Cookie Consent by Free Privacy Policy website

Online informace pro lékárny



HOMEOPATIE ZA TÁROU: ZAŽÍVACÍ POTÍŽE BĚHEM VÁNOČNÍCH SVÁTKŮ



Autor: PharmDr. Jana Strieglerová

Podzimní a zimní svátky jsou svátky klidu. Podle starých tradic jde hodně o vnitřní zklidnění a převedení pozornosti od práce ke svému nitru. Také se dodržoval tradiční předvánoční půst - omezení masa a alkoholu. V dnešní době se už na některé tradice zapomíná nebo si je lidé vykládají jinak. Svátky jsou pro mnohé symbolem konzumu a hmotné hojnosti spojené s konzumací velkého množství mastného, těžkého jídla a alkoholu. S důsledky tohoto přejídání se pak setkáváme v lékárně, kam si pacienti chodí pro rady na své trávicí potíže.

Pro mě je důležitá především prevence, která spočívá v rozumné konzumaci jídla, a to hlavně co se množství týče. Přejídání nikomu neprospívá. Důležitý je také pravidelný pohyb, pobyt venku a pitný režim - čistá voda (v zimě teplá), bylinkové čaje (mátový, fenyklový, zázvorový a meduňkový podporují trávení).

Kvalitní esenciální oleje (mátový, fenyklový) lze lehce natírat na oblast žaludku a kolem pupku - uleví tlaku a bolesti v této oblasti a podpoří trávení.

Na podporu funkce jater doporučuji ostropestřec mariánský. Má silné hepatoprotektivní účinky a je vhodné užívat ho již několik týdnů před svátky ve formě tinktury nebo drcených semen.

Homeopatie je pro prevenci i léčbu trávicích potíží velkým pomocníkem

Nux vomica 9 C - lék s detoxikačními účinky. Je vhodný před i po konzumaci těžkého, mastného jídla a alkoholu. Mezi typické příznaky patří říhání, pocit tíhy v žaludku, nevolnost, ospalost po jídle a bolest břicha. Příznaky se objevují nejčastěji asi 2 hodiny po jídle. Nux podporuje trávení, působí při otravách jídlem i alkoholem a při zvracení. Je vhodné ho podávat i preventivně - před večírkem nebo před jídlem o kterém víme, že je pro naše trávení náročné.

Dávkování: v akutních stavech (zvracení, otravy jídlem, těžko od žaludku) i po 30 min.

Preventivně 1 dávka před jídlem a pak 1-3 dávky po jídle, dle stavu.

Arsenicum album 9 C - je lék vhodný při alimentární intoxikaci, hlavně po konzumaci zkaženého masa. Do obrazu tohoto léku patří také akutní gastroenteritidy a bolesti žlučníku, které začínají nejčastěji kolem 1. - 3. hodiny ranní. Také silný dráždivý, pálivý průjem. Pacient je zimomřivý a úzkostný.

Dávkování: ze začátku po 1 hodině, s úlevou prodlužovat intervaly

Antimonium crudum 9 C - je lék vhodný pro velké jedlíky a milovníky uzenin a kyselého jídla. Projevuje se říháním s chutí požitého jídla, nevolností po velké porci jídla, vodnatým průjmem s nestrávenými zbytky jídla.

Dávkování: 3x denně

Chelidonium 9 C - je homeopatický lék vyrobený z vlaštovičníku. Podporuje metabolismus žluči a funkci žlučníku i žlučových cest. Je vhodný při bolestech žlučníku a zpomaleného trávení. Projevuje se nevolností a bolestí v pravém podžebří, bolest může vystřelovat pod pravou lopatku. Pacient také pociťuje hořkou pachuť v ústech.

Dávkování: 3x denně

Lycopodium 9 C - lék na nadýmání, pálení žáhy a další dyspeptické potíže vzniklé velmi brzy po jídle. Pacienti si potřebují hned po jídle rozepnout opasek, protože jsou i po malém množství jídla nafouklí a zčervenalí v obličeji.

Dávkování: 2-3x denně

China 9 C - Podporuje metabolismus tekutin v těle a je vhodné ji podávat po ztrátách tekutin (zvracení, průjmy).

Dávkování: 2-3x denně po dobu 1 týdne

Gastrocynesine - polykomponentní přípravek podporující trávení. Je vhodný jak pro preventivní podání před těžkým jídlem, tak pro řešení trávicích potíží spojených s konzumací jídla. Pomáhá při pálení žáhy, pocitu těžkého žaludku a po přejedení.

Podle příznaků a stavu pacienta je možno doporučit užívání i více monokomponentů najednou.

Příjemné svátky, zdraví a pohodu do nového roku přeje vaše Jana Strieglerová

Zpět

PREVENCE KARDIO-VASKULÁRNÍCH CHOROB ONLINE

Od 29. května do 27. června 2024 můžete vystudovat odborný program kongresu KARDIO 2024, osvojit si aktuální poznatky z problematiky kardiovaskulárního zdraví, obohatit vaše poradenské programy v lékárně, seznámit se s novinkami lékárenského trhu nebo posílat své dotazy na přednášející tak, abyste měli takové informace, které pro vás budou využitelné v praxi. Na akreditovanou akci pro zaměstnance lékáren, kterou pořádá Healthcomm Professional, se můžete registrovat již nyní na www.healthcomm.cz/online-akce

STAN PROTI MELANOMU

Přijďte si zdarma a bez objednání vyšetřit pigmentová znaménka. Akce pro širokou veřejnost zaměřená na prevenci rakoviny kůže proběhne letos již po osmnácté. Generálním partnerem je lékárenská síť Dr. Max. V mobilních stanech vybavených nejmodernějšími dermatoskopy bude pro zájemce k dispozici nejen samotná diagnostika pigmentových znamének, ale také odborné poradenství ohledně vhodné ochrany před slunečním zářením. V loňském ročníku akce bylo vyšetřeno celkem 3 655 osob a odhaleno bylo 103 zhoubných nádorů. Stany se v dubnu 2024 otevřou vždy od 10 do 18 hodin: 22.–23. 4. Praha, Václavské náměstí; 29. 4. Brno, náměstí Svobody; 30. 4. Ostrava, Shopping Park Avion. Více na stan.denmelanomu.cz

LEGIONELÓZA NA VZESTUPU

Letos onemocnělo Legionelózou už 104 osob, meziročně nejvíc za posledních deset let. Odborníci ze SZÚ odhadují, že na vině může být častější snaha lidí ušetřit za ohřev vody. Bakterie Legionelly se množí velmi rychle při teplotách mezi 25 a 45 °C. Studenou vodu je proto potřeba držet pod 20 °C a teplou nad 50 - 60 °C s možností ji ještě přihřát, aby bakterie zahynuly. Bakterie Legionelly se šíří ve vodovodním potrubí, ale také klimatizací, aerosolem z domácích zvlhčovačů a fontán. Onemocnění obvykle začíná horečka, třesavka, bolení hlavy a svalová bolest. Následuje suchý neproduktivní kašel a bolesti na prsou a dochází k rychlému vývoji těžké formy pneumonie. K redukci bakterie ve vodě lze dojít pravidelnou spotřebou, termickou úpravou (teplota vody optimálně nad 55°C na všech místech systému) či chemickou dezinfekcí. Základem je ale pravidelná kontrola a údržba vodovodního systému.

SVĚTOVÝ DEN ZDRAVÍ 7. 4.

7. 4. 1950 vznikla Světová zdravotnická organizace – WHO (World Health Organization). Tento den je připomínkou, že bychom si měli neustále budovat a zlepšovat svou kvalitu života. Zároveň ukazuje, že se WHO neustále snaží o vymýcení různých nemocí, o snižování nemocnosti a úmrtí po celém světě. Činnost této organizace je zaměřena především na prevenci. 7. dubna se tedy zkuste zamyslet, kdy jste byli naposledy na preventivních prohlídkách a naplánujte si je! Ministr Zdraví, ideová a expertní interdisciplinární platforma spojující profesionály z různých oblastí, zjistila, že 14 % Čechů nepodstoupilo za posledních 10 let žádnou preventivní návštěvu u lékaře.

DOPORUČUJEME


JAKÉ TÉMA BY VÁS ZAUJALO V ČLÁNKU ČI PŘEDNÁŠCE?

verbální komunikace
neverbální komunikace
empatie