Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK PODPOŘIT PLODNOST V KARANTÉNĚ?



Od počátku koronavirové krize a zavedení karanténních opatření ovládly internet vtipy o babyboomu takzvaných koroniálů, které na světě přivítáme za devět měsíců. Skeptici z řad odborníků i veřejnosti zpočátku odhadovali, že lidé nebudou chtít své potomky přivést do nejistoty. Jak se ale ukazuje, Česká republika pandemii zvládá nad očekávání dobře a je tak možné, že s vidinou lepších zítřků se porodní vlny v lednu přece jen dočkáme. Ti, kteří by si rádi pořídili „koroňátko", by se ale měli držet několika rad a zásad. 

Vhodné je cvičení, pomůže cchi-kung či rehabilitace podle Mojžíšové

S tím, jak se opatření uvolňují, je možné do přírody vyrazit čím dál častěji. Procházka na čerstvém vzduchu rozhodně prospěje. Velkou výhodou však je, že podpořit otěhotnění cvičením lze také v pohodlí domova. „Ke zdárnému početí může dopomoci, pokud se žena i přes náročné období, kterým právě procházíme, vnitřně zklidní. Toho lze dosáhnout pomocí jógy, meditace či například tradičního čínského cvičení cchi-kung, které dokáže uvolnit nahromaděný stres a napětí. Jeho pravidelné cvičení uvolní emoce, uklidní mysl a pomůže napravit držení těla," vysvětluje MUDr. Kateřina Veselá, Ph.D., lékařka a ředitelka reprodukční kliniky Repromeda.

„Rehabilitační účinky má rovněž cvičení podle Ludmily Mojžíšové. Doporučujeme je jako podpůrnou metodu i našim pacientkám, které procházejí procesem umělého oplodnění. Blahodárné je ale pro všechny ženy," popisuje lékařka.

Stažením svalů pánevního dna může dojít ke zhoršení metabolismu v malé pánvi a s tím souvisejícímu vzniku nepravidelné či bolestivé menstruace. Cvičení podle Mojžíšové dokáže pomocí reflexního ovlivňovaní svalů pánevního dna odstranit některé druhy takzvané funkční neplodnosti.

Zdravé trávení je základ. Bez sleziny v rovnováze ale nefunguje

Není ničím překvapivým, že současná situace a karanténní opatření vedou k nudě či frustraci a řada žen tak daleko snáze a častěji sáhne po něčem nezdravém k snědku. „Dle východní medicíny vede konzumace některých potravin k nadměrné vlhkosti organismu, což má za následek nárůst nízké děložní sliznice, do níž se embryo jen těžko ‚uhnízdí'," říká odbornice na reprodukční medicínu.

Mezi potraviny, které za nadměrným vnitřním vlhkem stojí, patří sladkosti, bílé pečivo, veškeré výrobky z kravského mléka, smažená jídla, slazené nápoje či tvrdý alkohol. Poměrně překvapivě spoustě žen neprospívá ani nadbytek syrové zeleniny. Pšenice a pasterizované mléko mají extrémně zahleňující a ochlazující účinek a působí tak i na prostředí v malé pánvi. Takový stav se u některých žen může projevit například opakovaným odmítáním embrya. Vhodné jsou naopak obiloviny a luštěniny, skořice, zázvor, lékořice, vařené nebo dušené drůbeží maso, ryby, mrkev, dýně a jiné potraviny, jež příznivě působí na slezinu a trávicí soustavu. Ačkoliv ani nadváha početí příliš nepřeje, není nutno držet přímo redukční dietu. Cílem je dostat organismus do optimálního stavu. Stačí si osvojit pouze několik zásad:

Návštěvu gynekologa zbytečně neodkládejte

O zdraví ženských orgánů je důležité pečovat i v době, kdy je řada ordinací otevřená pouze v nouzovém režimu.

„V případě akutních potíží s návštěvou gynekologa neotálejte, a to ani během karanténních opatření. Některé nemoci, jako například mykóza, infekce chlamydiemi či infekce ureaplazmou, mohou při přecházení vyústit až v chronickou formu a zapříčinit neplodnost. Svému lékaři před návštěvou ordinace zavolejte, jistě vám vyjde vstříc," radí Kateřina Veselá.

Gynekologa by pak podle ní měly navštívit co nejdříve také ženy, které se o miminko snaží bezvýsledně déle než rok, v případě žen starších 33 let je návštěva vhodná dokonce již po půl roce. Omezení mohou trvat celé měsíce a odklad vyšetření u specialisty může léčbu značně zkomplikovat.

„V některých případech totiž mohou potíže s početím značit, že u ženy dochází k poklesu ovariální rezervy. Ta se pak pod kritickou mez může dostat v řádu pouhých několika měsíců. Rozhodující je proto včasná diagnóza a téměř okamžité zahájení léčby," vysvětluje lékařka. „Řada párů bohužel odkládáním léčby neplodnosti promešká svoji šanci mít potomka z vlastních reprodukčních buněk a později je odkázána výhradně na přijetí dárcovských vajíček nebo spermií," uzavírá.

Zdroj: LESENSKY.CZ s.r.o.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie