Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JDI MI K ŠÍPKU!



Pokud někoho „pošleme k šípku", obzvlášť v říjnu, nemusí to být pro něj cesta marná. I když tímto rčením myslíme běžně příkaz, aby se osoba od nás vzdálila a nepřekážela nám, může si takový odehnaný člověk u šípku značně polepšit! Nasbírané šípky se dají doma zpracovat různými způsoby. My si ukážeme, jak si z šípků připravit olejíček. Pokud chceme šípky sušit, musíme to stihnout do prvních mrazíků a vybrat si slunný den bez deště.

Šípkový olej

Nasbírané, omyté, na vzduchu, v sušičce nebo v troubě usušené šípky rozdrtíme a smícháme s olejovou bází (kokosový, olivový nebo jiný rostlinný olej vyšší kvality a čistoty, ideálně lisovaný „za studena", zakoupený ve specializovaných prodejnách) v poměru 1:1 (mg: ml). Vybíráme šípky, které nejsou nahnilé a jsou dostatečně zralé. Usušený šípek je tvrdý a má tmavě červenou barvu.

Vzniklou směs uzavřeme v čisté skleněné dóze (zavařovací sklenici) a necháme na světlém místě. Opakovaně protřepáváním mísíme obě složky po dobu asi měsíce. Zbarvení směsi do sytě oranžova svědčí o dostatečném smísení obou složek.

Zhruba po 5-6 týdnech přecedíme přes čisté plátno, abychom se zbavili zbytků z podrcených šípků, do nádobky z tmavého skla. Olejíček se hodí na popáleniny, odřeniny a drobná poranění kůže. Dá se používat i na jizvy nebo v péči o stárnoucí pokožku. Tam všude se uplatní jeho regenerační schopnosti.

Mezi zajímavé a praktické vlastnosti šípkového oleje patří jeho „suchost" - rychle se vstřebává a nezanechává mastný film. Šípkový olej je proto pro každý typ pleti bohatým zdrojem antioxidantů, vitaminů (A, C a E) a minerálů (železo, vápník, hořčík, draslík aj.), které chrání pokožku před škodlivými volnými radikály a zpomalují proces stárnutí. Obsažený beta karoten navíc chrání kůži před UV zářením. 

Uplatnění šípkového oleje v domácí kosmetice:

Omlazení a revitalizace pleti

Hyperpigmentace, sjednocení tónu pleti

Suchá pokožka, křehké a lámavé vlasy a nehty

Jizvy, strie

Hydratační koupele

Odřeniny a drobná poranění kůže

 

-red-

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie