Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NEJLEPŠÍ RECEPT PRO ZDRAVÍ



Letošní 23. Den lékáren chce připomenout a zdůraznit spolupráci lékařů a lékárníků, která nabyla na ještě větší intenzitě právě v době pandemie covid-19. Každodenní praxe obou zdravotníků spočívá v mnohem širším spektru činností, než jen v obecně známém zjednodušení: jeden předepíše, druhý vydá. Letošní Den lékáren tak provází motto: „Spolupráce lékárníka a lékaře je nejlepší recept pro vaše zdraví." Kampaň pro veřejnost probíhá ve více než 1 300 lékárnách napříč celou ČR, a to od 14. do 20. června 2021.

V posledních letech významně přibývá informací o nemocech, o lécích a doplňcích stravy, a právě tady je nesmírně důležitá součinnost lékárníků a lékařů. Jedině od nich, nikoli od některých zdrojů na internetu, dostane zájemce objektivní informaci.

Léky jsou citlivá komodita

Následující informace všichni pracovníci lékáren dobře znají, ale je dobré připomenout si alespoň základní momenty jejich denní práce za tárou i v zázemí lékárny:

„Jde o spolupráci, o které pacient obvykle ani neví," říká k tomu Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., prezident ČLnK. „Dozví se o ní často až v případě, když jej lékárník upozorní na nějaký problém. V době covidu se dramaticky zvýšil počet e-receptů. Zpočátku pacienti v lékárně obtížně, ti starší i pomaleji, hledali ve svých mobilech QR kódy, ale podařilo se nám prosadit a spolu se státní správou vyřešit situaci jednoduše, pouze nahlédnutím do občanského průkazu."

Role farmaceuta a lékárny 

Lékárníci, jak všichni víme, nejen vydávají léky. Obvykle přidávají k léku i další informace a podrobnosti o jeho užívání, o možných kontraindikacích, kombinacích s jídlem, o délce užívání atp.

Čas od času objeví lékárníci na receptu lékové chyby; buď špatnou kombinaci léčiv, nesprávné užívání nebo dávkování, „přepsání" - omyl při psaní receptu. Společně s lékařem vždy najdou řešení.

Samozřejmostí v denní činnosti jsou i přípravky připravované přesně pro konkrétní pacienty - léky doslova „šité na míru". Nejsou to jen klasické roztoky, masti a další, ale také parentální roztoky, enterální výživa, radiofarmaka a chemoterapeutika.

Lékárny vydávají léčiva a zdravotnický materiál i lékařům do ordinací a do nemocničních oddělení, připravují i speciální dezinfekci a obvazový materiál, injekce a různé zvlášť náročné lékové formy.

V poslední době se lékárníci zapojili i do práce kolem očkování proti covidu v centrech a v nemocnicích. Při ředění koncentrovaných vakcín jim pomáhají i studenti farmaceutických fakult.

Informace o dostupnosti léků

Pacienti oceňují, že lékárny objednají právě vyprodaný lék a obvykle už druhý den je k dispozici. Stává se však, že z různých důvodů dojde k neplánovanému výpadku některého léčiva. V těchto případech lékárníci kontaktují lékaře. „Některá léčiva - například antiepileptika, psychofarmaka nebo například léky na onemocnění štítné žlázy - nelze zaměňovat, většinu ostatních se stejnou účinnou látkou lze nahradit," doplňuje Mgr. Krebs.

I psychologie tu má význam

Lékárníci musejí mít hodně trpělivosti se staršími pacienty, kteří si nepamatují názvy svých léků, a tak je motivují k vytvoření jejich seznamu. Do něj je vhodné zařadit i potravinové doplňky nebo čaje, které si senior kupuje. Potom je možné zabránit nežádoucím reakcím, duplicitě některých přípravků nebo například častému zneužívání léků proti bolesti.

Významnou část práce lékárníka je i poradenství - při výběru zdravotnických pomůcek, inkontinenčních výrobků, vitaminových přípravků a vůbec celého sortimentu lékárny. Když srovnáme nabídku lékáren před rokem 1989 a dnešními možnostmi, je to změna opravdu radikální.

Tři symboly letošního Dne lékáren

Letošní Den lékáren má tři symboly: mozek symbolizuje využití vědomostí ke správné farmakoterapii a celoživotní vzdělávání zdravotníků, oko znamená osobní kontakt a interakci s pacientem - na tom nic nezmění ani sebelepší elektronizace zdravotnictví, srdce je symbolem empatie zdravotníků s pacienty. Letos ČLnK pořádá již 23. ročník tradiční akce, konkrétně připadá Den lékáren na čtvrtek 17. června 2021.

Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie