Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JEDNA POLOŽKA NA RECEPT, VÍCE SMS V TELEFONECH PACIENTŮ



Se začátkem roku 2020 se mění některá pravidla předepisování léčiv a jedním z nich je omezení počtu položek na elektronickém receptu pouze na jednu. Tato změna bude podle České lékárnické komory (ČLnK) v důsledku znamenat více identifikátorů eReceptu formou SMS i nutnou změnu ve způsobu vystavování papírových průvodek, které jsou základní a nejčastější formou eReceptu. Zaslání SMS na mobilní telefon zpravidla pro lékárníky i pacienty znamená zbytečně zdlouhavý přepis číselného identifikátoru do počítače. Celý proces může usnadnit a urychlit instalace bezplatné aplikace Lékárny v ČR. Ta umožňuje pacientovi nahrát i papírové průvodky a mít tak všechny eRecepty na jednom místě stále při ruce a rychle dohledatelné.

Pokud si pacient neurčí jinak, je mu identifikátor eReceptu předán prostřednictvím listinného formuláře - tzv. průvodky. Její největší výhodou je, že pacient vidí předepsané léky a může si zkontrolovat, zda na ní nic nechybí. Naopak u elektronických identifikátorů to možné není. V praxi se tak ukazuje jejich hlavní nevýhoda, když pacienti až v lékárně zjišťují, že jim lékař některý lék zapomněl předepsat. Do zajištění nového receptu tak pacientům hrozí úplné vysazení léku a přerušení farmakoterapie.

„Doposud bylo zvykem na jednu papírovou průvodku tisknout pouze jeden eRecept. To však není nutné a od nového roku bude praktické využití jedné průvodky na dva i více eReceptů, případně využití tzv. sdruženého kódu pro více eReceptů, který již dnes využívají velké nemocnice," říká k novinkám prezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D

Snazší práci s identifikátorem v SMS zajistí aplikace Lékárny v ČR

Dva roky eReceptu v praxi ukazují, že pro pacienty je v případě nedostupnosti lékaře z důvodu vzdálenosti nebo času nejoblíbenější formou předání identifikátoru SMS do mobilního telefonu.

 „Zatímco SMS do mobilního telefonu je pro pacienty nejkomfortnější způsob přenosu eReceptu, pro lékárníky je naopak tato forma komplikovaná a prodlužuje výdej předepsaných léků," vysvětluje viceprezident ČLnK PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D. a dodává, že nejkomplikovanější situace je u starších typů mobilních zařízení. U chytrých telefonů může situaci výrazně zlepšit používání aplikace Lékárny v ČR, která je ke stažení zdarma a nevyžaduje další přístup k mobilnímu internetu. Aplikace umí číselné identifikátory automaticky převádět na čárový kód, který ušetří čas při vydání léků. Navíc obsahuje informace o všech lékárnách, pomůže najít tu nejbližší včetně otevírací doby a poskytovaných služeb.

Jedna položka na recept, ale o to více textových zpráv v telefonech pacientů

Pacientům, kteří si identifikátory ve formě SMS oblíbili, přinese od nového roku tato změna i komplikace.

 „Nové pravidlo upravující pouze jedinou položku na recept bude znamenat více textových zpráv v telefonech pacientů, a tím zpravidla složitější výdej předepsaných léčivých přípravků," upozorňuje na důsledek změny PharmDr. Martin Kopecký, Ph.D.

„Řešením by mohl být hromadný identifikátor pro více receptů nebo přístup lékárníka k dalším předepsaným eReceptům konkrétního pacienta po načtení prvního identifikátoru, o což Česká lékárnická komora dlouhodobě usiluje. Jeho uvedení do praxe zatím však brání jiná legislativa. Další možností, která by byla technicky nejjednodušší a nejrychlejší, by bylo zobrazení identifikátorů eReceptů v nově schváleném Lékovém záznamu pacienta," doplňuje prezident ČLnK s tím, že rozlišit jednotlivé textové zprávy s identifikátorem eReceptu je složité zejména ve starých mobilních telefonech.

„Zástupci ČLnK proto se Státním ústavem pro kontrolu léčiv zatím dohodli alespoň úpravu znění SMS v tom smyslu, že se bude identifikátor nacházet hned na začátku SMS. To umožní o něco jednodušší orientaci pacienta a přepis z mobilu do počítače lékárníka," říká tisková mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová.


Pravidlo jedné položky na recept se netýká receptů vydaných v roce 2019, které mohou být platné v krajním případě až do konce roku 2020, a listinných receptů, na nichž se budou moci objevit i dvě položky až do konce května 2020. 


Zdroj: Tisková zpráva ČLnK

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie