Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK SE TOČÍ EDUCOMM



Je únorová neděle, něco málo po 9. hodině ranní. Od Olomouce se směrem k okrajové pražské čtvrti Kbely blíží automobil s dvoučlennou posádkou: projektovým manažerem Educomm.cz Patrikem Dolákem a kameramanem Jirkou Dvořákem. Tvoří důležitou část týmu, který dnes bude natáčet pro edukační portál scénky z lékárny - ukázky z praxe expedienta. Devět ukázek!

Je 10.00 a u lékárny, která poskytla k natáčení interiér, se scházím s paní magistrou Terezou, která s námi bude celý proces natáčení sledovat. Musí odkódovat prostory a následně mi v lékárně ukázat, kde mohu „rozbalit" catering pro štáb i aktéry dnešního natáčecího maratónu. Abych se totiž k natáčení dostala, musela jsem vzít zavděk rolí svačinářky, což mi ale vpravdě vůbec nevadí.

Protože jsem ještě před příjezdem herců - pacientů a paní doktorky Závalové, která se ujala role expedujícího lékárníka, byla kameramanem upozorněna, že čím méně lidí na „place", tím lépe, rychle jsem pořídila pár záběrů oficíny, táry a „domácí" paní magistry, která se ochotně zapojila do úpravy scény. A protože slovy Jirky Dvořáka: „Čím méně lidí na „place", tím lépe", pustila se naše hostitelka raději v zázemí do retaxování receptů.


Ještě jsem stihla položit pár otázek kameramanovi, než se uklidím do malé kuchyňky a začnu připravovat občerstvení.

Jirko, jak probíhá příprava natáčení expedičních rozhovorů, spolu jsme natáčeli pro Magazín jiný typ - rozhovory s osobnostmi na zajímavé téma, kde nám stačila jedna kamera...

Pro mě jako kameramana je velmi důležitý samotný proces přípravy na natáčení. Den předem nabíjím všechny baterie, zkontroluji mikrofony a kamery. Mám rád, když má vše své místo v kufrech, když mám předem nachystáno a ráno jen sednu do auta. Miluju řízení, takže dnešní cesta z Olomouce do Prahy je pro mě relax. Když dorazím do lékárny na natáčení, zaměřím se v první řadě na světlo. Tady je osvětlení skvělé, proto se hned mohu věnovat správnému rozestavění kamer. Scénky natáčíme ze 3 úhlů, první - hlavní kamera je nastavena na oba aktéry z boku, aby byla vidět interakce mezi pacientem a lékárníkem a také, aby bylo vidět na produkty, které jsou na táře. Druhá kamera bere detail pacientova obličeje a třetí kamera detail lékárníka. Díky tomuto řešení můžu efektivně sestříhat celou scénku, i když v průběhu dojde třeba na nějaké „přeřeky" či přerušení dialogu, na výsledku to pak divák nepozná. Dále používám 3 mikrofony pro dokonalý zvuk: dva z nich jsou „klopové" - takové používají například moderátoři TV zpráv (na klopě, na hrudníku aj. a třetí je ruchový, který snímá zvuky poblíž herců pro dotvoření reálné atmosféry. 

Jaké nejčastější komplikace musíš na místě řešit?

Samotné natáčení není vždy jednoduché, musí se hlídat, jestli vše běží, jak má. Herci (pozn. red. zpravidla amatérští či neherci) jsou nervózní a pro lékárníka, pokud nenatáčí jednu dvě scénky, je zase někdy těžké se „přepnout" na různá témata. Největší komplikace je ale vliv okolí - ruchy. Někdy řeším například projíždějící tramvaj, jindy zrovna jedou hasiči, nebo se do lékárny začne dobývat člověk, protože si myslí, že je otevřeno. To vše často komplikuje natáčení. Dnes je neděle a krásný zimní den, v blízkosti je park, žádná hlavní ulice. Tady by mohl být klid na práci.

Křičíš na herce, když neznají text a musí se scéna opakovat?

Já osobně mám raději, když „pacienti" trošku tápou a neznají text úplně zpaměti, jako básničku ve škole, protože tak to v lékárně chodí. Nevědí, a proto se jdou zeptat lékárníka na radu.

Když je dotočeno, odvezeš si spoustu materiálu...

Po natáčení scénky ve střižně sestříhám a barevně sladím, aby byl výsledek pro diváka co nejpřirozenější.


Herci i PharmDr. Veronika Závalová, Ph.D. dorazili a může se točit první scénka. Ještě se naposledy podívat očkem do scénáře a AKCE! Pacientka přichází k táře...

Vzadu v kuchyňce se chystá další „pacientka" v pořadí na svůj dnešní výkon.

Některá slova ne a ne naskočit. Někdo má i taháky! Natáčení jde ale dobře a všichni své role zvládají na jedničku.

A konečně je tady můj čas - čas na svačinku! Zdravé vitaminy a trošku cukru pro energii.

Máme 6 scének natočených, je kolem 14.30. Všichni jsou perfektně připraveni, je jen málo oprav a blížíme se do finále. Nikdo už nechce pomeranče a kiwi, sušenky došly. Došlo na kávu. Kdo si dá? Malá pauza a jedeme dotočit tři poslední scénky...

Je po 16. hodině, herci odešli, štáb balí. Loučíme se s paní doktorkou Závalovou, uklízíme kuchyňku i oficínu. Kameraman si chválí rychlý průběh, který u tak náročného natáčení nečekal: „Při dnešním natáčení paní Veronika v roli lékárnice podala naprosto úžasný výkon, 9 scének zvládla levou zadní:)"

Všechno musí na své původní místo: léky do regálů, paní doktorka Závalová do Hradce, Jirka s Patrikem do Olomouce, já do sousední pražské čtvrti, odkud vám později připravím tuto minireportáž. A paní magistra Terezka? Ta jede na noční. My jsme dnešní práci skončili, pro ni začíná směna v holešovické lékárně. Děkujeme za spolupráci. Maratón končí, doufáme, že až budete sledovat některé z videí, která vznikla v únoru v lékárně Kbely, vzpomenete si i na tuto reportáž. Ať se Vám videa na educomm.cz líbí!

Chramst

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie