Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



KDE JE LIŠEJNÍK, TAM SUCHÝ KAŠEL NEMŮŽE!



Novinkou letošní sezóny je zdravotnický prostředek Herbisland, tradiční rostlinný přípravek v léčbě suchého kašle u dětí a dospělých. Herbisland působí proti suchému, dráždivému kašli, proti chrapotu a bolesti v krku.

Jedná se o sirup s výtažkem z islandského lišejníku - 1 ml sirupu obsahuje 6 mg hustého výtažku z islandského lišejníku (Cetraria islandica (L.) Acharius s.l., tallus), což odpovídá 96 až 108 mg islandského lišejníku. Výtažek z islandského lišejníku obsahuje velké množství ve vodě rozpustných slizových látek, o nichž se předpokládá, že pokrývají, chrání, zvlhčují a zklidňují sliznice úst a krku.

Islandský lišejník se prokazatelně používá v lidovém léčitelství od 17. století. Hlavními složkami extraktu islandského lišejníku jsou slizové látky s polysacharidy, o kterých se předpokládá, že pokrývají sliznici horních cest dýchacích a tvoří ochrannou vrstvu, čímž pravděpodobně potlačují kašlací reflex způsobený vnějšími podněty a ulevují od suchého, dráždivého kašle. Předpokládá se také, že slizové látky váží vodu na povrchu sliznic, a tím podrážděnou a suchou sliznici úst a hltanu zvlhčují. Tím chrání sliznici úst a krku před škodlivými vlivy, jako je suchý nebo znečištěný vzduch. Když je sliznice poškozena, pomáhají ji jako ochranná vrstva zklidnit a urychlit její zotavení.


Islandský lišejník je tradiční léčivou bylinou severských zemí, oblíben je zejména na Islandu.

V životě Islanďanů hrál po staletí důležitou roli. Mletým lišejníkem se nastavovala mouka do chleba nebo ovesná kaše.

Z čisté lišejníkové mouky se peklo tradiční vánoční pečivo a jeho kvašením se zase vyráběl nealkoholický nakyslý nápoj, který se ředil vodou.

Zdroj: severskelisty.cz


 

Islandský lišejník roste hojně téměř na celé severní polokouli, zvlášť charakteristický je však pro lávové svahy a pláně Islandu, od čehož získal i svůj název. Roste běžně i u nás, a to především v suchých jehličnatých lesích, na písčitých půdách, vřesovištích a rašeliništích. Je to větvený, asi deseticentimetrový keříčkovitý lišejník, který má jednotlivé větve stočené do trubiček. Horní strana islandského lišejníku má olivově zelenou barvu, zatímco spodní část je často bílo-šedě skvrnitá. 


Lišejníky představují symbiózu dvou různých organismů: zelené řasy (sinice) a houby. Spojení je pro oba organismy výhodné.

Zelené řasy jsou schopné fotosyntézy, při níž vznikají jednoduché cukry, které mohou houby využívat. Houba pak zajišťuje ochranu před nadměrným slunečním zářením a pohlcuje vodu nezbytnou pro fotosyntézu.

Lišejníky jsou vesměs citlivé na znečištění ovzduší a jsou proto dobrým indikátorem jeho čistoty. Kde rostou, tam se lidem „dobře dýchá".

Zdroj: medicina.cz


PŘÍPRAVEK HERBISLAND V PODZIMNÍ NABÍDCE LÉKÁREN

Dávkování: děti ve věku 1 - 4 roky užívají 2,5 ml sirupu 4krát denně, děti ve věku 4 - 10 let 5 ml sirupu 4krát denně, děti ve věku 10 - 16 let 10 ml sirupu 4krát denně. Dospělí a dospívající nad 16 let věku užívají 15 ml sirupu 4krát denně.

Sirup Herbisland může být užíván nepřetržitě po delší časové období (7-14 dnů). Je vhodné pokračovat v užívání sirupu i několik dní po odeznění příznaků.

Přípravek Herbisland je dostupný v hnědé skleněné lahvičce obsahující 150 ml sirupu s odměrnou lžičkou.

Herbisland je zdravotnický prostředek dostupný v lékárnách bez lékařského předpisu.

Nezávazná doporučená prodejní cena v lékárně je 119 Kč.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie