Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



MAGISTRALITER



Při přípravě v lékárně se často dostáváme do situace, kdy realizujeme opakovaně obdobné přípravy nebo je potřeba zajistit co nejpřesnější navážku malého množství léčivé látky. V těchto případech bývá výhodné mít po ruce zásobní masti či roztoky nebo trituraci pro snazší navážení.

 

K často používaným meziproduktům pro přípravu nosních kapek patří roztok mukoseptonexu, tzv. „sol. mucoseptonex" nebo „carbethopendecinii bromidi sol. isotonica".  Připravuje se rozpuštěním „septonexu" v čištěné vodě. Pro aplikaci na sliznice je vhodné upravit pH pomocí pufru, případně přidat další pomocné látky pro isotonizaci a stabilizaci roztoku. V naší lékárně užíváme fosfátový pufr, tedy rozpustíme natrii dihydrogenophosphas dihydricus a natrii hydrogenophosphas dodecahydricus v čištěné vodě a po rozpuštění fosfátů zkontrolujeme nastavené pH (6,7-7,0). Pro přípravu 100 gramů roztoku dále rozpustíme v pufrované čištěné vodě 0,02 g carbethopendecinium bromidu (pro další stabilizaci můžeme přidat natrii chloridum a dinatrii edetas). Látky rozpouštíme ve vodě za tepla. Po úplném rozpuštění léčivých látek v roztoku doplníme čištěnou vodu do finálního množství a roztok zfiltrujeme. Takto připravený meziprodukt adjustujeme do tmavé lékovky a můžeme uchovávat až 6 měsíců za pokojové teploty.

Při přípravě gelů můžeme využít u distributorů dostupné karbopolové gely nebo si karbomerový gel můžeme připravit sami. Ověřenou recepturu najdeme třeba v německém kodexu: NRF S.43 - Carbomergel pH 5 / pH 6,5. Při přípravě nejprve důkladně rozetřeme prachy carbomeru, trometamolu a edetátu sodného do stejnorodé směsi - v českých podmínkách místo trometamolu většinou používáme trolamin. Dále si připravíme roztok čištěné vody a propylenglykolu, na povrch roztoku nasypeme prachy a opatrně je vmícháme do roztoku. Směs necháme v klidu stát za občasného promíchání, dokud prachové částice nejsou rozpuštěny a nabobtnají v gel. Na závěr gel doplníme o odpařenou vodu a zamícháme. Gel by pak měl být čirý, bezbarvý; může obsahovat bubliny vzduchu. Gel se uchovává v úzkohrdlé lékovce nebo hliníkové tubě do 25°C. Karbomerové gely se mohou zahřívat a autoklávovat při 100 °C. Karbomerový gel pH 5 / pH 6,5 je citlivý na silné kyseliny, na vysokou koncentraci elektrolytů (ztráta konzistence, zkapalnění), di- a polyvalentní ionty kovů (vysrážení) a některé kationty a konzervační látky (zákal nebo srážení).

Od minulého roku je pro magistraliter přípravu dostupný také tretinoin, látka, kterou zapracováváme do receptur většinou ve velmi malých navážkách.

Při přípravě krému s tretinoinem se doporučuje 2% triturace ve vazelíně stabilizovaná 0,04 % butylhydroxytoluolem (BHT), její použitelnost je až jeden rok (NRF S.29.). Při přípravě 100 g zásobní masti nejprve smísíme 2 g mikronizovaného tretinoinu (při přípravě s prachem je vhodné použít štít nebo jinou ochrannou pomůcku) s roztokem 2 % BHT v parafínu (NRF S.35.: Butylhydroxytoluol-Paraffinkonzentrat 2 %). Směs důkladně promísíme a přidáme malé množství bílé vazelíny (cca 10 g vaselinum album). Při práci není vhodné směs zahřívat, proto vazelínu přidáváme do finálního množství po malých částech a pokaždé vše důkladně promícháme ve třence. Doporučeným obalem pro adjustaci je hliníková tuba, která směs dobře chrání před světlem. Ideální je přípravu provést v unguatorovém kelímku a následně z něj krém pohodlně přeplnit do tuby.

Mgr. Vítězslav Mizera, Lékárna Galenika, Praha

Předchozí článek na téma TRITURACE A MEZIPRODUKTY I si můžete pročíst v ARCHIVU ZDE

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie