Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MÝTY O MASE A MASNÝCH VÝROBCÍCH



Mýtus č. 1: Barva masa musí být vždy červená

Barva baleného masa je zavádějícím ukazatelem při hodnocení jeho stavu. Balené maso totiž může dosahovat různých, i zdánlivě nepřirozených odstínů šedé, hnědé nebo až nazelenalé barvy, ačkoliv je naprosto v pořádku. Například vakuově balené maso, které vlivem nedostupnosti vzdušného kyslíku přichází o svoji přirozenou červenou barvu. Tento jev je ovšem vratný a maso se chvíli po otevření balíčku opět začervená. Druhým příkladem je balení masa pod tlakem do ochranné atmosféry, kde naopak bývá kyslík silně koncentrován. Takové maso je velmi lákavě červené, ale často vykazuje barevné změny v místech, kde se například vzájemně dotýkají jednotlivé plátky uvnitř balení, nebo případně tam, kde se maso dotýká stěny balení. V těchto místech dotyku je totiž nižší tlak ve srovnání s okolním prostředím uvnitř balíčku, což vede k oxidaci svalových barviv a tím i k popsaným změnám barvy. To ovšem není vůbec na škodu a masu ze zdravotního hlediska nic není.

O barvě masa podává podrobné informace na stránkách Společnosti pro výživu MVDr. Kameník:

Barva masa je dána zejména obsahem a stavem svalového barviva myoglobinu. Obsah myoglobinu závisí na druhu zvířat a obecně platí, že hovězí má více myoglobinu než vepřové maso. Kuřecí maso má méně myoglobinu než vepřové. Obsah svalového barviva je ovlivněn i druhem svalu. Zjednodušeně můžeme říct, že existují „červené" a „bílé" svaly. Je to ovlivněné zastoupením svalových vláken, ze kterých se svaly skládají. Pokud sval musí pracovat dlouhodobě, vytrvale, obsahuje červená svalová vlákna, která mají více myoglobinu. Typickým příkladem tzv. červených svalů jsou žvýkací svaly nebo svaly, které se podílejí na dýchání (např. mezižeberní svaly a svalová část bránice). Potom existují svaly, od kterých očekáváme krátkodobý intenzivní výkon. To jsou např. stehenní svaly. Proto je některé maso červenější (např. krkovice nebo plec) než jiné (např. vepřová kotleta, pečeně).

Jak souvisí barva masa s jeho čerstvostí?

Myoglobin má prakticky stejnou chemickou strukturu jako krevní barvivo hemoglobin. Mají vlastně i stejnou funkci - přenos kyslíku. Pro tuto úlohu obsahuje myoglobin (i hemoglobin) ve své molekule atom železa. Na toto železo se dokáže navázat kyslík. A kyslík hraje důležitou roli také v barvě masa. Jestliže je na atom železa (existuje v molekule myoglobinu v tzv. dvojmocné podobě, jako Fe2+) navázaný kyslík, má myoglobin jasně červenou, až doslova zářivě červenou barvu. To je barva „čerstvého masa". V kuchyni tento stav známe, když krájíme např. hovězí roštěnec nebo maso z kýty - po krátké chvilce povrch masa díky kontaktu se vzdušným kyslíkem „zčervená". Bohužel tento stav trvá jen krátce. Za několik málo hodin se barva povrchu masa změní na hnědočervenou. Kdybychom toto maso dali na pár dnů do ledničky, v barvě začne převládat hnědavý až šedohnědý barevný tón. Tyto proměny má opět na svědomí myoglobin. Na vzduchu dochází totiž k oxidaci dvojmocného železa na trojmocné (Fe3+). Takto změněný myoglobin se označuje jako metmyoglobin. Ten v podílu 50-60 % z celkového obsahu myoglobinu způsobuje nahnědlou barvu masa, od 70 % je již maso hnědé. Hnědnutí je indikátorem toho, že maso již není příliš čerstvé. 

Mýtus č. 2: Jedině čerstvé maso je dobré

Na čerstvost potravin je vyvíjen někdy až příliš extrémní tlak. To, co je u jedné potraviny zcela oprávněný požadavek, ale nemusí platit u jiné. Obzvlášť u většiny druhů masa to neplatí. Maso se ze svaloviny poraženého zvířete stává senzoricky příjemným až po procesu vyzrání. To je poměrně složitý enzymový proces, který trvá různě dlouhou dobu v závislosti na druhu masa, podmínkách zrání a dalších faktorech. Obecně lze ale říci, že při běžném chladírenském skladování, tedy při teplotě masa max. 7 °C, hovězí maso ve čtvrtích ideálně vyzraje za 10 až 14 dní a vepřové maso v půlkách za 5 až 7 dní po porážce. Při odlišné teplotě je délka zrání trochu jiná. Maso drůbeže zraje ještě rychleji a rekordmanem v tomto ohledu je maso ryb. Vyzrálé maso má nejlepší chuť, vůni a křehkost. Není třeba podléhat současným trendům a vyžadovat po prodejci, aby měl hovězí a vepřové na pultu již druhý den po porážce. Takové maso je jistě na pohled velmi vzhledné, ale bude vždy velmi tuhé. 

Mýtus č. 3: Kuřecí maso je méně tučné než maso vepřové

Obsah tuku záleží na části těla, kterou konzumujeme. Kuřecí stehno s kůží může mít až 20 % tuku, a naopak vepřová kýta má 3 - 10 % tuku.

Další mýty o potravinách naleznete na stránkách Společnosti pro výživu: http://www.vyzivaspol.cz

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie