Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOUPÁNÍ ZLEPŠUJE SPÁNEK A PAMĚŤ



Každý, kdo někdy lenošil v houpací síti, musel se cítit jako malé dítě, které si hoví v kolébce. Houpavý pohyb navozuje spánek a dvě nové studie to potvrzují. Jak bylo zveřejněno v  časopise Current Biology 24. ledna 2019, jedna studie provedená u mladých dospělých a druhá u myší přinášejí důkazy o přínosu kývavého / houpavého pohybu během spánku. Ve skutečnosti studie u lidí ukazují, že houpání vede nejen k lepšímu spánku, ale také zvyšuje konsolidaci paměti během spánku.

"Kvalitní spánek znamená rychle usnout a pak celou noc spát," říká Laurence Bayer z Ženevské univerzity ve Švýcarsku. „Naši dobrovolníci usnuli rychleji, když se houpali a měli i delší období hlubšího spánku."

V nové studii chtěli vědci ze Švýcarska prozkoumat účinky houpání na spánek a na mozkové vlny během noci. Sledovali proto po 3 noci 18 zdravých, mladých dospělých, kteří se podrobili kontrolovanému spánku v laboratoři. První noc si zvykali na spaní v laboratoři, následně je rozdělili do dvou skupin: na statickém lůžku a na houpací síti. Údaje ukázaly, že účastníci, kteří se houpali, spali hlouběji a méně se budili. Při houpání přibývá pomalých mozkových vln, typických pro hluboká spánková stádia, proto zrychluje usínání a prohlubuje spánek.

Dále vědci chtěli vědět, jak tento lepší spánek ovlivnil jejich paměť. K posuzování konsolidace paměti účastníci studovali memorování slov. Vědci pak změřili přesnost správné interpretace, když nejprve slova připomněli večer před usnutím, pak následně zadali vyjmenování slov po probuzení. Zjistili, že lidé se na ranní zkoušce cítili lépe, byli přesnější ve vybavení si večerních slov, když se během spánku houpali. Houpání zvyšuje inteligenci, jelikož se během tohoto procesu vytvářejí a upevňují nová neuronová spojení, která zlepšují funkčnost mozkové kúry.

Zjištění mohou být relevantní pro vývoj nových přístupů k léčbě pacientů s nespavostí a poruchami nálady, stejně jako u starších lidí, kteří často trpí nekvalitním spánkem a poruchami paměti.

Ve druhé studii na myších se ukázalo, že jim prospívá čtyřikrát rychlejší tempo houpání než u lidí. Houpání zkracuje dobu, během níž myši upadnou do spánku podobně jako u lidí. Rozdíl byl však v tom, že se nepodařilo potvrdit, že by byl jejich spánek hlubší.

Zpět

KONČÍ HLAVNÍ HYGIENIČKA SVRČINOVÁ

Vláda odvolala 24. dubna na vlastní žádost z funkce hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou. Do jmenování nového hlavního hygienika převezme kompetence ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení na tuto funkci bude vypsáno v nejbližších dnech. Pavla Svrčinová uvedla, že se chce v dalším období věnovat především pedagogické činnosti na Ústavu epidemiologie a ochrany veřejného zdraví Ostravské univerzity.

NOVÝ ŘEDITEL SÚKL

MUDr. Tomáše Boráně jmenoval ministr zdravotnictví k 1. květnu 2024 novým ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Má mj. zajistit hladkou implementaci novely zákona o léčivech a zlepšení spolupráce se zástupci lékáren a dalšími aktéry lékového trhu. MUDr. Tomáš Boráň má zkušenosti z vědecké činnosti na Akademii věd ČR i akademické činnosti na 3. LF UK. Od roku 2009 je zaměstnán v SÚKL, naposledy na pozici ředitele sekce registrací léčiv. Od roku 2024 je také členem pracovní skupiny Ministerstva zdravotnictví pro posílení dostupnosti strategicky významných léčiv.

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie