Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KLÍČ NA ALZHEIMERA? INFORMACE! PŘESNÉ, POCTIVÉ A VČAS.



I s demencí se dá dobře žít. To je stěžejní poselství série stejnojmenných infospotů, které nyní poběží v České televizi. Stojí za nimi tým odborníků - lékařů a lékárníků, kteří chtějí upozornit, že stáří, demence ani Alzheimerova choroba nemusejí děsit. Když máte dostatek informací.

Stáří a stárnutí je velmi aktuální téma. Nechceme, aby se zvyšoval věk dožití, aniž by se zvyšovala i kvalita života ve stáří. Smyslem pořadů je prevence a osvěta. Aby měli lidé na paměti nejen preventivní prohlídky u zubaře či gynekologa, ale i prevenci demence. Příliš se neví, že má souvislost i s onemocněním srdce, se způsobem stravování. A že riziko jejího vzniku může snížit zdravý životní styl - cvičení fyzické i duševní, změna jídelníčku," vysvětluje Mgr. Karel Šlegr, ředitel pro strategii a rozvoj sítě lékáren Moje lékárna.

Tváří kampaně je herec Karel Zima. „Je to jednoznačně bohulibý projekt. Zasáhnout může každého z nás, zažil jsem to v nejbližší rodině, s nemocí se potýkal bývalý tchán. Přitom je onemocnění demencí stále tabu, vůbec si nepřipouštíme, že by mohlo potkat přímo nás. Mě. Kohokoli. Nepřemýšlíme, jak by s námi mělo být naloženo, kdybychom měli tuto diagnózu. Bývá to složité nejen pro pacienta, ale i jeho rodinu. Což si neuvědomíte, pokud nemoc nezažijete na vlastní kůži, nesetkáte se s ní osobně."

Spolu s ním otevírá téma v první sérii spotů přední česká odbornice na Alzheimerovu chorobu Doc. MUDr. Iva Holmerová, Ph.D., ředitelka Pražského gerontologického centra. Společně vysvětlují, proč je nutné o Alzheimerově nemoci i o jiných typech demence mluvit, jak klíčové jsou správné informace, jak se nemoc projevuje, jaký má průběh, jaké jsou možnosti diagnostiky i prevence.

Vyléčit se nedá, léky ji ale mohou zbrzdit. Hlavním poselstvím je, že demence není strašák a dá se s ní dobře žít. Jen je důležité ji včas odhalit," připomíná Mgr. Karel Šlegr.

Podívejte se na první dvě série Správné informace a Příznaky ZDE


Infokampaň sponzorsky podpořila Moje lékárna, sdružení nezávislých lékáren čítající téměř 350 subjektů po celé České republice.

„Významnou součástí Mojí lékárny je vzdělávání lékárníků. Úzce spolupracujeme s Českou gerontologickou a geriatrickou společností. Chceme nabídnout kvalitní a užitečné informace jak seniorům, tak jejich rodinným příslušníkům a pečujícím. Právě pro seniory a jejich blízké jsme spustili nový informační portál www.MOJESTARI.cz s radami, jak si udržet zdraví a vitalitu," říká Mgr. Šlegr.

V lékárnách jsou k dostání pomůcky pro trénování paměti, například tréninkové sady s pexesem, puzzle či pracovní sešity. Díky preventivním programům některých pojišťoven lze získat i příspěvek na jejich pořízení. „Tématu demence se věnuje Moje lékárna i prostřednictvím mobilních poraden v rámci zářijových Dnů paměti. Na místě jsou k dispozici odborní konzultanti, kteří lidem v otázkách poruch paměti, ale i výživy poradí. Měřením stáří cév přispíváme k prevenci kardiovaskulárních onemocnění, která mají souvislost s poruchou a úbytkem poznávacích funkcí," doplňuje Mgr. Šlegr.


V Česku přibývá lidí s demencí.

Od roku 1990 se počet nemocných zdvojnásobil a překročil 150 tisíc.

V roce 2020 by pacientů mohlo být přes 180 tisíc a v polovině století pak ještě o 200 tisíc víc.


Riziko onemocnění demencí narůstá s věkem. Zlom nastává v důchodovém věku, kdy s každým přibývajícím rokem výskyt nemoci přibývá," píše se ve Zprávě České alzheimerovské společnosti.

O demenci je důležité mluvit proto, že bývá odhalena, až když už je pozdě. Pak zasáhne celou rodinu, která o blízkého pečuje. Kdyby byla odhalena včas, mohli by nemocní i pečující prožít kvalitnější život," uzavírá ředitel pro strategii a rozvoj sítě lékáren Moje lékárna.

Více na:

www.mojestari.cz

www.mojelekarna.cz

www.alzheimer.cz

https://www.cggs.cz/

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie