Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NARUŠENÝ HODINOVÝ MECHANISMUS SPOLEČNĚ S PORUCHOU CHOVÁNÍ V REM SPÁNKU MŮŽE POMOCI ODHALIT POČÁTKY PARKINSONOVY NEMOCI



RBD - REM sleep behavior disorder, česky Porucha chování vázaná na REM spánek.

Poměrně vzácné onemocnění, které se vyskytuje až u 2 % populace, je podle nejnovějších poznatků provázáno s budoucím výskytem Parkinsonovy nemoci u daného pacienta. Studie vědců z Národního ústavu duševního zdraví jako první přímo popisuje stejné narušení biologických rytmů u RBD a Parkinsonovy choroby, a propojuje tak současné a nové poznatky o přímé souvislosti těchto dvou onemocnění. 

Změny na molekulárních hodinách

Základním projevem RBD je chování ve spánku, které odpovídá právě probíhajícímu snu, typické jsou výkřiky nebo prudké pohyby. Za normálních okolností proto, aby člověk „neuskutečňoval" svoje sny, existuje během spánku tzv. svalová atonie, stav, kdy jsou svaly „odpojeny". U RBD je ale svalová atonie narušena, a proto k těmto pohybům u nemocných dochází. Během nočních epizod RBD tak může dojít ke zranění nemocného, pádu z lůžka nebo zranění partnera, se kterým nemocný sdílí lůžko," vysvětluje MUDr. Jitka Bušková, Ph.D., vedoucí lékařka Oddělení spánkové medicíny NUDZ.

Předchozí studie ukázaly úzké propojení RBD s neurodegenerativními onemocněními jako třeba Parkinsonovou nemocí - podle jedné, která sledovala pacienty s RBD po dobu 14 let, propuklo neurodegenerativní onemocnění u více jak 81 % z nich.

Vědci z NUDZ se zaměřili na funkční stav tzv. molekulárních hodin, které ovlivňují prakticky všechny buňky v těle a jsou spolu s tzv. homeostatickou složkou zodpovědné za regulaci spánku.

Cílem naší studie bylo získat informace o funkčním stavu molekulárních hodin u pacientů s RBD a výsledky porovnat se studiemi popisujícími tuto problematiku u pacientů s Parkinsonovou chorobou," říká Mgr. Kamila Weissová z Národního ústavu duševního zdraví. 

Výzkum je na počátku

Do studie byli zařazeni pacienti s RBD starší 60ti let, kteří nebyli sledováni pro žádné somatické nebo psychické onemocnění. Strávili 24 hodiny v kontrolovaných podmínkách spánkové laboratoře, kde jim byly každé 3 hodiny odebírány krevní vzorky, ze kterých poté vědci „odečítali" stav molekulárních hodin daného člověka. A ukázalo se, že jak u parkinsoniků, tak u pacientů s RBD dochází k určitým shodným změnám ve fungování molekulárních hodin. To by v budoucnu mohlo pomoci s včasnější diagnostikou, případně efektivnější léčbou Parkinsonovy nemoci. Zdá se tedy, že už u pacientů s diagnostikovaným RBD dochází k podobným změnám cirkadiánních rytmů, které jsou popsány u pacientů s Parkinsonovou chorobou. Spolu s RBD diagnózou by tak sledování cirkadiánních změn mohlo sloužit jako časný biomarker začínajícího neurodegenerativního onemocnění. Výsledky byly dosud popsány pouze u malé skupiny pacientů a bylo by vhodné skupinu rozšířit a otestovat tak větší skupinu pacientů i v dlouhodobějším horizontu," uzavírá magistra Weissová. 


Přednášky zdarma ke Světovému dni spánku

Spánková laboratoř NUDZ se problematikou spánku zabývá velice komplexně. Mezi její četné aktivity patří také popularizační činnost.

Ke Světovému dni spánku, který připadá na 15. března, proto odborníci z NUDZ připravili pro veřejnost cyklus přednášek, který se v tento den od 14:00 uskuteční na Děkanátu 3. LF Univerzity Karlovy.

Ve vestibulu pak návštěvníci mohou konzultovat svoje potíže se spánkem s lékaři a psychology nebo si mohou vyzkoušet fototerapii a nejrůznější techniku pro monitoring spánku.

Vstup na přednášky je zdarma.


Tisková zpráva Národního ústavu duševního zdraví 

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie