Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



JAK JE DŮLEŽITÉ MÍTI PANTHENOL



To, že nastalo jaro, většinou poznáte jen z kalendáře. Venku za oknem to rozhodně na jarní pohodu nevypadá: prší, fouká a možná odpoledne začne i sněžit. Vzduchem létá mezi dešťovými kapkami (a také sídlí uvnitř nich) mnoho částic, které nejsou okem viditelné. Všude okolo nás jsou stovky bakterií a plísní, volně se vznášejí vzduchem, ulpívají na našem oblečení, vlasech, pokožce a sliznicích. Na našem těle neexistuje kousek kůže nebo sliznice, kde by nebyly mikroby. Jsou i na oční sliznici, ale nejvíce se jich přichytí na sliznici trávicí a dýchací soustavy. Co s takovým apokalyptickým obrazem?

Pečujte o vitalitu a kondici sliznice

Ústa, nos a nosohltan jsou brány vstupu nejrůznějších bakterií i virů do našeho těla. Sliznice těchto orgánů znají řadu způsobů, jak se cizím mikrobům bránit, aby nenapadly naše tělo. Buňky sliznice vylučují hlenový sekret, který ji nejen zvlhčuje, ale hlavně omezuje růst mikrobů, které nejsou fyziologickou složkou slizničního povrchu.  Obsahuje řadu látek, které mikroorganismům nesvědčí, například tzv. sekreční imunoglobuliny (sIgA) fixující mikroby navázáním na jejich povrch, a tudíž snižující jejich schopnost sliznicemi pronikat.

Pro obrannou bariéru naší sliznice je velmi důležité, aby byla v dobré kondici. Jen tak nás může chránit. To znamená, že se buňky sliznice dokáží rychle namnožit a zahojit případné poškození. Buňky mají regenerační schopnost. Pravidelně se obměňují. Aby všechny byly mladé a mohly plnit svůj obranný úkol, musí být velmi vitální. Dokáží aktivně vylučovat obranné látky (sIgA), čímž dokazují, že jsou funkční.

Obrannou funkci sliznice může poškodit řada faktorů. Může dojít k mechanickému poškození, například poškrábání sliznice tvrdými předměty. Řada bakterií také vylučuje speciální látky, které sliznici poškozují a brání její regeneraci.


Co snižuje odolnost sliznice? 

Je to záludné střídání extrémních teplot - tepla a chladu.


Určitě jste zažili, že jste si uprostřed horkého dne dali osvěžující zmrzlinu a pak jste chraptěli a škrábalo Vás v krku. To je přesně ono. Stejný účinek má, když v chladném počasí vyjdeme ven z teplé, a ještě navíc suché místnosti. Sucho kondici sliznice ještě více zhoršuje. Vyschlé buňky odumírají, nevytváří sekret a jsou ideálním místem vstupu bakterií a virů.

Důležité je mít dostatek látek, které zlepšují stav sliznice nebo pomáhají udržovat stav slizniční obranyschopnosti v mezích normálu. Ty můžeme použít jak v případě očekáváných komplikací, tak i  tehdy, když víme, že si chceme udržet zdraví. Tedy v prevenci.

Přirozenou součástí koenzymu A (zajišťující v biochemii tzv. acetylaci) je vitamin B5 neboli Panthenol (kyselina pantotenová). Tento vitamin má v organismu řadu funkcí: přispívá k normálnímu energetickému metabolismu, syntéze a metabolismu steroidních hormonů, vitaminu D a některých neurotransmiterů, a tím ke snížení míry únavy a vyčerpání. To vše se děje, pokud se dostává do organismu přes trávicí soustavu, tedy když tabletku spolknete.

Pokud ale tabletu nepolknete a necháte ji rozpustit v ústech, má kombinace Panthenolu další výhodu, totiž díky obsahu biotinu přispívá k udržení zdravého stavu sliznic, který je důležitý pro obranyschopnost, jak je uvedeno výše. Tento vitamin, označovaný někdy jako B8, funguje jako koenzym v biochemii hned 4 karboxylačních enzymů, čímž přispívá ke správnému energetickému metabolismu mikroživin, jako jsou například mastné kyseliny, aminokyseliny a glukóza.

Tedy, fyziologický účinek obou vitaminů je dobrý pro zdravý životní styl a pro pohodu (nejen) hlasově exponovaných osob: moderátorů, učitelů, herců a zpěváků apod.

RNDR. Petr Ryšávka


firemní prezentace

PANTHENOL FORTE tablety rozpustné v ústech

Doplněk stravy se sladidly

Kyselina pantothenová přispívá ke snížení míry únavy a vyčerpání.

Biotin přispívá k udržení normálního stavu sliznic.

Doporučené dávkování: 1 tabletu 1x denně nechat pozvolna rozpustit v ústech

Není určeno pro děti, těhotné a kojící ženy.

PANTHENOL tablety rozpustné v ústech

Doplněk stravy se sladidly.

Doporučené dávkování: 3x denně 1 tabletu nechat pozvolna rozpustit v ústech.

Děti od 3 do 6 let ½ tablety 3x denně. Není určeno pro děti do 3 let.

www.faveaplus.cz

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie