Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



LETNÍ VZPOMÍNKA NA HIPPOKRATA



Hippokrates svým výrokem "Všechny nemoci začínají ve střevech" upozorňoval na zásadní význam mikrobiálního osídlení lidského trávicího traktu. Možná, že si na letošní dovolené na jeho prorockou větu vzpomenete.


Na každou lidskou buňku v těle připadá až 10 buněk jiných organismů.

Většina těchto buněk se nachází v tlustém střevě - složitém ekosystému, kde dominantními mikroorganismy jsou bakterie.

Kromě nich střevo osidlují viry, prvoci, červi či mikroskopické houby.


Mikrobiální kolonizace všech částí trávicí soustavy je zcela zásadní a přirozená a množství přítomných bakterií roste směrem od žaludku přes tenké střevo až po tlusté střevo. Střevní mikrobiota je komplexní ekosystém mikroorganismů, který vedle bakterií běžně osidlují také viry, houby nebo paraziti. Přirozené pro osídlení zažívacího traktu jsou  zejména bakterie mléčného kvašení rodů Bifidobacterium, Lactobacillus, Lactococcus aj., které rozkládají cukry na kyselinu mléčnou. Jsou považovány za přátelské a bezpečné bakterie, které lze doplňovat z probiotických produktů.

Střevní bakterie jsou citlivé k mnoha faktorům a přirozenou mikrobiální rovnováhu může narušit:

  • složení naší stravy
  • životní styl
  • stres
  • nemoci a užívání léků (zvláště antibiotika)
  • změna prostředí

Každé narušení rovnováhy střevní mikroflóry vede k méně či více závažným potížím, od plynatosti a nadýmání až po průjmy a poruchy imunitního systému. V cizím prostředí, například v exotické dovolenkové destinaci, se vyskytují bakterie a viry, na které není náš imunitní ani gastroenterologický systém zvyklý. Když se ještě přidá nervozita, stres či únava z cesty, popřípadě dietní chyby, pravděpodobnost, že dostaneme průjem, se zvýší. Narušená střevní mikroflóra je významným důsledkem průjmu, snahy organismu zbavit se nebezpečných toxinů, které způsobily zažívací obtíže, čímž se však zbavuje i těch dobrých a přirozených bakterií. Vhodnou péčí o rovnováhu střevní mikroflóry nejen na cesty jsou probiotika, která lze doplňovat i následně pro obnovu průjmem narušené střevní mikroflóry. U cestovního průjmu s lehčím průběhem je možné podávat probiotické přípravků obsahujících kvasinku Saccharomyces boulardii nebo mléčné bakterie rodu Lactobacillus. V poslední době jsou doporučovány i kombinované synbiotické přípravky probiotika s prebiotikem, které funguje jako živina či substrát pro úspěšnou kolonizaci probiotických bakterií. 


Probiotika jsou živé mikroorganismy, které, jsou-li podávány v adekvátním množství,

přispívají ke zlepšení zdravotního stavu hostitele.

(definice FAO/WHO, 2002)


Probiotika nejsou jen bakterie mléčného kvašení

Brzy tomu bude 100 let, kdy francouzský mikrobiolog Henri Boulard, hledajíc teplu vzdorné kvasinky k fermentaci při výrobě vína, zavítal do jihovýchodní Asie. Během jeho pobytu propukla v Indočíně cholera a vědec si všiml, že někteří z tamních obyvatel neonemocněli, nebo měla u nich infekce podstatně hladší průběh. Z nápoje z ovoce liči, který „odolávající" část obyvatel užívala, izoloval Boulard speciální kmen kvasinek, který nese jeho jméno - Saccharomyces boulardii. Nepatogenní kvasinka Saccharomyces boulardii hraje významnou roli v udržení vyvážené střevní mikrobioty a je považována za probiotikum - živý mikroorganismus, který má, podaný v dostatečném množství, prospěšný vliv na lidské zdraví (definice WHO 2002). Kvasinka Saccharomyces boulardii je schopna lépe odolat nepříznivým podmínkám v žaludku (teplota, nízké pH), proto snáze dosáhne až do tlustého střeva. Saccharomyces boulardii, na rozdíl od bakteriálních probiotik, není ničena antibiotiky. Proto je vhodná pro souběžnou antibiotickou léčbu.1

PODPOŘTE PROBIOTIKA

Probiotika mohou obnovit rovnováhu střevní mikroflóry.

Prebiotika jsou nestravitelné látky, jejichž konzumace má příznivý fyziologický účinek na hostitele selektivní stimulací růstu či aktivity některých kmenů střevní mikroflóry. Jde o látky, které slouží jako „potrava" probiotickým bakteriím a které jsou přirozenými složkami naší potravy. Nejčastěji jsou to inulin a rozpustná vláknina. Prebiotika tedy můžeme dělit podle délky uhlíkového řetězce, což odpovídá i místu, kde v tlustém střevě po konzumaci působí. Tenkým střevem totiž prochází prakticky beze změny. Fruktooligosacharidy s kratším řetězcem jsou fermentovány hlavně v přední části tlustého střeva, kde poskytují výživu bakteriím osídlujícím tuto část. Fruktooligosacharidy s delším řetězcem (inulin) fermentují pomaleji a dostávají se až do koncových částí tlustého střeva, kde podporují přátelskou střevní mikroflóru v koncových oblastech. Fruktooligosacharidy jsou v tlustém střevě částečně rozkládány enzymy vylučovanými anaerobními bakteriemi a uvolněná fruktóza se stává zdrojem energie pro jejich další metabolickou aktivitu. Přirozeným zdrojem prebiotik je zelenina, ovoce, obiloviny a luštěniny. Kromě příznivého vlivu na složení mikroflóry zažívacího traktu, zvětšují prebiotika i objem stolice.


Fruktooligosacharidy jsou složité sacharidy - „prebiotická vláknina", která slouží jako zdroj energie pro přátelské střevní bakterie. 


Pro přirozenou rovnováhu střevních bakterií je vhodné již před odjezdem na dovolenou, zejména pokud je cílem cesty exotická destinace, užívat probiotika. Dobrý zdravotní stav, ale také přirozený stav střevní mikroflóry, mohou pomoci při zvládání případných trávicích komplikací.

-red-

Zdroje:1. Ambrožová H., Prakt. lékáren. 2011; 7(3): 116-120

Ilustrační foto: Designed by freepic.diller / Freepik


firemní prezentace

BIOPRON Forte

Před nepříjemnými následky se chraňte nejen na cestách.

BIOPRON Forte - Vaše denní dávka života!

  • K doplnění střevní mikroflóry při / po prodělaném průjmu
  • Při změně stravovacích návyků a konzumaci rizikových potravin, např. při cestování
  • Vhodný pro dospělé a děti již od 6 měsíců
  • Bez lepku, vhodný i pro diabetiky

 

Doplněk stravy BIOPRON Forte obsahuje speciální kombinaci probiotických bakterií (Lactobacillus acidophilus, Lactobacillus rhamnosus) a probiotických kvasinek Saccharomyces boulardii doplněnou o prebiotické fruktooligosacharidy.

Díky vysoké kvalitě surovin, použitým procesům a metodám balení je obsah probiotických kultur chráněn před vzdušnou vlhkostí a dalšími vnějšími vlivy, což zajišťuje jejich životnost a aktivaci až v zažívacím traktu na místě určení.

Speciální technologie zpracování zajišťuje odolnost obsažených bakterií vůči žaludečním i žlučovým kyselinám, které se tak dostanou neporušené až do tlustého střeva.


Redakční tip:

na e-learningovém portálu Educomm.cz najdete cross sellingovou ukázku z praxe s PharmDr. Veronikou Závalovou, Ph.D.

Podívejte se na krátkou ochutnávku...

Designed by Pressfoto / Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie