Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK ZMĚNILA PANDEMIE NÁHLED NA KLINICKOU MEDICÍNU



Jedním z mála pozitiv aktuální epidemiologické situace, pokud o tom můžeme vůbec hovořit, je nutnost výrazného urychlení digitalizace celé naší společnosti, zejména medicíny v běžné klinické praxi.

Tento názor zastává prof. MUDr. Miloš Táborský, CSc., FESC, MBA, přednosta 1. interní kardiologické kliniky Fakultní nemocnice Olomouc a první místopředseda České kardiologické společnosti.

V řadě specializovaných center už s moderními metodami tohoto typu běžně pracují a časem se nepochybně budou využívat i v každodenní klinické praxi všech oborů - od specializované péče až po praktické lékaře. 

Všichni už jsme v počítači

Koneckonců - už nějakou dobu pacienti „jsou v počítačích" lékařů, využívají e-receptů a mnozí z nich mají kardiostimulátor.

Cílem projektu Národního telemedicínského centra ve FN Olomouc je zajištění dostupnosti zdravotní péče prostřednictvím digitálních technologií jednak v rámci pandemie koronaviru Covid 19, jednak celkové zefektivnění péče i po pandemii u chronicky nemocných pacientů. 

Digitalizace v praxi

Praxe tohoto projektu probíhá od objednání pacienta prostřednictvím on-line kalendáře přes možnost videokonzultací, objednání léků pro chronicky nemocné atd. Lékař má mj. přehled o všech léčivých přípravcích, které pacient užívá i o případných komplikacích při jejich užívání, ví, kdo předepsal léky a kdo provedl změny, a dokonce i to, kolik léků pacientovi ještě zbývá.

Digitalizace v medicíně má obrovský význam při akutních stavech, jako jsou třeba arytmie, srdeční selhání, infarkt myokardu a cévní mozkové příhody, ale také při závažných chronických onemocněních z oboru onkologie nebo neurologie i při vzácných onemocněních s nutností léčby ve specializovaných centrech.

Po pilotním ověření Kardiovaskulárním centrem FNOL bude projekt nabídnut všem pracovištím klinické medicíny FNOL a po souhlasu MZČR všem jeho přímo řízeným organizacím.

Rizikoví pacienti

K současné situaci prof. Táborský doporučuje respektovat všechna aktuální epidemiologická opatření, která jsou pro komplikované rizikové pacienty s kardiovaskulárními problémy důležitější než v běžné populaci.

V tisku se mezi rizikovými objevovali v první řadě pacienti s hypertenzí. SÚKL k tomu uvádí:

V současné době neexistují žádné vědecky doložené důkazy prokazující souvislost mezi užíváním látek určených k léčbě hypertenze jako jsou ACE-inhibitory a sartany, a průběhem virové infekce Covid-19. Pacienti by proto v takto nastavené léčbě měli pokračovat a neměli by ji bez další konzultace s ošetřujícím lékařem přerušovat.


Národní telemedicínské centrum (NTMC)

vzniklo jako koordinační a vzdělávací centrum v rámci nového rychle se rozvíjejícího odvětví medicíny - eHealth, resp. telemedicíny.  V současné době existuje v České republice celá řada aktivit v oblasti eHealth, většina z nich se však zabývá pouze dílčími úkoly. Cílem NTMC je sjednocení těchto aktivit pod jednu organizační strukturu, hledání a zkoumání nových směrů a postupů v dané oblasti, ověřování a zavádění těchto novinek a principů do praxe a v neposlední řadě rozvoj a využití moderních metod v pregraduálním i postgraduálním vzdělávání. NTMC se v rámci ČR jako jediné centrum komplexně zaměřuje na realizaci klinicky výzkumných aktivit v oblasti telemedicíny. 

Iniciátory vytvoření NTMC jsou:

Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL),

I. interní klinika-kardiologická FN Olomouc

Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Národní telemedicínské centrum je součástí infrastruktury Fakultní nemocnice Olomouc, kde je vedeno jako léčebné centrum. Dalšími spolupracujícími partnery jsou subjekty z řad univerzitních institutů, zdravotnických zařízení, technologických firem a další relevantní subjekty. 


Mgr. Jana Ulíková

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie