Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK LÉKÁRNÍCI VNÍMAJÍ MODERNÍ TECHNOLOGIE (2. ČÁST)



Mgr. Petr Dvořák


V minulém článku (zářijový Magazín ZDE, pozn. redakce) jsem psal o tom, jak lékárníci obecně vnímají pronikání digitálních technologií do svojí práce a jak na tom jsou, co se těchto technologií týká, v současnosti. Teď se podíváme více do budoucnosti. 

Už několik let výrazně vzrůstá obliba aplikací na zasílání zpráv. Nejrozšířenější z nich, jako WhatsApp nebo Messenger, mají aktuálně přes miliardu uživatelů. Lidé si rádi píšou a stále více očekávají, že budou tímto způsobem v kontaktu i s firmami a poskytovateli služeb včetně služeb zdravotních. Péče o zákazníky je ale samozřejmě pro společnosti náročná na zdroje i čas, takže se snaží tuto oblast automatizovat.

Na scéně se objevují chatboty - programy, které se zákazníky komunikují prostřednictvím chatu a řeší jejich požadavky. Příkladem chatbotu z oblasti zdravotnictví je třeba YourMD. Pokud cítíte zdravotní obtíže, můžete YourMD kontaktovat, „popovídat" si s ním o svých potížích a chatbot vám sdělí pravděpodobnou diagnózu a eventuálně vám doporučí návštěvu lékaře. YourMD tak představuje první linii kontaktu pacienta se zdravotním systémem. V blízké budoucnosti se dá očekávat boom podobných chatbotů ve zdravotnictví i farmacii.

Čeští lékárníci ale na nástup chatbotů nejsou připraveni. Jen 17 % z nich ví, co je to chatbot, a pouhých 7 % nějakého chatbota vyzkoušelo. Oproti tomu například v USA má nějakou zkušenost s chatboty 60 % lidí ve věku 18 - 55 let. V České republice bude nástup chatbotů patrně pomalejší než v anglofonních zemích, ale uvidíme, zda lékárny dokážou využít příležitost, kterou tato nová forma komunikace s pacienty představuje. 

Virtuální (VR) a rozšířená realita (AR) jsou další technologie, které se rychle šíří. Zpráva poradenské společnosti Goldsman and Sachs uvádí, že hned po oblasti počítačových her je ve zdravotnictví pro tyto technologie největší potenciál. V současné době jsou technické problémy, spojené s uplatněním těchto technologií prakticky vyřešeny - pro VR existují lehké headsety s vysokým rozlišením i první použitelné ovládací prvky, pro AR se objevily prototypy brýlí, které jsou téměř nerozeznatelné od běžných dioptrických. Čeká se ale na aplikace, které budou pro uživatele skutečně užitečné a přimějí je si tyto technologie pořizovat ve větším měřítku. 

Ve farmacii se dá například očekávat, že součástí balení léků se stanou „virtuální" příbalové letáky, které pacienty interaktivní formou seznámí s informacemi o daném léku.

Mezi lékárníky VR vyzkoušelo 28 % respondentů výzkumu, což je poměrně vysoké číslo. Je možné, že k tomu přispěla i skutečnost, že se s touto technologií mohli respondenti setkat na některém z kongresů společnosti Health communication. S AR nicméně většina lékárníků zkušenost nemá - pouze 3,5 % respondentů uvedlo, že ji někdy vyzkoušelo. 

Lékárníků jsme se také zeptali, jak vidí budoucnost svojí profese v souvislosti s trendy, jako jsou automatizace práce, robotizace, rozvíjení AI. A takto respondenti odpovídali: 

Dá se očekávat, že za nějakou dobu se automatizace dotkne i farmacie a že alespoň některé rutinní aspekty práce na lékárně budou v případě lékárenských řetězců automatizovány. Klasická studie Carla Freye a Michaela Osborna The Future of Employment stanovuje pravděpodobnost automatizace práce u farmaceutů na 1,2 % - lékárníci se tedy o svoji profesní budoucnost bát nemusí.

U pomocných lékárenských profesí je ale pravděpodobnost automatizace mnohem vyšší, a pohybuje se mezi 72 % - 92 %. Zdá se tedy, že budoucnost lékárenství bude o příklonu k větší odbornosti a že se lékárenským profesionálům uvolní ruce pro to, aby se mohli věnovat odborně náročnější práci. 


Závěrem bych rád poděkoval respondentům za jejich ochotu se na našem průzkumu podílet. Vážíme si času, který jste do vyplňování dotazníků investovali.

Proto jsme vylosovali tři z vás, kterým jsme poslali jako dárek poukázku do obchodů Sportisimmo.

Mezi výherce se zařadila Jarmila Talčíková z Čachovic, Alice Plattková z Miroslavi a Jana Dubničková z Kroměříže.

Ještě jednou díky!


Grafy a tabulky v textu:Mgr. Petr Dvořák
Ilustrační fota: Created by Creativeart - Freepik.com, Created by Nensuria - Freepik.com

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie