Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK NA ZDRAVÝ SPÁNEK?



Spánek je nenahraditelnou součástí života. Náš mozek se díky němu zbavuje toxinů, tělo se uvolní a zregeneruje své síly. Při jeho nedostatku může docházet ke zhoršení paměti, kolísání hmotnosti, oslabení imunity a může vést ke zvýšenému riziku vážných onemocnění. Říká se, že spánkem člověk stráví asi třetinu života, je tedy důležité, abychom tento čas trávili efektivně. Rady, jak dosáhnout kvalitního a zdravého spánku, přináší odborná konzultantka lékáren BENU, PharmDr. Ivana Lánová.

„Při nedostatku kvalitního spánku tělo nestíhá načerpat potřebnou sílu, což se projevuje únavou ale i zhoršením některých funkcí," připomíná lékárnice.

Ve studiích prováděných během pandemie COVID-19 udává zhruba třetina jedinců zhoršený spánek, nejčastěji nespavost. Mezi hlavní faktory ovlivňující kvalitu spánku během současné pandemie patří sociální izolace, práce z domova, nedostatek pohybu i nárůst hmotnosti. Ten je sám o sobě spojován se vznikem spánkové apnoe, která se ukazuje jako jeden z rizikových faktorů vzniku i průběhu onemocnění COVID 19. Dodržování zdravé životosprávy, spánkové hygieny a včasné vyšetření poruchy spánku může napomoci lépe zvládnout COVID 19 i jeho následky. 

Workoholismus může vést k poruchám spánku

V souvislosti s koronavirovou pandemií se home-office stal součástí životů mnohých z nás. Tento způsob ochrany našeho zdraví se ale může při nesprávných praktikách proměnit v našeho nepřítele. V situaci, kdy je každý svým pánem a organizuje si svůj čas sám, mohou lidé buď propadnout prokrastinaci, nebo workoholismu. V druhém případě si lidé často krátí čas na spánek, který místo toho tráví prací.

„Nedostatek odpočinku se pak odráží ve zvýšené hladině stresu, může se dostavit přerušovaný nekvalitní spánek či úplná nespavost," vysvětluje Ivana Lánová a dodává: „Únava a nesoustředění se často kompenzuje nadměrnou konzumací kávy, důsledkem čehož pak vznikají ještě větší potíže s usínáním."

Pečlivě si proto rozplánujte denní aktivity, ráno vstávejte ve stejnou hodinu a připravte se tak, jako byste šli do práce. Proveďte základní hygienu, a pokud je to možné, oddělte pracovní prostor od zbytku domácnosti, rozhodně nepracujte v posteli. Nevynechávejte ani fyzickou aktivitu a procházky venku.

 


Světový den spánku, který organizuje Světová spánková společnost, letos připadl na pátek 19. března.

Jeho mottem bylo „Pravidelný spánek, zdravá budoucnost."


„V době, kdy bojujeme s mnoha nekončícími omezeními a dalšími nepříjemnostmi, je více než cokoliv jiného důležitý kvalitní spánek", vysvětluje MUDr. Martin Pretl, vedoucí lékař spánkové poradny Inspamed v Praze. 

„Po dobrém vyspání máme lepší náladu i dostatek energie. To nám pomůže lépe překonat všechny nástrahy dnešních dnů, všechno lépe zvládnout. Nevyspalost, neodpočatost nás naopak brzdí, zhoršuje náš pracovní výkon, odráží se ve zhoršené náladě.  A to vše se přenáší do našeho zdravotního stavu včetně psychiky. Předcházení a léčba poruch spánku zabrání i rozvoji onemocnění, které s poruchami spánku souvisí, hlavně onemocnění srdce a cév".

Nedostatek spánku může vést i ke zvýšené hladině stresu, bolesti hlavy a celkové ztrátě chuti do života. Spánek je čas, kdy nedochází pouze k regeneraci našeho mozku, ale také celého těla. „Významně se zvyšuje i riziko vážných chronických onemocnění, jako je diabetes, kardiovaskulární problémy, demence či Alzheimerova nemoc, " připomíná lékárnice Ivana Lánová.

Pacienti trpící spánkovou apnoí mají dle většiny dostupných studií častější výskyt a i horší průběh onemocnění COVID-19. „Neměli bychom proto i v dnešní době zapomínat na diagnostiku a léčbu spánkové apnoe. Lze ji uskutečnit rychle v ambulantním prostředí. Není potřeba návštěvy nemocnice, které jsou v dnešní době přetížené", říká MUDr. Pretl. 

Spánek ovlivňuje imunitu

Nedostatek spánku může kromě zhoršení paměti či kolísání hmotnosti vést i k oslabení imunitního systému. Naše tělo spánek využívá k regeneraci a odvádění toxinů, pokud mu však nedopřejeme dostatek času, nedokáže nabrat potřebné síly a proti nákaze se nedokáže dostatečně bránit. Jedinci, kteří kvalitní spánek podceňují, jsou proto náchylnější k nachlazení a různým virovým onemocněním. Ivana Lánová dále vysvětluje: „Při nákaze naše tělo zmobilizuje veškeré ochranné funkce imunitního systému, aby s infekcí bojovaly. Tento proces tělo vyčerpává, a my pociťujeme únavu. V případě onemocnění je tedy důležité pobývat v posteli, nepracovat, hodně odpočívat a dopřát tělu dostatek spánku k regeneraci."

Tento fakt potvrzuje i americký výzkum univerzity v San Francisku z roku 2015, který se věnoval tomu, jak dokáže tělo bojovat s onemocněním v závislosti na délce spánku. Výsledky ukázaly, že čím kratší bylo trvání spánku jedince před vystavením viru, tím větší byla pravděpodobnost jeho onemocnění. U účastníků výzkumu, kteří spali pouze 5 hodin, dosahovala míra infekčnosti 45 %. V případě 7 hodin spánku infekčnost klesla na 17 %, což neomylně potvrzuje vztah mezi imunitou jedince a délkou jeho spánku.

Zdroje a reference:

tisková zpráva Stratengers s.r.o.
tisková zpráva Spánkové poradny Inspamed ke Světovému dni spánku
https://www.benu.cz/poradna
https://www.ucsf.edu/news/2015/08/131411/short-sleepers-are-four-times-more-likely-catch-cold

Zpět

ČERNÝ KAŠEL AKTUÁLNĚ

Do ISIN bylo v období od 1. 1. 2024 do 24. 3. 2024 nahlášeno celkem 4253 případů pertuse. Nejvíce případů podle zprávy SZÚ hlásí kraje: Jihočeský (780x) a Středočeský (634x), následuje Vysočina (512x) a hl. m. Praha (458x), nejméně případů hlásí Olomoucký (80x) a Karlovarský (30x) kraj. Z celkového počtu letošních případů je 73 % očkovaných. Očkování u dětí je v ČR hrazeno z veřejného zdravotního pojištění. V rámci přeočkování v dospělosti přispívají na očkování zdravotní pojišťovny. Nejvíce ohroženou skupinou jsou děti do jednoho roku. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje přeočkování u dospělých osob pohybujících se kolem dětí a těhotným ženám. Dále je očkování doporučeno také osobám se sníženou imunitou, chronickým onemocněním a zdravotníkům. Dle doporučení České vakcinologické společnosti ČLS JEP je možno, po dobu omezené dostupnosti vakcín Adacel a Boostrix, využít pro očkování proti černému kašli u dospělých i vakcínu Adacel Polio.

BRNĚNSKÝ PHARMACY EVENT

První dva fyzické kongresy pořádá Healthcomm Professional 10. dubna 2024 v brněnském hotelu OREA - VORO. Zaregistrujte se na dopolední nebo odpolední event, které jsou určené pro lékárníky, farmaceutické asistenty a další nelékařské zdravotnické profesionály. Dopolední event: 10. 4. 2024 od 8:45 do 13:30; Odpolední event: 10. 4. 2024 od 14:00 – do 19:30. Těšit se můžete na komentovanou VR prohlídku lidského žaludku s MUDr. Matejem Kuchárem, na praktickou přednášku „Fyzioterapie pro pracovníky v lékárně“, prof. RNDr. Jan Krejsek, CSc. pohovoří na téma „Astma u dospělého člověka“ a přínosné bude pro vás také sdělení MUDr. Pavla Smažíka o vlivu orálního zdraví na celkové zdraví organismu. Prvních 100 předregistrovaných získá při registraci v hotelu speciální taštičku s dárkem od Healthcommu. Pro registraci zdarma můžete použít kód od Magazínu a Educommu: EDU24. Více na https://www.healthcomm.cz

ATRAKTIVNÍ TÉMATA BŘEZNOVÉHO ON-LINE KONGRESU

Odstartovala první letošní akreditovaná akce pro lékárníky a farmaceutické asistenty - VIII. 3D 360° kongres Healthcomm Professional – Berlin, v jehož on-line prostředí můžete studovat přednášky od 13. března 2024 až do 14. dubna 2024. Registrace je dostupná prostřednictvím tlačítka "Přihlášení" na webu www.healthcomm.cz v sekci „ONLINE AKCE“. Máte možnost vybrat si mezi slovenskou nebo českou registrací. Kongres je spuštěný online na dobu 30 dní, a odborný obsah je akreditován u ČLnK, ČKFA, SKMTP a POUZP. Velkým lákadlem jsou atraktivní témata přednášek: Jarní detoxikace pomocí léčivých hub a rostlin, Imunologie člověka s důrazem na alergický zánět, Doplňky stravy pro kojící ženy, Regulace reklamy na léčivé přípravky či problematika funkční zácpy aj. Předešlého on-line kongresu se zúčastnilo přes 1500 účastníků. Využít můžete také kód MAG24 pro volný vstup. ČLnK ohodnotila celý odborný program celkem 13 body, vystudovat ale můžete i samostatné bloky za příslušný počet bodů do systému CV.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie