Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK SI ZAJISTIT LÉKY V PRŮBĚHU LETNÍCH PRÁZDNIN



Česká lékárnická komora (ČLnK) informuje pacienty, jak si co nejsnadněji zajistit své léky na předpis i v průběhu letních prázdnin. Pro období, kdy chroničtí pacienti tráví čas v České republice mimo domov, daleko od svého lékaře a své lékárny, se nabízí možnost využití opakovacího receptu, díky kterému si mohou svůj lék vyzvednout v kterékoliv lékárně i po standardní době platnosti běžného receptu a zároveň se vyhnout zbytečnému hromadění zásob léků. 

Období dovolených představuje pro některé pacienty komplikace s dodržováním léčebného režimu. Přesto existují možnosti, které lidem usnadňují zajištění léků na lékařský předpis.

„Doba dovolených nemůže být důvodem pro přerušení farmakoterapie, pacient by tím negativně ovlivnil svou léčbu. Mít u sebe správné léky v dostatečném množství je často životně důležité," upozorňuje prezident ČLnK PharmDr. Lubomír Chudoba. Pro zabránění takových situací se podle lékárníků nabízí využití eReceptu v podobě SMS či opakovacího receptu, a to zejména u chronických pacientů.

Informujte klienty o výhodách opakovacího receptu

„Opakovací recept je vhodným řešením v situacích, kdy pacient užívá léky dlouhodobě (například na alergii či při potížích se štítnou žlázou), jeho zdravotní stav je stabilizovaný a chodí k lékaři pouze kvůli jejich předepsání. Využitím opakovacího receptu ušetří pacient čas nejen sobě, ale také zbytečně nezvyšuje zátěž zdravotního systému. Další nespornou výhodou je, že si léky předepsané pomocí opakovacího receptu může pacient vyzvednout v jakékoli lékárně ve chvíli, kdy je zrovna potřebuje a v množství, které v daném období využije," vysvětluje praktikující lékárník a zároveň viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D. s tím, že pacient není omezen relativně krátkou platností klasického receptu.

Platnost opakovacího receptu je zpravidla šest měsíců, lékař jej však může předepsat až na dobu jednoho roku.

eRecept v mobilu

Podobně funkční pro zajištění léků může být také eRecept ve formě SMS identifikátoru. Mobilní telefon má většina lidí každý den u sebe, tím pádem může mít také předpis na léky. „Při cestování je předepsání léků formou SMS identifikátoru nejvhodnější. Pravděpodobnost, že s sebou pacient nebude mít na cestách mobil, je mnohem nižší, než že doma zapomene papírovou průvodku. Pomocí aplikace Lékárny v ČR je dokonce možné do mobilu nahrát i papírové průvodky," říká Mgr. Michaela Bažantová, tisková mluvčí ČLnK.

U běžného eReceptu může lékař využít možnosti prodloužit platnost ze 14 dnů až na 1 rok, zvláště před odjezdem na dovolenou.

Aplikace Lékárny v ČR - šikovný pomocník na cesty

Díky bezplatné aplikaci ČLnK Lékárny v ČR je možné převést jednotlivé SMS identifikátory z textových zpráv na čárový kód, což zjednoduší výdej léku v lékárně. Převod na čárový kód umí nově aplikace i skenováním papírové průvodky. Stačí mít aplikaci staženou v mobilním telefonu, převod probíhá bez potřeby datového připojení.

„Aplikace navíc poskytuje možnost dohledat všechny lékárny v České republice, po propojení s navigací dokáže pacienta navést k té nejbližší," popisuje Mgr. Michaela Bažantová možnosti aplikace., která dále zpřehledňuje vyhledávání eReceptů v mobilu mezi ostatními SMS zprávami a obsahuje také důležité kontaktní informace včetně adres, telefonů a otevírací doby jednotlivých lékáren.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie