Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



NA CO SE JIŘÍ MÁDL NESTIHL ZEPTAT, I KDYŽ TOLIK CHTĚL



Herec, režisér a scénárista Jirka Mádl provázel v letošním roce účastníky všech deseti kongresů HealthComm Professional 2018 nejen jako moderátor odborné části, ale našel ještě po celém dni sílu, aby je pobavil i na kongresových večerech. I když Jirka stíhá skutečně mnoho věcí, třeba oslavit během kongresu své narozeniny, přesto mu nezbyl čas, aby se lektorů na pódiu zeptal na skutečnosti, které ho zaujaly během jejich přednášek. Umožnili jsme mu proto v Magazínu, aby své nevyřčené dotazy přes naše médium na přednášející nasměroval.

U přednášky MUDr. Hanákové jsem měl celou dobu na jazyku otázku, která však přes množství dotazů od účastníků nebyla z mých úst nikdy položena: Jaké jsou, paní doktorko, důvody infekce močových cest u mužů?"

MUDr. Monika Hanáková: Na rozdíl od žen jsou infekce močových cest u mužů méně časté. Může za to odlišná anatomie a fyziologie zevního genitálu.

U mladších a sexuálně aktivních mužů se objevují více tzv. STI - tedy sexuálně přenosné infekce, jako jsou chlamydie, mykoplazmata, ureaplazmata, trichomonády a další.

U starších mužů se pak jedná nejčastěji o infekce, které se objevují jako komplikace anatomických nebo funkčních poruch postihující dolní močové cesty, tedy močovou trubici a močový měchýř. Nejčastěji jde o nezhoubné zvětšení prostaty, které omezuje vyprazdňování moči z močového měchýře. Ale existuje rovněž celá řada neurologických onemocnění, která vedou k poruchám funkce dolních močových cest, jako například sklerosis multiplex, demyelinizační onemocnění, stav po mozkových příhodách, demence, diabetické polyneuropatie a mnohé další.

Rozhodně u mužů, kteří trpí zánětem močových cest, je na místě důkladné urologické vyšetření. 


U přednášky RNDr. Janákové: Probiotika, proč a jak jsou našemu tělu prospěšná? mi celou dobu v hlavě vězela otázka: Tvrdí-li parazitolog Julius Lukeš, že paraziti nám můžou být prospěšní, tak bychom je možná měli přestat nazývat parazity?"

RNDr. Anna Janáková, Ph.D.:

To je moc dobrá otázka Jiří, protože ač má termín parazit jasnou definici, je užívání tohoto pojmu trochu nepřehledné. Podle definice je parazit živý organizmus, který trvale či alespoň dočasně žije na úkor jiného, většího organizmu - hostitele. Zatímco pro parazita je tedy takové soužití prospěšné, hostiteli naopak způsobuje škodu.

Z širšího pohledu můžeme tak mezi parazity bezesporu zařadit i patogenní bakterie a kvasinky či viry. A od těchto škodlivých potvůrek, nebo jak jim říká paní doktorka Hanáková „berušek", určitě prospěšnost pro naše zdraví očekávat nemůžeme. Ale kdo ví... i některé patogeny jsou nedílnou součástí naší přirozené mikrobioty a v malém množství nám tedy ani ony neškodí. Problém nastává, až když se rovnováha mezi škodlivými a prospěšnými mikroorganizmy v naší mikrobiotě naruší.

V užším smyslu, který se používá častěji, se ale za parazity označují pouze parazitující jednobuněční prvoci (Protozoa) a mnohobuněční červi (Helminthes) a členovci (Arthropoda). A zejména helminty, má, myslím, na mysli pan profesor Lukeš, když mluví o prospěšných parazitech. Ti jsou s námi, stejně jako mikroorganizmy přirozené mikrobioty, od počátků lidstva a je nutno zdůraznit, že zdaleka ne všichni nám pouze škodí, ba právě naopak mohou našemu zdraví výrazně prospívat.

Ve vyspělých zemích jsme se helmintů díky dostatku potravy, vysokým hygienickým standardům a cílenému užívání antihelmintik prakticky zbavili a měli bychom být tedy zdravější. Ale ukazuje se, že jejich vymýcení způsobuje, že se náš imunitní systém chová nepřirozeně. Když najednou všichni helminti vymizí, rovnováha v imunitním systému se prostě posune trochu jinam. A tak ve srovnání s rozvojovými zeměmi, kde je promořenost helminty vysoká, v moderním západním světě narůstá počet alergických onemocnění, ale i některých autoimunitních chorob. To ukazuje, že nejen červi potřebují nás, ale i my potřebujeme naše „přátelské" červy.  A z tohoto pohledu je označení parazit opravdu trochu matoucí. Ale zase i zde nejspíše platí, že všechno je to o přirozené rovnováze, která se mezi člověkem a jeho souputníky (i mezi těmito souputníky navzájem) budovala po milióny let společné evoluce.

Možná tedy i helminty, stejně jako bakterie v naší přirozené mikrobiotě začneme v budoucnu rozlišovat na helminty prospěšné, komensální či patogenní.


Na Petra Havlíčka si neodpustím otázku: Je štíhlost skutečně zdravost?"

Ing. Petr Havlíček:

Tak to jste narazil na zásadní otázku. Na jedné straně jsme všichni neustále masírováni tím, že jedině štíhlý člověk je trendy, tedy je krásný, mladistvý a zdravý, a tím pádem i šťastný a úspěšný. Na druhé straně je ale celá řada těch, kteří rozhodně nemají figuru jako z fitness časopisu, a přesto jsou zdraví, úspěšní a šťastní.

Takže?

Podívejme se na to z druhé strany: je rozhodně zcela bez diskuze, že výraznější nadváha, především v situaci zvýšené tvorby rizikového útrobního tuku (tedy postava typ jablko) či obezita jsou vysoce rizikovými faktory pro vznik mnoha závažných onemocnění. Ale na druhou stranu, na vznik těchto onemocnění má vliv i celá řada dalších faktorů, nejen množství a distribuce našeho tělesného tuku.

Jinými slovy, aktivní, zdravě žijící a spokojený jedinec bude mít i přes případnou lehkou nadváhu větší šanci na dobré zdraví, než jedinec, který je sice perfektně štíhlý, ale v jeho životě se vyskytuje celá řada rizikových faktorů, například nekompenzovaný stres, nedostatek odpočinku, nekvalitní spánek, kouření, nadbytek alkoholu.... Rovněž tak štíhlost a tělesná dokonalost vytvořená „za každou cenu" a „proti všem" může být rizikovým faktorem pro horší zdraví.

Čekal jste jednoznačnou odpověď? Pokud ano, pak říkám, že být štíhlý není zárukou dobrého zdraví. Tedy, rozhodně ne jedinou a rozhodně ne pro každého. 


 

 

Tak, Jirko, už jsi moudřejší?  Wink

Zpět

ČERNÝ KAŠEL AKTUÁLNĚ

Do ISIN bylo v období od 1. 1. 2024 do 24. 3. 2024 nahlášeno celkem 4253 případů pertuse. Nejvíce případů podle zprávy SZÚ hlásí kraje: Jihočeský (780x) a Středočeský (634x), následuje Vysočina (512x) a hl. m. Praha (458x), nejméně případů hlásí Olomoucký (80x) a Karlovarský (30x) kraj. Z celkového počtu letošních případů je 73 % očkovaných. Očkování u dětí je v ČR hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V rámci přeočkování v dospělosti přispívají na očkování zdravotní pojišťovny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do jednoho roku. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování u dospělých osob pohybujících se kolem dětí a těhotným ženám. Dále je očkování doporučeno také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům. Dle doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP je možno, po dobu omezené dostupnosti vakcín Adacel a Boostrix, využít pro očkování proti černému kašli u dospělých i vakcínu Adacel Polio.

BRNĚNSKÝ PHARMACY EVENT

První dva fyzické kongresy pořádá Healthcomm Professional 10. dubna 2024 v brněnském hotelu OREA - VORO. Zaregistrujte se na dopolední nebo odpolední event, které jsou určené pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Dopolední event: 10. 4. 2024 od 8:45 do 13:30; Odpolední event: 10. 4. 2024 od 14:00 – do 19:30. Těšit se můžete na komentovanou VR prohlídku lidského žaludku s MUDr. Matejem Kuchárem, na praktickou přednášku „Fyzioterapie pro pracovníky v lékárně“, prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. pohovoří na téma „Astma u dospělého člověka“ a přínosné bude pro vás také sdělení MUDr. Pavla Smažíka o vlivu orálního zdraví na celkové zdraví organismu. Prvních 100 předregistrovaných získá při registraci v hotelu speciální taštičku s dárkem od Healthcommu. Pro registraci zdarma můžete použít kód od Magazínu a Educommu: EDU24. Více na https://www.healthcomm.cz

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

Odstartovala první letošní akreditovaná akce pro lékárníky a farmaceutické asistenty - VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. Kongres je spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah je akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie