Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



INKONTINENTNÍ PACIENT V LÉKÁRNĚ



Vztah počtu a intenzity zdravotních problémů k stárnutí je téměř lineární. S přibývajícím věkem si lidé více stěžují na zdravotní potíže. Starší populaci s věkem nad 65 let trápí především chronické onemocnění kardiovaskulárního systému, potíže pohybového aparátu, cukrovka, zhoršující se mentální funkce a inkontinence. O některých problémech se pacienti nebojí hovořit, jiné nechtějí ze studu přiznat. Složení obyvatelstva České republiky ukazuje na fakt, že se blížíme k hranici, kdy senioři budou tvořit až ¼ obyvatelstva. Jednou či více chronickými nemocemi trpí téměř 90 % z nich. Ti jsou pravidelnými klienty lékáren. V lékárnách označených logem Moje lékárna mohou zdarma získat informace, jak ke svému zdravotnímu problému přistupovat.

Významnou součástí projektu mojelekarna.cz je i edukační část zaměřená na vzdělávání lékárníků i klientů lékáren v problematice geriatrie.

Cílem je nabídnout užitečné a fundované informace určené nejen seniorům, ale také jejich rodinným příslušníkům a osobám, které o ně pečují. Tato forma vzdělávání lékárníků je nezbytná a jejím cílem je zdokonalení komunikace s geriatrickými pacienty, kteří tvoří téměř dvě třetiny všech zákazníků lékárny. Na zdravotních tématech, seminářích a edukačních materiálech spolupracuje sdružení Moje lékárna s Českou gerontologickou a geriatrickou společností, která je nejvýznamnější organizací zabývající se problematikou seniorů v České republice. Zapojeným lékárnám byly uděleny certifikáty "Moje lékárna pečuje o seniory" garantované Českou gerontologickou a geriatrickou společností deklarující jejich odbornou úroveň v péči o seniory.

V lékárnách označených logem Moje lékárna získáte i informace o inkontinenci.

Močová inkontinence je častá obtíž s mnoha možnostmi léčby a má řadu příčin. Nadměrně nebo naopak příliš málo dráždivý močový měchýř, překážka v odtoku moče, infekce, vedlejší účinek užívání léků a podobně. Inkontinence může být i průvodním příznakem vážnější nemoci, rakoviny, diabetu, mozkové příhody, Parkinsonovy nemoci nebo roztroušené sklerózy. U mužů se takto může ohlásit zvětšení prostaty nebo jiná její porucha. V každém případě by o inkontinenci měl být informován lékař, protože může být projevem vážnější poruchy zdraví.

Močová inkontinence je častá zejména u starších osob. Nejméně jeden člověk z 10 ve stáří 65 let a více má vlastní zkušenosti s nějakou formou močové inkontinence. Mnoho lidí zbytečně mlčky trpí. Jsou v rozpacích, zda mají jít ke svému lékaři a požádat ho o pomoc, i když vědí, že by pomoc potřebovali. Někteří si myslí, že potíže, které mají, jsou nevyhnutelnými průvodními jevy stárnutí a že se vlastně mohou jen odstraňovat důsledky poruchy. Nepomyslí na to, že je možnost hledat příčiny a způsoby léčení, které jsou k dispozici. Léčení přitom může být jednoduché: užívání antibiotik k likvidaci infekce močových cest nebo nácvik cvičení k posílení svalů, které ovládají močení.

Diagnóza močové inkontinence je snadná a porucha je po zjištění příčiny často léčitelná. Je důležité, aby nemocný i jeho rodina byli v rozhovoru s lékařem otevření a upřímní, pokud jde o všechny okolnosti týkající se tohoto problému. Užitečné je zapisovat si všechny souvislosti, jaký je průběh močení, kdy dochází k inkontinenci, jaké jsou provokující faktory a podobně. Existuje mnoho možností, jak se s inkontinencí vyrovnat. Je třeba poradit se s lékařem znalým problematiky. Léčba může být buď medikamentozní nebo operační, ale existuje také mnoho kompenzačních pomůcek, které pacientovi mohou pomoci žít zcela normální život bez obtíží a nepříjemných důsledků inkontinence.

Typy močové inkontinence (mohou se i kombinovat):

  • Stresová inkontinence: k inkontinenci dojde zvýšením tlaku na močový měchýř při zakašlání, smrkání, smíchu, zvednutí těžkého předmětu nebo při náhlém, rychlém či silném pohybu.
  • Nutkavá (urgentní) inkontinence: osoba pociťuje potřebu jít na WC, nestačí však nutkání zvládnout a na WC nedojde včas.
  • Inkontinence při přeplnění močového měchýře (tzv. paradoxní): močový měchýř je trvale naplněn (pro neschopnost močit nebo pro překážku v odtoku moči) a moč odkapává (jedná se o tzv. inkontinenci z přeplnění).

Problém, jakým inkontinence je, není život ohrožující, přesto je třeba o něm včas vědět co nejvíce, aby byl řešitelný, jak po stránce zdravotní, tak i psychické. Přístup zaměstnanců lékáren Moje lékárna k inkontinentním pacientům je významným krokem k odtabuizování problematiky. 


Pozn. redakce: O tom, jak důležité je překonat stud a začít inkontinenci řešit včas, jsme přinesli v červnovém Magazínu reportáž z tiskové konference spolku Incoforum ZDE

Videorozhovor s paní profesorkou Topinkovou, prezidentkou Incofora a významnou českou geriatrickou, můžete zhlédnout na aktuálním Magazínu.

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie