Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KLÍČEK KE ZDRAVÍ



Proč zařadit do jídelníčku klíčky? V momentě, kdy se semínko proměňuje přes klíček ve výhonek, stává se z něj vitaminová bomba. Pro tělo jsou klíčky vhodným zdrojem vitaminů a minerálů. Přečtěte si, proč tomu tak je, jaká pravidla při klíčení dodržovat a jaká semínka klíčit.

Nejlepší začít na jaře

Klíčit sice můžeme kdykoliv, ale nadcházející jaro je nejvhodnějším obdobím, protože jsme po dlouhé zimě bez energie a tu nám zaručeně dodají právě klíčky, které jsou zdrojem vitaminů a minerálů té největší kvality. Při klíčení dochází v semenech k enzymatickým pochodům. Klíčením roste v zrnu množství esenciálních aminokyselin, které tělo nezbytně potřebuje, mnohonásobně stoupá obsah vitaminů a minerálních látek. Klíčky dávají našemu tělu životadárnou energii, posilují imunitu a v neposlední řadě i psychiku.

I naši předkové klíčky běžně konzumovali. Oblibě se těšila tzv. pučálka - pochoutka z naklíčeného hrachu.

Kouzlo proměny semínka ve výhonek

V momentě, kdy se semínko proměňuje přes klíček na výhonek, probouzí se i řada enzymů, která proměňuje zásobní škroby na cukry. Celá rostlinka je neuvěřitelnou zásobárnu vitaminů, minerálů, bílkovin, enzymů. Podle druhu klíčků se liší i konkrétní složení, ale jedná se hlavně o vitaminy skupiny B, C a E, minerály vápník, hořčík, železo a fosfor, chlorofyl a v neposlední řadě aminokyseliny, které podporují imunitní systém a metabolické děje.

Jak na to?

Na našem trhu je k dispozici řada nakličovacích zařízení, ale poměrně snadno lze získat klíčky i bez nich.

  • Namočte semena ideálně přes noc do vody, aby nabobtnala.
  • Ráno namočená semínka propláchněte a rozprostřete na síto či misku a navlhčete je. Semena nesmí ve vodě plavat, jinak začnou zahnívat.
  • Pravidelně semena vlhčete rozprašovačem a proplachujte. Ideální teplota na správné vyklíčení je okolo 20 °C. Když je vyšší, mohou začít semena hnít a při nízké teplotě jejich klíčení trvá delší dobu.
  • Od třetího dne můžete obvykle, v závislosti na druhu semen, sklízet svou úrodu.

Jaká semínka vybírat?

Pro klíčení se skvěle hodí semena munga, cizrny, řeřichy, ředkvičky, alfalfy nebo čočky. K dostání jsou i různé směsi semen pro nakličování. Na nákup semínek pro klíčení vyrazte do obchodu se zdravou výživou a vybírejte ideálně semena v BIO kvalitě. Semena určená pro pěstování rostlin, která koupíte v zahradnictví, se  ošetřují fungicidy a pesticidy, aby nedocházelo při jejich uskladnění ke klíčení a k plesnivění  a nejsou pro tento účel vhodná.

Jak klíčky nejlépe zařadit do jídelníčku?

Možností, jak klíčky konzumovat, je celá řada. Posypte si jimi polévku nebo chléb, přidejte je do salátů, pomazánek, dipů nebo si na nich pochutnejte jen tak - samotných. Každá naklíčená rostlinka má jinou chuť. Přidávejte je do hotových jídel, vařením byste mohli zničit cenné látky a jezte je i s kořínky a výhonky. Nemusíte je však spotřebovat hned, v ledničce vydrží až týden. Po naklíčení je můžete opět usušit, uchovávat je v ledničce nebo mrazáku na pozdější použití.

Mgr. Martina Karasová, Vím, co jím, únor 2018

redakčně zkráceno 

Zpět

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie