Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK SE VYZNAT VE SLOŽENÍ ZUBNÍCH PAST



Složení potravin dnes studujeme zcela běžně, složení zubních past však stále ještě opomíjíme. Ačkoli je používáme dvakrát denně, netušíme, co obsahují. Přes sliznici dutiny ústní se přitom velmi snadno vstřebávají mnohé látky, rychlé rozpuštění a vstřebávání v ústech se běžně používá pro léčbu akutních stavů. Proto je potřeba lépe zvážit, jakou zubní pastu používat. Výběr té správné by se měl odvíjet v první řadě od jejího složení.

Jejich obaly - stejně jako obaly ostatních kosmetických produktů - přitom musí obsahovat složení produktu v mezinárodních názvech a v pořadí od nejvíce po nejméně zastoupenou látku. Zaměřili jsme se na pět základních kategorií, jejichž význam a účinnost pacienty zajímají nejvíce. Jedná se o bylinný rozměr pasty, její pěnivost, látky odstraňující zubní plak, důležitost fluoru a roli příchuti. 

Je bylinná zubní pasta totéž jako herbal zubní pasta?

Pokud preferujete bylinné složení zubní pasty, vybírejte takovou, která obsahuje bylinné extrakty (na obalu značené jako ext., extract, herbal extract), ne pouze silice (označení Oil). Silice je extrahovaná olejová látka, někdy nazývaná též éterický olej. Rostliny je vytvářejí jako obranu proti škůdcům. Do zubních past se přidávají v minimálním množství, proto nemohou být pro dásně dostatečně účinné. Extrakty se připravují většinou takzvanou macerací (vyluhováním). Tím si každá z bylin udrží léčivé účinky na zdraví dásní, na potlačení krvácení nebo mírnění zánětu a příznaků parodontózy.

Musí zubní pasta hodně pěnit?

V zubních pastách se používají různé druhy pěnidel, nejčastěji sodium lauryl sulphate (SLS). Je to chemický tenzid používaný v mnoha výrobcích pro osobní hygienu (také v mýdlech, šamponech apod.). Je to levné a velmi účinné pěnidlo. Ukázalo se, že SLS zvyšuje výskyt aft u lidí, kteří jimi pravidelně trpí. Těm jednoznačně doporučuji vyhýbat se použití zubních past obsahujících tuto látku. Přírodní pěnidla mohou být na bázi mandlí (např. sodium sweetalmondamphoacetate), který obsahují zubní pasty HERBADENT. Zubní pasta sice méně pění, ale nedráždí ústní sliznice. Je proto vhodná i pro nejmenší děti nebo pro pacienty po onkologické léčbě.

Jak zubní pasta odstraňuje bakteriální plak?

Zubní pasty obsahují složky, které při správné technice čištění zubů napomáhají odstranit bakteriální film na zubní sklovině, který neustále vytváří ústní mikroflóra. Hydratovaná silika je druh velmi jemných abraziv, díky níž i při špatné technice čištění zubů nedochází k poškozování skloviny nebo povrchové vrstvy dásně. Přesto účinně odstraňují plak z povrchu zubu.

Je lepší zubní pasta s fluorem, nebo bez něj?

Mnoho zubních past obsahuje sloučeniny fluoru, tzv. fluoridy, které napomáhají zubní sklovině zacelit drobné defekty, které občas značí i počáteční zubní kaz. Pomáhá i v boji proti plaku. Fluorid sodný je však využíván mimo jiné jako jed na krysy a může působit dráždivě. Zubní pasty bez fluoru jsou navíc hojně doporučované při mnoha kožních problémech nebo onkologické léčbě.

Jakou roli hraje příchuť zubní pasty, třeba mentolová?

Mentol do zubních past výrobci rádi přidávají právě kvůli jeho chuti a schopnosti osvěžit dech. Mentol je terpen, který je běžnou součástí silice máty peprné. Pokud používáte pasty, které chutnají a voní mentolově, určitě vám osvěží dech a částečně působí i dezinfekčně. Jestliže však užíváte třeba homeopatika, je třeba se takovým zubním pastám vyhnout. Silně aromatické látky mohou účinky léku snižovat. Lidé, kteří preferují pasty s příchutí, mohou sáhnout třeba po těch s ženšenem. 

HERBADENT Homeo bylinná zubní pasta s ženšenem.

Obsahuje přírodní pěnidlo na bázi mandlí. Je vhodná k čištění zubů při léčbě homeopatiky, pro malé děti, které pastu polykají, při přecitlivělosti a alergii na fluor nebo mentol. Lékaři a lékárníci ji doporučují také těhotným a kojícím ženám, pacientům s kožními problémy nebo těm, kteří podstupují onkologickou léčbu.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie