Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KOLIK SPÁNKU OPRAVDU POTŘEBUJEME?



Spánek je základní fyziologická potřeba organismu. Vědecký výzkum potvrzuje, že spánek je nezbytným pro všechny věkové kategorie. Spánek zklidní mysl, obnovuje tělo a posiluje prakticky každý systém v těle. Kolik spánku ale skutečně potřebujeme, abychom načerpali sílu?

Timothy I. Morgenthaler, MD, profesor medicíny a jeden z ředitelů Centra Mayo pro spánkovou medicínu, se problematice spánku věnuje více než 22 let. O potřebě dostatečného spánku u seniorů říká: „Kvalitní a dostatečný spánek je jedním z klíčových faktorů zdravého stárnutí a větší pravděpodobnosti fyzického, kognitivního a duševního zdraví."

Odborníci na spánkovou medicínu doporučují, aby zdraví dospělí spali 7 až 9 hodin. Kojenci, malé děti a dospívající potřebují spánku více, aby dobře rostli a vyvíjeli se. Lidé nad 65 let by pak měli spánku dát 7 až 8 hodin za noc. (tab. 1)

Kolik spánku se doporučuje pro každou věkovou skupinu? Doporučení Národní spánkové nadace (National Sleep Foundation) pro noční spánek jsou rozdělena do devíti věkových skupin.1

V každé skupině pokyny představují doporučený rozsah trvání nočního spánku pro zdravé jedince. V některých případech může být přijatelné spát o hodinu více či méně, než je obvyklé rozmezí, a to na základě individuálních potřeb. Pokyny Národní spánkové nadace slouží jako vodítko pro to, kolik spánku děti i dospělí potřebují, ale zároveň lékaři uznávají, že ideální množství spánku se může u jednotlivých lidí lišit. K vytvoření těchto doporučení svolala Národní nadace spánku odbornou komisi, složenou z 18 lidí z různých oborů vědy a medicíny. Členové panelu přezkoumali stovky ověřených výzkumných studií o délce spánku a klíčových zdravotních parametrech, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, deprese, bolest nebo diabetes. Tento proces trval celkem devět měsíců.

Jak usnout a dobře se vyspat?

Pokud máte s usínáním problémy, National Sleep Foundation doporučuje dvě relaxační techniky, které můžete vyzkoušet, když už ležíte v posteli.

1. Dýchací cvičení

Soustředit se na svůj dech patří k základním relaxačním technikám. Zavřete oči a všimněte si svého dýchání. Obraťte celou svou pozornost na svůj přirozený dechový rytmus a pociťte, jak vzduch vstupuje a opouští váš nos a ústa. Vizualizujte proudění vzduchu, jak prochází vašimi ústy, dýchacími cestami, dolů do břicha a zase zpět. Prozkoumejte své tělo, zda nevykazuje napětí, a při výdechu pociťujte, jak napětí opouští tuto část těla. Představte si, jak se váš dech dostává na čelo, krk, ramena, paže ... a poté uvolňuje napětí při výdechu. Pokud se vaše myšlenky zatoulají k jakékoli myšlence, snažte se ji opustit a soustředit se pouze na dech.

2. Řízené příběhy 

Myšlenkou tohoto cvičení je zaměřit pozornost na obraz nebo příběh, aby vaše mysl mohla opustit starosti nebo myšlenky, které vám nedávají spát. V pohodlné pozici si v posteli zavřete oči a začněte si promítat v představě vzpomínku nebo příběh, který vás uklidňuje. Zkuste se přenést na oblíbené místo, do klidné přírody...Principem je soustředit pozornost k příběhu a pustit z hlavy další myšlenky. Vizualizujte si všechny podrobnosti obrazu nebo příběhu tak pomalu a opatrně, jak jen můžete. Kdykoli zjistíte, že se do vaší mysli vkrádá nesouvisející myšlenka (starosti na zítřejší den apod.), uznejte ji a pusťte ji. Otočte svou mysl zpět k vašemu relaxačnímu příběhu.

Literatura:
1. Hirshkowitz M, Whiton K, Albert SM, Alessi C, Bruni O, DonCarlos L, Hazen N, Herman J, Adams Hillard PJ, Katz ES, Kheirandish-Gozal L, Neubauer DN, O'Donnell AE, Ohayon M, Peever J, Rawding R, Sachdeva RC, Setters B, Vitiello MV, Ware JC. National Sleep Foundation's updated sleep duration recommendations: final report. Sleep Health. 2015 Dec;1(4):233-243. doi: 10.1016/j.sleh.2015.10.004. Epub 2015 Oct 31. PMID: 29073398.


Jaký vliv má spánek na neurodegenerativní onemocnění mozku? Jaké jsou dopady deficitu spánku? Proč bychom se měli před očkováním dobře vyspat?

Pro Magazín odpovídala před dvěma roky prof. MUDr. Soňa Nevšímalová, DrSc., neuroložka, která velkou část svého profesního života věnovala spánkové medicíně.

Fotografie od uživatele Andrea Piacquadio ze služby Pexels

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie