tok krve v krevním řečišti a uvolňovat stažené svaly.
  • Pokud křeče neodezní přibližně do jedné hodiny, konzultujte s lékařem.

2 tipy pro rychlou úlevu:

První pomoc při křeči v lýtku spočívá v jednoduchém cviku, kdy zvedneme špičku nohy nahoru, přitáhneme ji k sobě a tím protáhneme celý lýtkový sval. Někdy je nutné zvednout špičku nohy rukama, neboť sval může být tak napjatý, že jej není možné protáhnout.

Křeče v chodidlech - postavte se celou vahou na přední část chodidla dané nohy. Chodidlo je možné protáhnout i rukama. Jakmile první křeč poleví, postiženou část chodidla jemně namasírujte.


Nedostatek hořčíku

Deficit hořčíku lze suplementovat vhodnou potravou, z které ho tělo vstřebává, nebo nasazením minerálního přípravku s obsahem hořčíku. Zdrojem hořčíku je tmavá listová zelenina, mák, luštěniny, ořechy nebo banány. Přirozené zdroje hořčíku jsou však vlivem zhoršeného životního prostředí a účinku chemických hnojiv v půdě nejistým zdrojem a obsah Mg v potravinách kolísá podle jeho obsahu v půdě. Doplňky stravy s obsahem hořčíku jsou volně dostupné bez lékařského předpisu. Nedostatek hořčíku v těle se vyrovná asi po třech měsících dostatečného příjmu. Může však trvat i déle, v závislosti na schopnosti vstřebávání. Důležitým faktorem ovlivňujícím vstřebatelnost minerálů je forma, v jaké jsou do těla přivedeny. Ne každá forma je naším organismem přijímána stejně ochotně, existuje množství solí hořčíku s různou mírou využitelnosti a gastrointestinální tolerance. Ani potrava neobsahuje volný hořčík, vždy je přítomen jako součást nějaké anorganické nebo organické sloučeniny a každá má jinou vstřebatelnost.

Jaký zdroj zvolit?

Přípravek pro suplementaci hořčíku by měl splňovat následující kritéria:

1. Mít dobrou gastrointestinální toleranci: volte hořečnatou sůl s nejlepší gastrointestinální tolerancí a nejnižším procentem výskytu projímavého účinku, například soli rozpustné v tucích, které nezrychlují průchod střevem.

2. Zajistit optimální fixaci Mg: antioxidanty (vit. E, selen) zajišťují fixaci hořčíku v buňkách a minimalizují jeho úniky z organismu. Při stresovém období nebo u intenzivního sportování hořčík více uniká do moči. Pro jeho uchování a fixaci v buňkách jsou důležité antioxidanty, které chrání buněčné membrány a vytváří účinný štít pro udržení hořčíku v buňkách.

3. Umožnit snadné vstřebávání: hořčík je velmi významně spjat s metabolismem vápníku, vitaminu D a selenu. Pro dobré využití hořčíku musíme mít dále dostatek vitaminu E, thiamin(B1), riboflavin (B2) a pyridoxin (B6).

4. Mít výbornou biologickou dostupnost: zajistit vstřebávání iontů Mg v celé délce tenkého střeva a v tlustém střevě

Zdroje: u lekare.cz, prolekare.cz, me-cfs.cz, www.sante-et-nutrition.com/magnesium/


firemní sdělení

Doplněk stravy Magnesium 300+ - Unikátní komplex hořčíku, vitaminů a selenu

Obsahuje organickou hořečnatou sůl třetí generace - glycerofosfát hořečnatý. V kombinaci s uhličitanem hořečnatým se snadno vstřebává, navíc je šetrný k organismu. Přípravek obsahuje i řadu vitaminů skupiny B, které vstřebávání hořčíku podpoří. Kyselina listová, vitamin E a selen, které doplněk stravy Magnesium 300+ rovněž obsahuje, jsou účinné antioxidanty zabraňující úniku hořčíku z těla.

Denní dávka přípravku Magnesium 300+ obsahuje 300 mg hořčíku.

Vitaminy B2, B3 (PP), B5, B6, B9 a B12 společně s hořčíkem přispívají ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Vitaminy B1, B3 (PP), B6, B7 a B12 navíc přispívají k normální činnosti nervové soustavy a k normální psychické činnosti.

Vitamin E a selen přispívají k ochraně buněk před oxidativním stresem.

Více informací o doplňku stravy Magnesium 300+ naleznete na stránkách www.boiron.cz 


Naše soutěž!

Zapojte se do lednové soutěže s Magazínem a odpovězte správně do konce ledna 2018 na magazin@hcom.cz na položenou otázku. Můžete se stát jedním ze šesti vylosovaných, kteří od nás získají Doplněk stravy Magnesium 300+

Soutěžní otázka: Na jakou dobu vystačí jedno balení přípravku Magnesium 300+ při dodržení doporučeného dávkování?

a) na 10 dní

b) na 20 dní

Nápovědu můžete nalézt i na: www.boiron.cz

 

 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie