Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JE NA ČASE OBNOVIT ARZENÁL ZBRANÍ PROTI UV ZÁŘENÍ



První sluneční paprsky dopadají na naši tvář a těšíme se, že jejich síla bude s příchodem teplejších dní stále intenzivnější. Připravte se proto na sluneční lázeň a podívejte se, zda nemáte loňské přípravky s ochranným slunečním faktorem prošlé nebo zda nepotřebujete pro tuto sezónu inovovat svůj „opalovací arzenál". Jaký prostředek zvolit vám může pomoci i následující článek, který poukazuje na různé chemické a fyzikální vlastnosti prostředků s UV ochranou.

Tuto ochranu v kosmetických přípravcích máme ze zákona povinně označenou jako SPF. Jedná se o zkratku anglického výrazu Sun Protection Factor (Ochranný sluneční faktor). Jde o číselný údaj celkového stupně ochrany proti ultrafialovému záření. Ochranný sluneční faktor udává, jak dlouho se můžete vystavit slunečnímu záření, pokud je vaše pokožka zcela neopálená. Obecně se vychází z bezpečného průměru 20 minut na sluníčku.

Například SPF 12 tedy znamená 12 x 20 minut (tzn. 4 hodiny).

Co je však zajímavé a málo známé, že experti na působení SPF uvádějí, že pokožka je téměř maximálně chráněna už při faktoru SPF 20. Švýcarská liga proti rakovině poukazuje na to, že již SPF 15 odfiltruje 90 % záření UVB a filtrační efekt se stále velmi mírně zvyšuje s vyššími SPF. Opalovací krém s faktorem 20 i 30 jsou k dispozici také bez chemických UV filtrů. 

Jak tedy působí základní 2 skupiny UV filtrů?

Syntetický sluneční filtr 

Základem jsou chemické substance jako např. oxybenzon a benzofenon atd. UV paprsky jsou kůží absorbovány a přeměněny na teplo. Přehřívají pokožku v jejích hlubokých vrstvách. Aktivně chrání před spálením, nicméně mnoho chemických slunečních filtrů ve velké míře způsobuje alergie nebo jsou hormonálně aktivní (při testech byly odhaleny aktivní estrogeny u 8 z 9 filtrů a antiandrogenní účinky negativně ovlivňující hormonální rovnováhu především u mužů u 2 z 8 - dle knihy Kosmetika : Wirkungen und Umweltverhalten von synthetischen Pärfumstoffen und UV Filtern [ISBN-13: 978-3952048344]). Dopady na člověka (včetně mateřského mléka), ale i ryby a potravní řetězec, ještě není možné posoudit. S rostoucí spotřebou filtrů však rostou i obavy vědců i ekologů. Téměř všechny chemické filtry jsou podezřelé z poškozování buněk.

Aktivní estrogeny byly nalezeny například u těchto filtrů: Benzophenon-1, Benzophenon-2, Benzophenon-3, Benzophenon-4, t-Butyl-methoxydibentoylmethan (BMDM), Homosalat (HMS), 4-Methylbenzylidencampher (3-BC), Ethylhexyl-dimethylPABA, Octyl-dimethyl-PABA, Ethylhexyl-Methoxycinnamat, Octylmethoxycinnamat (OMC).

Konvenční ochranné přípravky často obsahují ropné deriváty, které ucpávají póry, znemožňují vylučování potu a tím způsobují tvorbu akné a drobných zanícení.

Jsou účinné až 20-30 min po nanesení.

Řada syntetických UV filtrů vykazuje vysoký bioakumulační potenciál. Hromadí se v těle živočichů (například ryb).

Minerální sluneční filtr

100% přírodní ochrana před sluncem. Neproniká do pokožky, jeho působení je čistě fyzikální: jemné částečky pigmentů vytvoří na pokožce tenkou vrstvu, která jako štít odráží nebezpečné záření.

Vytváří UV bariéru na pokožce a zabraňuje pronikání paprsků dovnitř. Záření je odcloněno zrcadlovým efektem.

Nevýhodou je bílá stopa po nanesení a ne příliš snadné nanášení.

Vysoká kompatibilita s pokožkou - přípravky jsou tudíž vhodné i pro velmi citlivou pleť dospělých osob i dětí.

Působí ihned po nanesení.

Jsou voděodolné.


Zdroj: slozenikosmetiky.cz



POZOR! 

Velmi vysoké SPF může být někdy i nebezpečné. Lidé mají dojem, že jsou extrémně dobře chráněni a mohou tedy zůstat dlouho na slunci. Opalovací krémy jsou účinné jen tehdy, pokud jsou aplikovány hojně a často, a to bez ohledu na SPF. 

 


FIREMNÍ PREZENTACE

KANADSKÁ ZNAČKA ATTITUDE UVÁDÍ NA ČESKÝ TRH ZDRAVÉ PŘÍRODNÍ OPALOVACÍ PŘÍPRAVKY PRO DĚTI I DOSPĚLÉ

Jedna z nejoblíbenějších kanadských značek šetrné a ekologické kosmetiky a přípravků pro domácnost bez toxických ingrediencí je na českém trhu už více než rok. Nyní přichází s velmi širokou a maximálně šetrnou řadou opalovacích přípravků, které se výborně roztírají a chrání pokožku na přírodní bázi minerálních filtrů.

K dostání na www.babystart.cz a v partnerských obchodech a e-shopech.


ATTITUDE ve svých opalovacích přípravcích nabízí širokospektrální, 100% minerální ochranný filtr o výšce 30. Přípravky obsahujípouze přírodní neškodlivé ingredience, jako je non-nano oxid zinečnatý - nejlepší, nejbezpečnější a nejefektivnější ochrana před UVA a UVB paprsky. Přípravky budou dostupné s vůní Tropical a bez vůně pro ty, kteří jsou na parfemaci přecitlivělí. Nelepivá jemná textura všech přípravků se dokonale roztírá, chrání pokožku před sluncem, přičemž ji zároveň hydratuje a prodlužuje možnost vašich radovánek na slunci.


Pro atopiky 

S intenzivním používáním konvenční kosmetiky nejen na opalování se lidé rozdělili na dvě skupiny. Na ty, co snesou na pokožce téměř cokoliv a na ty, co na ní nesnesou téměř vůbec nic, včetně parfemace.

Skupina přecitlivělých a trpících ekzémy se navíc stále zvětšuje, proto kanadská značka šetrné péče ATTITUDE přináší i dva speciální opalovací přípravky s minerálním filtrem v podobě oxidu zinečnatého, a navíc i s obsahem zklidňujícího ovsa v koloidní podobě. Oves je celosvětově uznáván dermatology a odborníky jako složka, která nejen dokonale zklidňuje iritovanou pokožku, ale zároveň chrání přirozenou kožní bariéru.

Dva produkty s obsahem ovsa doporučuje i kanadská National Eczema Association (NEA).

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie