Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK STARÉ MÁTE PLÍCE?



Ve vybraných lékárnách od poloviny března zjistí, v jaké kondici jsou plíce klientů

Jak staré mám plíce? Fungují mi dobře? Na tyto otázky odpoví lidem nyní i farmaceuti ve vybraných lékárnách. Onemocnění plic jsou na celém světě druhou nejčastější příčinou úmrtí, v České republice mají ročně na svědomí přibližně desetinu všech úmrtí. Včasný záchyt a léčba by mohly tato hrozivá čísla zlepšit. Lidé příznaky často ignorují a nechají nemoc napáchat škody, které již nelze vrátit. Jenom u chronické obstrukční plicní nemoci (CHOPN) o své nemoci neví zhruba 450 000 Čechů, sta tisíce lidí netuší, že mají astma.

Přestože se jim špatně dýchá, k lékaři nejdou. Podceňování nemoci se často ukazuje jako fatální. Jenom na CHOPN v ČR ročně zemře přes 3 500 lidí, tedy o 70 % více než v posledních 10 letech. Proto se lékárníci rozhodli nabídnout návštěvníkům svých lékáren, ať zjistí, v jaké kondici jejich plíce jsou. Tzv. Poradny pro plicní věk budou lidem k dispozici postupně až ve 270 lékárnách po celé České republice.

„Farmaceuti jsou v řadě případů prvním kontaktem člověka se zdravotním systémem a jejich role při záchytu takových chorob je důležitá. Ve Španělsku spustili podobné měření a lékárníci objevili CHOPN u 20 % těch, co se přišli změřit," říká zástupce přednosty pro vědu a výzkum Fakultní nemocnice v Hradci Králové doc. MUDr. Vladimír Koblížek, Ph.D. Podle něj bude záležet na tom, jak kvalitně vyšetření proběhne, zda bude člověk dýchat do přístroje podle instrukcí tak, jak má. „Platí, že pokud budou výsledky spirometrie dobré, pak je člověk zdravý. Pokud dobré nebudou, pak buď trpí jistou formu obstrukce a měl by jít na další vyšetření k plicnímu lékaři nebo jej mohla přechodně oslabit nemoc, či špatně dýchal do přístroje. Pro včasnou detekci plicní choroby mohou být tyto programy velmi užitečné," doplňuje doc. Koblížek. Podle něj je třeba počítat s faktem, že funkce plic po 30. roce věku klesají. Měření oceňuje i alergoložka MUDr. Marie Špičáková. „Měření může odhalit neléčené alergiky, kteří své občasné dýchací potíže připisují nachlazení a neléčí se. Odhadem jde o 10 % české populace," komentuje MUDr. Špičáková. Akce v lékárnách začala v březnu 2018, kdy alergiky trápí břízy a lísky. „Pokud je dokážeme podchytit, zabráníme prohloubení alergie například do astmatu a s pomocí léků je zbavíme příznaků alergie."

Měření trvá přibližně 10 minut. Lékárníci se zájemcem současně vyplní krátký dotazník, kde se ho zeptají například na nedávné nachlazení nebo osobně pociťovanou dušnost, do měřicího přístroje zadají tělesné rozměry, pohlaví a věk. „Pacient pak dle instrukcí zhluboka dýchne do digitálního přístroje a hned poté mu budeme schopni říci skutečné stáří plic, jež nemusí odpovídat věku biologickému. Pokud zjistíme problém, doporučíme návštěvu praktického lékaře. Každý od nás dostane přehledný dokument s výsledky měření," říká Dana Benešová z pražské Alphega lékárny U Krále Jiřího.

Lékárníci stanoví výsledky na základě analýzy jednovteřinové vitální kapacity a usilovně vydechnutého objemu. Zkontrolovat plíce by si ideálně měli všichni lidé nad 40 let, ti, kteří dlouhodobě kašlou, pociťují dušnost, kuřáci (jak aktivní, tak pasivní) a lidé, kteří často přicházejí do styku s jemným prachem, průmyslovými a automobilovými zplodinami, nebo ti, kdo bydlí u hlavních dopravních cest a v aglomeracích. Seznam lékáren, ve kterých měření probíhá, a data měření lze najít na webových stránkách www.alphega-lekarna.cz v sekci PLICNÍ VĚK - Poradna.

Designed by nensuria / Freepik

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie