Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JEN TAK MEZI NÁMI…



Jsou potíže, o kterých ženy hovoří zcela bez ostychu prakticky s každým. Někdy se však vyskytnou i takové, které se nerady svěřují i své nejlepší přítelkyni. Řeč je v tomhle případě o problémech v intimních partiích - například výtoku. Jejich řešení byste rozhodně neměly odkládat. A pokud na zdravotní komplikace intimních partií trpíte častěji, nepodceňujte ani prevenci. 

Nepříjemné svědění až pálení v oblasti intimních partií či bolest při pohlavním styku potrápí během života téměř každou ženu. Podle odborníků prodělají toto infekční gynekologické onemocnění minimálně jednou za život tři ze čtyř žen. Důvodů, proč se tak děje, přitom může být hned několik. Asi nejčastěji se přitom jedná o vaginální infekci. Většina se s touto nepříjemnou záležitostí vydá ke svému lékaři. Jsou však i takové z nás, které k lékaři nemohou či nechtějí vyrazit hned, popřípadě se za tyto potíže stydí. I z toho důvodu je dobré vědět, kdy se jedná o normální přirozený jev a kdy byste měla patřičně zpozornět. Správnou prevencí můžete nežádoucím infekcím předejít.

Jak problémům předcházet? Chce to změnu!

Pochva zdravé ženy je pokryta vrstvou hlenu, ve kterém žije v rovnováze mnoho prospěšných mikroorganismů. Jedná se převážně o bakterie mléčného kvašení, které chrání prostředí pochvy před škodlivými mikroorganismy. Když je poševní prostředí v rovnováze, má samočistící a obranné schopnosti, a žena je tak přirozeně chráněna před vznikem poševní infekce. Jakmile ale dojde k narušení této rovnováhy, dochází ke změně pH i složení mikroflóry. Ženě pak vlivem této změny hrozí vaginální infekce, která na sebe upozorňují nepříjemným pálením, svěděním či výtokem. Tyto infekce postihnou během života až 75 procent českých žen. Téměř polovině nešťastnic se pak infekce bez varování vrací.

Při léčbě i při prevenci před vaginální infekcí byste se měly zamyslet nad změnami svých zvyklostí.

Dodržujte proto například tyto zásady:

  • Omezte cukr i konzumaci potravin, které ho obsahují.
  • Krajky nebo satén nechte na výjimečné situace. Noste především bavlněné a vzdušné spodní prádlo. Pozor na tanga, které slouží jako knot přenášející střevní bakterie, do míst, kam nepatří.
  • Pro intimní hygienu používejte šetrné přípravky s neutrálním pH. Vhodný je například Beliema Expert Intim Gel s obsahem komplexu kyseliny mléčné a Aloe Vera, který šetrně čistí, podporuje zachování přirozených hodnot pH intimních partií a chrání vaginální rovnováhu. Zapomeňte na voňavá mýdla, která pokožku zbytečně dráždí.
  • Jezte často kysané zelí a kvašenou zeleninu, cibuli a pórek, ředkev, křen, podmáslí, ředkvičky, ostrou hořčici nebo přírodní jogurt - to jsou vyhlášení „nepřátelé" kvasinek.
  • Dbejte na správnou hygienu po pohlavním styku i stolici, kdy může docházet k zavlečení nežádoucích bakterií do poševního prostředí.

Bakteriální, nebo kvasinkové infekce?

Většina žen určuje příčinu vaginálních infekcí nesprávně a dává problémy za vinu kvasinkám. Zapomínají tak na to, že se často také vyskytují jiné typy infekce, především bakteriální. Léčbu začnou přípravkem, který ji nemusí vyřešit, a řešení tak naopak prodlouží. Bakteriální infekce se totiž neprojevuje u všech žen stejně. Poznáte ji zejména podle výtoku žluté až zelené barvy, zápachu či pálení. Tato infekce je o něco komplikovanější než kvasinky. V některých případech je infekce způsobena kvasinkami i bakteriemi současně. Většina produktů je určena jenom na jedni z nich. Vaginální tablety Beliema® Effect od společnosti Idelyn® pomáhají při vzniku prvotních příznaků a přinášejí řešení v obou typech problémů. Tyto tablety obsahují probiotický kmen Lactobacillus acidophilus a kyselinu mléčnou, které pomáhají obnovit a stabilizovat rovnováhu vaginální mikroflóry a tím redukovat nepříjemné projevy, jako je svědění, podráždění, pálení, neobvyklý výtok či nepříjemný zápach. Pro šetrnou a specifickou péči jsou určeny kosmetické přípravky: mycí Beliema Expert Intim gel a uklidňující Beliema® Expert intim krém, které obsahují speciální ochrannou probiotickou složku BioEcolia®, kyselinu hyaluronovou, která podporuje hojení a hydratuje pokožku. Kromě toho obsahují také kyselinu mléčnou a boritou, které obnovují přirozené vaginální pH, a uklidňující složky aloe vera (gel) a měsíček lékařský (krém).

Více na: www.idelyn.cz

Článek a produktový tip jsou komerčním sdělením společnosti Walmark, a.s.


NAŠE SOUTĚŽ!

Odpovíte-li správně na otázku, můžete se stát jedním z pěti výherců balíčku pro obnovení a udržení vaginální rovnováhy BELIEMA od společnosti Idelyn.


Soutěžní otázka:

Při jakých typech vaginální infekce jsou vhodné tablety Beliema Effect?



A) Kvasinkové infekce

B) Bakteriální infekce

C) Kvasinková i bakteriální infekce

Své odpovědi můžete zasílat na magazin@hcom.cz do konce února 2019.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie